Ārvalstu investoru ieguldījumi Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā trešo gadu pēc kārtas ir sarukuši – 2018. gadā par 152 milj. eiro, bet triju gadu laikā jau par 409 milj. eiro.

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Rezultātā 2019.gada 1.janvārī Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā akumulētās ārvalstu tiešās investīcijas veido 7,09 miljardus eiro, kas ir tikpat, cik to apjoms bija pirms pieciem gadiem - 2013. gadā. 

ērn par 9,1% jeb par 2571 uzņēmumu ir sarucis Latvijā reģistrēto kompāniju skaits, kurās ir ārvalstu kapitāls, un valstī kopumā nelikvidēti bija 25 978 uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu. Interesanti, ka, pēc Lursoft datiem, 2019. gada pirmajās dienās ir notikušas vairākas transakcijas, kuru rezultātā ārvalstu investīciju bilance uzņēmumu pamatkapitālā ir saruksi par vairāk nekā 191,2 milj. eiro. 

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Gan ārvalstu investoru ieguldījumi uzņēmumu pamatkapitālos, gan arī šādu kompāniju skaita sarukums raisa jautājumus par to, kas īsti notiek ar investīcijām Latvijā. Vienlaikus oficiālā līmenī bažu par ārvalstu investīciju aizplūdi nav, jo tiek uzskatīts, ka skaita samazinājums lielākoties saistīts ar valsts institūciju pievēršanos neaktīvo uzņēmumu likvidēšanai, izslēdzot no reģistriem uzņēmumus, kuri ilgstoši pastāv bez valdes, nav iesnieguši finanšu pārskatus u. tml. Vairāki DB aptaujātie šos datus publiski komentēt nevēlējās, jo, lai to darītu, esot vajadzīga analīze par iemesliem, kāpēc šāda aina radusies, taču tādas neesot. Izskanēja arī viedoklis, ka gan ar ārvalstu kapitālu esošo uzņēmumu skaita samazinājums, gan kopējā ieguldījumu pamatkapitāla sarukumus varētu būt saistīts ar nerezidentu aiziešanu no Latvijas pēc stingrākām prasībām attiecībā uz to darījumu transakcijām.

«Jāsecina, ka kopumā 2018. gadā ir turpinājusies 2016. gadā aizsāktā tendence – ārvalstu izņemto (izplūstošo) investīciju apmērs uzņēmumu pamatkapitālā pārsniedza ienākušo, kā rezultātā ārvalstu investīciju apjoms Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā saruka līdz 7,09 miljardiem eiro,» analīzes rezultātu rāda SIA Lursoft pētnieks Ainars Brūvelis. 

Visu rakstu Trīs gadu laikā «izgaisis» pusmiljards eiro lasiet ceturtdienas, 10.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.