Pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa automātiska atmaksas ēra Latvijā varētu sākties no 2022. gada; šādu iespēju varēšot izmantot daudz cilvēku. To paredz Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā.

Nodokļu administrācija iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu automātiski atmaksās tiem nodokļa maksātājiem, kuri nebūs iesnieguši iedzīvotāju ienākumu deklarāciju līdz nākamā gada 30. septembrim. Jāņem vērā, ka šāda automātiska nodokļa atmaksa būs iespējama tikai tiem, kuri nebūs reģistrējuši saimniecisko darbību, nebūs guvuši ienākumus ārzemēs un nebūs guvuši citus ienākumus, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un nodokļu maksātājam nebūs nodokļu parādu.

Tāpat iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu atmaksa varēs īstenoties, ja tā būs radusies kā gada diferencētā neapliekamais minimums, kā papildu atvieglojumi (personām ar invaliditāti, politiski represētajiem un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem), kā pensionāra neapliekamais minimums, kā šī nodokļa progresīvā likme, kā atvieglojuma par apgādībā esošu personu nepilnīga izmantošana, kā arī par paša nodokļa maksātāja attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar personas veiktajām iemaksām kā privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumiem. Pašreiz saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa summu var, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, un, ja to nedara, tad pārmaksāto nodokļa summu nodokļa maksātājs nesaņem.

VID būs tiesīgs saņemt informāciju par maksātāja attaisnotajiem izdevumiem par izglītības un ārstniecības pakalpojumiem no pakalpojumu sniedzējiem un izmantot šo informāciju gada deklarācijas aizpildīšanai. Arī pašvaldībām būs pienākumus sniegt VID informāciju par izsniegtajām licencēm interešu un pieaugušo neformālās izglītības maksas programmu īstenošanai. Lai VID varētu sākt ieviest IIN automātiskas izmaksas sistēmu, būtu jāparedz 434 228 eiro.

Lēnām pār tiltu

"Medaļai ir divas puses, un arī šiem grozījumiem ir tieši tas pats, jo ideja ir laba un atbalstāma, bet jautājums ir par piedāvāto mehānismu," vērtē Latvijas Nodokļu konsultanu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka piedāvātie grozījumi ir valdības atbilde uz cilvēku vēlmi automātiski saņemt pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu bez deklarācijas iesniegšanas, taču tajos ir ieliktas vairākas adatas, kuras varētu durstīt nevienu vien.

"Vispirms tiek noteikti vairāki nosacījumi, uz kuriem šī jaunā kārtība varētu neattiekties, kā rezultātā kāda daļa no tiem, kuri cerēs saņem automātisku nodokļa atmaksu, to realitātē nesaņems. Turklāt, ja nu gadījumā sākotnēji nodokļu administrācija atmaksās pārmaksāto nodokli un tad vēlāk secinās, ka tas nav bijis pareizs lēmums, tad konkrētajam cilvēkam būs pienākums šo saņemto un, visticamāk, jau iztērēto nodokli 30 dienu laikā atmaksāt atpakaļ valstij," savu pozīciju skaidro A. Dābols.

Viņš nesaprot, kāpēc nodokļu administrācijai vispirms būtu jāatmaksā konkrētajam cilvēkam pārmaksātais nodoklis un pēc tam jāprasa to atmaksāt. "Tas nav loģiski, un šāda norma no grozījumu projekta tā izskatīšanas laikā ir jāizravē," tā A. Dābols. Viņaprāt, šo automātisko pārmaksāto nodokļu atmaksu var īstenot nevis ar 2023. gadu (par 2022. gadu), bet gan ar 2021. gadu. "Vai tad nodokļu administrācijas rīcībā nav datu par to, kas un cik daudz maksājis par veselības aprūpes pakalpojumiem, izglītību vai veicis ziedojumus? Visi dati ir. Kas tad vajadzīgs? Vēlme to īstenot! Un ja kāds apgalvo, ka trūkst kādu datu, tad jautājums, kuru. Vēl jo vairāk, ja jau patlaban ir veselības aprūpes iestādes, kuras čeku par konkrētās personas maksājumiem nosūta nodokļu administrācijai, un arī augstskolām nav problēmu maksātāju datus iesniegt nodokļu administrācijai," tā A. Dābols. Viņš atgādina, ka Eiropā ir valstis, kurās jau notiek automātiska deklarāciju ģenerēšana, tā tiek nosūtīta konkrētajam cilvēkam apstiprināšanai un pēc tam notiek automātiska pārmaksātā nodokļa atmaksa.

Sena vēsture

DB jau 18.08. 2018. vēstīja, ka Saeima, lemjot par 10 142 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Pārmaksāto nodokļu automātiska izmaksāšana", uzdeva valdībai – līdz 2021. gada janvārim – izstrādāt ne tikai normatīvos aktus, bet arī atrast tehniskos risinājumus, lai nodokļu administrācija automātiski varētu atmaksāt pārmaksātos nodokļus. Ir vēl kāda nianse, proti, mazo algu saņēmēji, kuri iedzīvotāju ienākuma nodokli teju vai nemaksā (jo ir liels ar šo nodokli neapliekamais minimums), tik un tā no valsts neko nevarēs atprasīt, jo no viņiem vienkārši nebūs iedzīvotāja ienākuma nodokļa maksājumu.