Dienas laikā biedrības «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» dienas aprūpes centrā izgatavo dažus desmitus sveču

Biedrība «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» sniedz dienas aprūpes centra pakalpojumu pilngadību sasniegušiem cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem. Jau četrus gadus centrā ir sveču darbnīca, kas ir dienas aprūpes centrā integrēta nodarbinātības aktivitāte. «Sveču gatavošana ir ļoti piemērota centra apmeklētājiem, jo šo aktivitāti var sadalīt nelielos posmos, līdz ar to ir iespējams piemeklēt katram cilvēkam darbiņu, kuru viņš spēj veikt. Sveču gatavošanā mēs izmantojam īpašu tehnoloģiju, kas ietver arī terapeitisku efektu,» saka Inga Šķestere, biedrības «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi»  valdes priekšsēdētāja. 

Viņas skatījumā sveču darbnīca ir lieliska aktivitāte cilvēkiem ar smagiem kustību traucējumiem, jo to iespējams sadalīt dažādos posmos, lai ikviens spētu darboties savu iespēju robežās. Apmeklējot darbnīcas, jaunieši piedalās dažādos sveču tapšanas procesos – lauž parafīna plāksnes, pilda sveču formas utt. «Jaunieši darba procesā strādā, lai sniegtu patīkamas emocijas sveču saņēmējiem. Katrs jaunietis rada unikālas sveces, kas sniedz mīlestību, neviltotu prieku un lepnumu par paveikto,» teic I. Šķestere.

Viņa priecājas, ja cilvēki nāk uz centru iegādāties sveces. Pircējiem tā ir iespēja sastapt jauniešus, kuri tās gatavo. Centrs piedalās dažos tirdziņos, bet ne pārāk bieži. «Mūs parasti uzaicina un tad mēs atsaucamies. Mēs priecātos par iespējām realizēt sveces, piemēram, kādu biznesa konferenču ietvaros. Līdz šim tādu piedāvājumu mums nav bijis,» norāda I. Šķestere.

Blakus produkts

I. Šķestere uzsver, ka sveču darbnīca nav ražotne un sveces ir blakus produkts darbam, ar ko cilvēki centrā nodarbojas. Vienlaikus viņa norāda, ka sveces tiek gatavotas no kvalitatīviem un profesionāliem materiāliem, līdz ar to tas ir kvalitatīvs produkts ar ilgu degšanas laiku un roku darbs ar lielu pievienoto vērtību. «Mēs ļoti lepojamies, ka cilvēki, kuri parasti tiek uzskatīti kā aprūpējami, var radīt skaistu un kvalitatīvu produktu, tā dodot arī savu ieguldījumu sabiedrībā. Taču jāņem vērā, ka darba process ir lēns un apjoms, kuru dienas laikā saražojam ir neliels – daži desmiti sveču,» stāsta I. Šķestere. Darbnīcā darbojas faktiski visi cilvēki, kuri apmeklē dienas aprūpes centru – 18 jaunieši. «Šis ir mūsu biedrības veidots pakalpojums ar mūsu koncepciju, kuru finansē Rīgas pašvaldība,» viņa skaidro.

Grupu mājas izveidei

Lielākā daļa ienākumu no sveču realizācijas tiek novirzīta materiālu iegādei, lai varētu nodrošināt darba procesu. Atlikusī daļa tiek krāta grupu mājas izveidei jauniešiem un pieaugušiem cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem. «Mēs apzināmies, ka ar sveču tirgošanu nesakrāsim tik daudz naudas, tomēr mums ir ļoti svarīgi, ka paši darām visu, kas ir mūsu spēkos, lai izveidotu mūsdienīgu mājokļa pakalpojumu. Protams, mums ir nepieciešams lūgt arī atbalstu ar ziedojumiem,» saka I. Šķestere.

Stāstot par grupu māju, viņa teic, ka Rīgā plānotas četras mājas, kur katrā dzīvo četri cilvēki – kopā 16. Mājas būs savienotas, bet katram iemītniekam būs sava privātā dzīvojamā telpa ar savu vannas istabu. Papildus būs koplietošanas telpas – vieta, kur gatavot ēst un arī telpa kopīgām aktivitātēm. «Mājā būs personāls, kurš sniegs iemītniekiem nepieciešamo atbalstu, jo neviens no tās iemītniekiem nevar dzīvot bez atbalsta un palīdzības ikdienas aktivitātēs. Grupu māja ir mājokļa pakalpojums, bet dienas laikā iemītnieki būs nodarbināti dienas centrā vai darbnīcā,» atklāj I. Šķestere.

Jauniešu grupu mājas izveide ir būtiska, jo plānots, ka tur varēs dzīvot personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu, kurām ir grūtības dzīvot patstāvīgi, tāpēc nepieciešams liels atbalsts. «Tā varam sniegt iespēju cilvēkiem ar invaliditāti dzīvot neatkarīgu dzīvi un palīdzēt veiksmīgi iekļauties sabiedrībā,» skaidro I. Šķestere.

Nebūt izolētiem

Biedrība «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» ir dibināta 2009. gadā un apvieno cilvēkus ar invaliditāti, viņu ģimenes locekļus, sociālo pakalpojumu sniedzējus, speciālistus un cilvēkus, kuriem ir svarīga iekļaujoša sabiedrība.

Veidojot biedrību, tās mērķis bija sniegt iespēju jauniešiem ar smagiem kustību traucējumiem veiksmīgi integrēties sabiedrībā, nevis tikt izolētiem kādā aprūpes iestādē. Biedrības aktivitātes vērstas, lai radītu saikni ar sabiedrību. Jauniešiem ar smagām invaliditātes problēmām biedrība sniedz iespēju radoši izpausties un justies vajadzīgiem. Ikdienā jaunieši dzīvo ģimenēs un nav izolēti no sabiedrības. «Vecāki nekļūst jaunāki un nogurst. Tas ir tikai normāli, ja cilvēkam ir iespējama sava neatkarīga dzīve, neskatoties uz to, ka ir ļoti smagi attīstības traucējumi. Tie jau nenosaka cilvēka būtību. Cilvēks, pirmkārt, ir vienkārši cilvēks!» tā I. Šķestere.

Sveču darbnīca nav vienīgā centra aktivitāte cilvēkiem, kuri to apmeklē, taču kā nodarbinātības un darba prasmju apguves aktivitāte tā ir vienīgā, jo cilvēkiem ir ļoti smagi traucējumi un līdz ar to ir jāatrod tāda nodarbinātības aktivitāte, kurā viņi varētu iesaistīties. «Mēs daudz strādājam ar ikdienas prasmju apguvi, ar kognitīviem uzdevumiem, piemēram, sīkās motorikas un uzmanības treniņiem, dažādiem šķirošanas uzdevumiem, darbu pēc parauga. Tāpat uzmanību pievēršama fiziskām aktivitātēm,» saka I. Šķestere.