Par vieglās automašīnas izmantošanu kopš 2018. gada uzņēmējiem Igaunijā jāmaksā lielāks nodoklis nekā komersantiem Latvijā.

Šādu ainu rāda zvērinātu advokātu biroja Lextal Igaunijas partnera Anta Karu dati. Latvijā uzņēmumiem  par vieglo transportlīdzekļu izmantošanu, bez attiecīgās izmantošanas uzskaites reģistrācijas sistēmas, īpašs nodoklis jau jāmaksā kopš 2011. gada, savukārt Igaunijā šāds nodoklis tika ieviests tikai no 2018. gada.  DB savulaik jau vairākkārt vēstīja par uzņēmēju neapmierinātību ar šāda nodokļa ieviešanu, norādot, ka tāds nav ziemeļu kaimiņvalstī, tagad šādam argumentam vairs nav pamata. Interesanti, ka Igaunijā šī nodokļa likme ir uzlikta daudz lielāka, vienlaikus pašu uzņēmēju ziņā atstājot atskaitīšanās sistēmu, paļaujoties uz labticīgo nodokļu maksātāju datiem.

Igaunijas Zvērinātu advokātu padomes loceklis un zvērinātu advokātu biroja Lextal Igaunijas partneris  Ants Karu norādīja, ka kopš 2018. gada Igaunijā ir noteikts uzņēmumu nodoklis vieglajām automašīnām — 1,96 eiro par katru auto kW mēnesī. Tomēr, tā kā šajā summā ir ieskaitītas arī ienākuma un sociālā nodokļa saistības, tad realitātē šī nodokļa apmērs būtu 1,3 eiro par katru auto kW mēnesī. Savukārt, ja automašīna ir vecāka par pieciem gadiem, tad tai nodoklis noteikts 1,47 eiro par katru auto kW mēnesī, jeb faktiski (atskaitot ienākuma un sociālā nodokļa daļu)  0,98 eiro par katru auto kW mēnesī. «Piemēram, par divus gadus vecu auto ar 140 kW jaudu uzņēmumam mēnesī jāmaksā  182 eiro – tātad viena gada laikā šāds auto Igaunijas valsts kasi papildinās ar 2184 eiro,» uz lūgumu minēt konkrētu piemēru atbild A. Karu. 

Viņš atzīst, ka Latvijā uzņēmējiem par vieglā auto izmantošanu ir mazāks nodoklis. Interesanti, ka Igaunijā uzņēmējam ir tiesības izvēlēties sev vēlamu atskaites sistēmu, jo valsts nav noteikusi, kādai tai jābūt. A. Karu gan vērsa uzmanību, ja kāds no uzņēmumu vieglajiem dienesta auto, par kuru nebūs maksāts nodoklis, tiks pieķerts privāto vajadzību izmantošanai, tad konkrētajam auto tiks «piespriests» sods maksāt par visu laiku, kurā tas bijis konkrētā uzņēmuma valdījumā (īpašumā).

Visu rakstu Vieglais auto Igaunijā «sālītāks» nekā Latvijā lasiet otrdienas, 30.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.