Suvenīru un dāvanu tirgotāji Vecrīgā šobrīd piedzīvo spēcīgu triecienu biznesam.

Suvenīru veikala SIA "Hobbywool", kas Vecrīgas sirdī darbojas nu jau desmit gadus, īpašniece Ieva Ozoliņa biznesa portālam db.lv atzīst, ka vīrusa Covid-19 izplešanās un tūrisma pārtrūkšana biznesu ietekmējusi dramatiski.

Uzņēmēja pēdējos pāris gadus bija novērojusi, ka nozarei klājas arvien labāk, un tādēļ pērnā gada rudenī, uzzinot par pieejamām telpām Vecrīgā, Torņa ielā, pieņēma lēmumu atvērt otru veikalu "Māra Textile". Tagad tas ir slēgts pavisam. 

Citu uzņēmēju viedokļus par Covid-19 ietekmi lasiet 17. marta žurnālā "Dienas Bizness"

"Rudenī un līdz pat Jaunajam gadam veikalam klājās labi, ņemot vērā, ka tas bija tikko atvērts. Protams, februāris un marts suvenīru tirgotājiem tāpat kā viesnīcu īpašniekiem ir klusā sezona, taču pēdējās pāris nedēļas pircēju skaits sāka samazināties ar katru dienu. Pēc valdības ārkārtas sēdes ziņojuma veikalos vairs neienāca praktiski neviens pircējs. Covid-19 nogrieza pircēju plūsmu pavisam," stāsta I.Ozoliņa.

"Nenoliedzami, 97% mūsu klientu ir tūristi, taču šodien Vecrīga ir tukša," atzīst uzņēmēja.

Jaunākajā no veikaliem - "Māra Textile" - piedāvājumā bija gan suvenīri, gan speciāli veikalam radītas dizaina preces. Daļu preču uzņēmēja plāno piedāvāt iegādāties veikalā "Hobbywool", savukārt ar daļu sadarbības partneru tiks pārtraukta turpmākā sadarbība. Veikalā tika nodarbināta viena persona, ar kuru turpmāk darba attiecības turpinātas netiks.

Savukārt veikalu "Hobbywool" uzņēmēja izlēmusi aizvērt līdz 14.aprīlim, kamēr valstī turpināsies izsludinātā ārkārtējā situācija. Pēc tam lēmumi tiks pieņemti atkarībā no tā, kāda situācija valdīs valstī un vai ceļošanas liegumi vēl aizvien būs spēkā.

Uzņēmēja atzīmē, ka šobrīd ļoti cer uz valdības solītajiem atbalsta pasākumiem uzņēmējiem.

Uzņēmuma esošie darbinieki iespēju robežās darbu turpināšot attālināti, tāpat uzņēmums izmantos šo laiku, lai īstenotu jaunus projektus. I.Ozoliņa pauž, ka negatīvi tirdzniecības aspektu ietekmē arī starptautisko izstāžu atcelšana, kur SIA "Hobbywool" regulāri piedalījās, lai ārzemju tirgus piedāvātu īstenot dažādus ar latviešu daiļamatniecību saistītus projektus.

Savukārt "Rozes bodes" īpašniece Anita Roze-Traviņa veikala, kas darbu Vecrīgā uzsāka pirms 11 gadiem, darbību pagaidām neplāno pārtraukt. Protams, ja par to lems valdība, vērā tiks ņemti visi norādījumi, kuriem īpašniece rūpīgi seko līdz. 

Situācija tirdzniecības jomā esot ļoti slikta, gan veikalā, kur apstājusies pircēju plūsma, gan tiešsaistes veikalā. "Mēs koncentrējamies uz dāvanu tirdzniecību, taču ir apsīkusi cilvēku vēlme ciemoties vienam pie otra, svinēt svētkus un iegādāties preces, kas nav pirmās nepieciešamības. Cilvēki saprot, ka tuvojas krīze, tādēļ pietaupa savus līdzekļus. 

!Daudzi apzinās, ka var palikt bez darba. 

Ja karantīna ieilgs, cietēji būs visi, izņemot dažus pārtikas ražotājus," secina A.Roze-Traviņa. 

Viņa norāda, ka valdības solītās nodokļu brīvdienas diemžēl daudz nepalīdzēs, jo agrāk vai vēlāk nodokļi būs jāsamaksā tik un tā, taču zaudējumi ir piedzīvoti spēcīgi. Tāpat viņa apšauba, ka saņems jebkādas kompensācijas, kas varētu tikt izmantotas, lai segtu darbinieku algas un telpu īres maksu. 

"Šobrīd svarīgi ir tas, cik lojāli viens pret otru būs sadarbības partneri - izīrētāji, telekomunikāciju nodrošinātāji, piegādātāji. Diemžēl daži partneri jau sākuši atsaukt preces, bet tas ir jautājums tikai par lojalitāti krīzes laikā, pie kuras nav vainojams neviens konkrēti," teic uzņēmēja. 

Viņa norāda, ka šobrīd ir sevišķi svarīgi atbalstīt mazos uzņēmumus, jo aiz tiem stāv daudzi Latvijas mākslinieki un amatnieki, kas šobrīd visi ir atkarīgi no veikalos pārdotā, jo tirdzniecība pasākumos ir pārtraukta.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: 

Koronavīrusa trieciena "neitralizācijai" vajadzīga valdības "pote"