Iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana par administratīvi teritoriālo reformu turpinās.

Cilvēki Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā aptaujāti arī Durbes novadā un citos, tādēļ Dienas Bizness mēģināja saprast, ko īsti vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Juris Pūce pašvaldībām ir aizliedzis.

Kopš J. Pūce aizliedza Ikšķiles un Jelgavas novadam savā veidā noskaidrot iedzīvotāju viedokli par iecerēto administratīvi teritoriālo reformu, pagājuši teju divi mēneši. Durbes novads jau paspējis veikt iedzīvotāju aptauju Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā ar līdzīgiem jautājumiem kā Ikšķiles novadā, tomēr rājiens neseko. Tādēļ vietā ir jautājums – kas īsti ir aizliegts un kas atļauts pašvaldībām, ne tikai runājot par teritoriālo reformu, bet vispār, jo Saeimas pašvaldības lietu komisijā maijā ministrs pauda, ka pašvaldībām kā publiskām personām ir tiesības darīt vien to, ko likums atļauj.

Satversmes tiesa būs

Ikšķiles novadā, lai organizētu iedzīvotāju aptauju, ir notikušas trīs domes sēdes, organizēta aptaujas komisija, veiktas konsultācijas ar juristiem, palīgos nolīgts bijušais Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Arnis Cimdars, un tomēr Ikšķiles aptauja tika apturēta. Kādēļ? Kur ir iemesls?

«Manā skatījumā, mūsu galvenais pārkāpums tiek saskatīts apstāklī, ka vēlējāmies uzzināt tieši mūsu novada iedzīvotāju viedokli un aptauju organizējām, pārbaudot iedzīvotāju personu kodus gluži kā vēlēšanās. Tādā veidā mēs nepieļāvām, ka uz Ikšķili var atbraukt kāda cita novada iedzīvotāji un izteikt viedokli ikšķilnieku vietā. Tas ir mūsu pārkāpums. Citviet, kur pieeja bija gluži kā parastā sabiedriskajā apspriešanā, kurā var piedalīties pēc būtības jebkurš Latvijas iedzīvotājs, nebija pārmetumu. Mums tiek pārmesta forma, nevis saturs, ko mēs uzzinām. Iedzīvotāju viedokli pašvaldībai pieļauj uzzināt, bet Pūce pēc būtības iebilst pret to, ka mēs uzzinām tieši mūsu novada iedzīvotāju viedokli. No otras puses, ja uzzinām kaut kādu iedzīvotāju viedokli, kuri, iespējams, nav mūsu novada iedzīvotāji, aptaujai zūd jēga. Drīzumā notiks domes sēde, kurā mēs pieņemsim lēmumu par pamatojumu iesniegumam Satversmes tiesā, un ceru, ka tiesu uzvarēsim,» Dienas Biznesam atklāja Ikšķiles novada priekšsēdētājs Indulis Trapiņš.

Viņš norādīja, ka VARAM pārmetumi, apturot Ikšķiles novada domes lēmumus, bijuši vāji pamatoti, bet pati iecerētā reģionālā reforma esot nepārdomāta un neapspriesta. Tieši iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana ir reformas galvenā problēma, pēc I. Trapiņa domām, jo tā tās organizatori varētu saprast, kā parezi savienot vai nesavienot kādas teritorijas.

Forma vai saturs

J. Pūce šā gada maija sākumā publiski skaidroja, ko ir aizliedzis. Tika apturēts Jelgavas novada domes lēmums rīkot iedzīvotāju aptauju par administratīvi teritoriālo reformu, savukārt par Ikšķiles novada domes rīcību, kas pretēji ministra rīkojumam aptauju noturēja, bija iesniegums policijā. Galvenais ministra iebildums abos gadījumos bija it kā par procedūru. Proti, abas pašvaldības neesot atbilstoši likumam izstrādājušas nolikumu par aptaujas rīkošanu. Tātad, no vienas puses, strīds ir par aptaujas formu.


Visu rakstu lasiet 14. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.