Mazā revolūcija PVN

Nodokļi
2019. gada 3. jūlijs 06:09

Jūlijā stājās spēkā vairākas nozīmīgas izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā — vienas skar reversā PVN piemērošanu, otras dod lielākas tiesības nodokļu administrācijai attiecībā uz uzņēmumu izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra.

DB jau vēstīja, ka no 2019. gada 1.jūlija tiek atcelta reversā PVN maksāšanas kārtība metālizstrādājumu pakalpojumiem, bet attiecībā uz metālizstrādājumiem (melno un krāsaino metālu pusfabrikātiem) tiek sašaurināts produktu klāsts, kuriem arī turpmāk varēs piemērot reverso PVN maksāšanas kārtību. Tas nozīmē, ka visiem uzņēmumiem, kuri kopš 2018.gada 1.janvāra ar metālizstrādājumu piegādi saistītiem pakalpojumiem (griešana, locīšana, mehāniskā apstrāde, metināšana, velmēšana, tīrīšana, virsmas apstrāde un citas apstrādes formas) piemēroja reverso PVN maksāšanas kārtību, sākot ar 2019.gada 1.jūliju atkal būs jāpiemēro vispārīgā PVN maksāšanas kārtība, t.i., jāsniedz pakalpojums, piemērojot PVN. Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji atzina, ka šīs izmaiņas ir sava veida pārsteigums, turklāt to spēkā stāšanās termiņš no brīža, kad tās tika akceptētas Saeimā, ir bijis tikai viens mēnesis, kas uzskatāms par salīdzinoši īsu periodu. Bez tam pašlaik jūlija pirmajās dienās faktiski esot jāmācās, kā strādā pa jaunam. Loģiskāk būtu bijis, ja šādas izmaiņas stātos spēkā no 2020. gada 1. janvāra, vēl jo vairāk tāpēc, ka 1 jūlijā nemaz neesot izdarītas izmaiņas attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos par PVN normu piemērošanu.

Divas ziņas vienā

«Ir laba ziņa un slikta. Latvijai Eiropā ir piešķirta atļauja piemērot reverso PVN melno un krāsaino metālu pusfabrikātu piegādēm, precizējot attiecīgās preču kategorijas un izslēdzot attiecīgos pakalpojumus. Sliktā ziņa ir tā, ka Eiropas Komisija uzsākusi pārkāpumu procedūru par to, ka Latvija bez Eiropas Komisijas atļaujas ar 2018. 1. janvāri ieviesa reverso PVN būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm. Tādēļ jaunie PVN likuma grozījumi atcels šo reversu līdz ar 2020.gada 1.janvāri,» situāciju vērtē ZAB Sorainen partneris Jānis Taukačs. Viņš atgādina, ka attiecīgo nozaru asociācijas nebija mierā ar šī reversa atcelšanu nākamgad, jo to biedri redzēja ievērojamu attiecīgā tirgus konkurences normalizēšanos. Tādēļ Finanšu ministrija vērsās EK vēlreiz, lai lūgtu šī atceltā reversa atstāšanu spēkā, papildus skaidrojot līdzšinējā reversā PVN pozitīvo ietekmi un to, kādi citi mājasdarbi izdarīti PVN izkrāpšanas apkarošanai un ka ar to nav pietiekami. Tomēr prognozes par reversa saglabāšanu šajās trīs jomās nav iepriecinošas, tādēļ maz ticams, ka EK šai jautājumā piekāpsies. 

Visu rakstu lasiet 3. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.