Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis grozījumus likumā «Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām», kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Saeima šo priekšlikumu aizvadītajā ceturtdienā vispirms nodeva izskatīšanai komisijās, bet vēlāk atbalstīja arī pirmajā un otrajā lasījumā, pieņemot likuma grozījumus steidzamības kārtībā. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi - atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās.

Likuma izmaiņas Saeimā iesniedza Augusts Brigmanis (ZZS), Jānis Klaužs (ZZS), Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK), Aldis Adamovičs (V), Viktors Valainis (ZZS), Jānis Trupovnieks (ZZS), Juris Vectirāns (ZZS), Inese Laizāne (VL-TB/LNNK), Laimdota Straujuma (V), Jānis Urbanovičs (S), Līga Kozlovska (ZZS), kā arī Andris Bērziņš (ZZS).

Klaužs Saeimas sēdē sacīja, ka Latvija var lepoties, ka šeit septembrī viesosies pāvests. Viņš norādīja, ka debatēs tiek pieminēts vēlēšanu tuvums, tomēr noraidīja, ka tas būtu iemesls likuma izmaiņām.

Savukārt parlamentārietis Andrejs Judins (V) norādīja, ka likumam par svētku, atceres un atzīmējamām dienām vajadzētu «pusgadu pirms vēlēšanām aizliegt pieskarties». «Jo būtībā tas, kas notiek, tas ir tīrais populisms, un visi to saprot,» sacīja parlamentārietis.

Atbilstoši Ekonomikas ministrijas (EM) speciālistu aprēķiniem, vienas valsts noteiktas brīvdienas (svētku dienas) ietekme uz valsts budžetu varētu veidot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Kā iepriekš norādīja EM, tas ir pietiekami ievērojami un būtu jāņem vērā pie lēmuma pieņemšanas, piebilstot, ka darba devējiem jau šobrīd ir iespēja vienoties ar darbiniekiem par vēlamajām brīvdienām Darba likumā noteiktajā kārtībā.

EM arī norādīja, ka brīvdienas piešķiršana var palielināt administratīvo un finansiālo slogu uzņēmējiem. Atsevišķiem uzņēmējiem brīvdiena var palielināt izmaksas nodarbinātībai, jo par darbu svinamajās dienās ir paredzēta dubultā darba samaksa.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS), Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji iepriekš norādīja, ka vēlētos pārdomātākus lēmumus šajā jautājumā. Sociālie partneri nenosoda Saeimas lēmumu par brīvdienas piešķiršanu, atzīstot, ka datums ir nozīmīgs daļai Latvijas sabiedrības, tomēr uzskata, ka šādās situācijās iespējami arī citi risinājumi.