Nodokļu reforma sāk atspoguļoties

Nodokļi
2019. gada 2. janvāris 08:01

2019. gads sāksies ar nodokļu pārmaiņām, kuras tika iezīmētas nodokļu reformas laikā 2017. gada vasarā, – dārgāka kļūs tabaka, pēc dažiem mēnešiem arī alus un alkohols.

Faktiski visas pārmaiņas nodokļu jomā, izņemot solidaritātes nodokļa likmes 25,5% apmērā noteikšanu, kā arī trešās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes sliekšņa paaugstināšana no 55 000 eiro līdz 62 800 eiro gadā, tādējādi to sasaistot ar valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksu griestu paaugstinājumu, ir iepriekšējās 12. Saeimas nolemtā īstenošanās dzīvē. «Faktiski 2019. gadā nekādu radikālu kustību nodokļu sistēmā nav, jo tās, kuras šogad stāsies spēkā, tika iezīmētas jau 2017. gadā, kad iepriekšējā Saeima akceptēja nodokļu reformu,» vērtē Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols. Viņaprāt, 2019. gads ir iesācies ar iepriekš prognozējamām izmaiņām, taču vienlaikus ar stabilitāti visos tā dēvētajos lielajos nodokļos.

«Protams, pārmaiņas nodokļu likmēs ir, jo dzīve nestāv uz vietas, taču to ietekmi ļoti atšķirīgi izjutīs dažādi iedzīvotāju slāņi,» uz jautājumu par izmaiņu ietekmi atbild A. Dābols. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka turīgos cilvēkus pozitīvi ietekmēs jaunās Saeimas lēmums noteikt solidaritātes nodokļa likmi 25,5% apmērā, kaut arī joprojām strādājošā valdība vēlējās šo likmi noteikt 35,09% apmērā. «Bez tam arī augstāka iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 31,4% apmērā tiks piemērota daudz augstākam gada ienākumu līmenim nekā pērn, jo šogad šīs likmes slieksnis būs no 62 800 eiro gadā, bet pērn tas bija zemāks – no 55 000 eiro,» skaidro A. Dābols.

Savukārt ar lielākām izmaksām jau no janvāra ir jārēķinās cigāru un tabakas cienītājiem, jo akcīzes nodokļa likmes būs lielākas. «Protams, cigarešu patērētāji var neuztraukties, jo šim produktam akcīzes nodoklis augs tikai no 2019. gada 1. jūlija,» tā A. Dābols. Savukārt alus, vīna un stipro alkoholisko dzērienu patērētājiem jārēķinās, ka šiem produktiem akcīzes nodoklis kāps jau 1. martā un līdz ar to arī cena. «Fakts, ka nākamajā gadā akcīzes nodoklis stiprajam alkoholam pieaugs, mums nozīmē samazināšanos pierobežas tirdzniecības zonā Igaunijas pusē, tomēr tirdzniecība neapsīks,» vērtē AS Latvijas balzams valdes priekšsēdētājs Intars Geidāns. Viņš uzsver, ka būs jūtams samazinājums, bet tirdzniecība nepazudīs. «Lietuvas pusē gandrīz nekas nemainīsies, jo arī Lietuvas valdība ir nolēmusi celt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem no nākamā gada 1. marta,» tā I. Geidāns.

«Pēc 1. marta akcīzes nodokļa kāpuma akcīzes nodokļa atšķirība samazinājās, jo akcīzes kāpums Latvijā bija lielāks nekā Igaunijā,» situāciju vērtē Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Visu rakstu Nodokļu reformas atspulgs lasiet trešdienas, 2.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.