Vīrusa radītā krīze visā pasaulē ir nākusi kā spēcīgs modinātājzvans, apturot ekonomikas procesus un liekot paraudzīties uz esošo sistēmu no malas. Līdz krīzei ekonomiskā sistēma darbojās kā smalks savstarpēji saistītu zobratiņu tīkls, kur katram elementam ir nozīmīga loma pārējo elementu balstīšanā. Imports, eksports, iekšējais patēriņš, pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem – viss radīja darba vietas un sildīja ekonomiku. Tagad, kad daudzi procesi  apstājušies, ir īpaši skaudri redzams, cik trausla ir bijusi šī sistēma.

Cīņa ar vīrusu nevilksies mūžīgi, tāpat arī ekonomika agri vai vēlu atsāks darboties vairāk vai mazāk ierastajā veidā. Savā ziņā šīs krīzes izraisītā dīkstāve ir īstais mirklis, kad būtu pārvērtējams uzņēmumu resursu patēriņš un veicams uzņēmumu energoaudits, kas palīdzētu identificēt tās jomas, kurās iespējami uzlabojumi, ņemot vērā labākās ilgtspējības praksi, kā arī ieviešot videi draudzīgus un energoefektīvus risinājumus, tādējādi uzlabojot uzņēmuma efektivitāti un finanšu atdevi.

Iekšējais patēriņš – atslēgas elements ekonomikas sildīšanā 

20200416-1541-2-energoaudits.jpg

Kravu pārvadājumiem bremzējoties slēgto robežu dēļ, ekonomikas sildīšana un atveseļošana jāsāk ar iekšējo patēriņu. Tas ir būtiski, jo Latvijā ir gan daudz uzņēmumu, kas piedāvā vērtīgus produktus un pakalpojumus, gan arī pietiekami augsts pieprasījums. Papildus veicinot un sekmējot iekšējo patēriņu no valsts un pašvaldību puses, ieguvēji būs visi.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā valsts un pašvaldība var stimulēt ekonomiku, vienlaikus saglabājot fokusu uz ilgtspējīgu risinājumu ieviešanu, ir izveidot un turpināt energoefektivitātes programmas, kas aptver valstij un pašvaldībām piederošas dzīvojamās ēkas, kā arī citus pašvaldību infrastruktūras un ražošanas objektus. Tāpat finanšu atbalsta programmas, kas vērstas uz investīcijām zinātnē un tehnoloģijās, ilgtermiņā ļaus sistemātiski ieviest arvien vairāk un arvien efektīvākus pasākumus, kas vērsti uz energoresursu taupīšanu un pārdomātu lietojumu. Katra jauna tehnoloģija, kas palīdz samazināt energoresursu patēriņu, ļauj pietuvoties globālo klimata pārmaiņu novēršanas mērķu sasniegšanai.

Tāpat vietējo uzņēmumu energoauditi, kas veikti energoefektivitātes programmu ietvaros, ļautu samazināt dažādas izmaksas, vienlaikus paturot fokusā vides jautājumus. Arī infrastruktūras projekti pašvaldībās vienlaikus gan stimulē iekšējo patēriņu, gan ir iespēja radīt jaunus un energoefektīvus objektus.

Kā uzņēmuma energoaudits var sekmēt izaugsmi 

20200416-1543-3-energoaudits.jpg

Uzņēmums Ekodoma piedāvā inovatīvu pakalpojumu – uzņēmuma energoauditu. Tāpat pakalpojumu klāstā pieejams arī rūpnieciskais energoaudits. Ko tas nozīmē? Energoaudits ļauj identificēt jomas, kurās iespējami uzlabojumi no enerģijas patēriņa perspektīvas. Klasisks piemērs būtu sabiedrisko ēku vai katlumāju energoaudits – identificējot trūkumus un atrodot risinājumus, iespējams ne tikai uzlabot energoefektivitāti, bet arī būtiski ietaupīt finanšu resursus, kā arī kopīgi cīnīties pret klimata pārmaiņām. Energoaudita vai rūpnieciskā audita rezultātā iespējams saņemt veicamo pasākumu tehnisko aspektu aprakstu, kurā detalizēti būs redzami ieteicamie pasākumi, to izmaksas, kā arī – un tas vissvarīgāk – cik ilgā laikā šie jaunie pasākumi atmaksāsies.

Tāpat ir vērtīgi veikt energoauditu jaunbūvēm, jau pirms projekta pabeigšanas noskaidrojot plānoto enerģijas patēriņu un nosakot iespējas to samazināt, kā arī pēc iespējas racionālāk izmantot energoresursus. Pat ja netiek projektēta pasīvā ēka, ikvienai celtnei ir iespējams veikt dažus uzlabojumus, kas nodrošinās daudz zemāku energoresursu patēriņu ilgtermiņā.

Rūpniecības objektiem iespējams izveidot monitoringa plānu, kas ļauj sekot energoresursu patēriņam un izvēlēto energoefektivitātes mērķu izpildei. Klasiskās jomas, kurās iespējami visātrāk ieviešamie uzlabojumi, – apgaismes sistēmas, ventilācijas sistēmas, kā arī apkures un saspiesta gaisa sistēmas. 

Energoefektīvi un ilgtspējīgi risinājumi – iespēja, nevis problēma 

20200416-1545-4-energoaudits.jpg

Uzņēmums Ekodoma primāri nodarbojas ar konsultāciju sniegšanu, lai palīdzētu identificēt jomas, kurās iespējami uzlabojumi, izvēloties energoefektīvākus risinājumus, kā arī palīdz plānot projektus, kas būtu saistīti ar ilgtspējīgāku energoresursu lietošanu. Ne vienmēr šādu risinājumu ieviešana ir saistīta ar papildu izmaksām. Nereti zaļā enerģija iet kopsolī ar ekonomisku izdevīgumu. Lai noskaidrotu, kā iespējams veicināt izaugsmi, vienlaikus saglabājot fokusu uz atjaunojamajiem energoresursiem, energoefektivitāti un zaļo enerģiju, piesakieties konsultācijai. Vairāk var uzzināt vietnē ekodoma.lv. 

Raksts tapis projekta “QualitEE” ietvaros. Projekts “QualitEE” sniedz konkrētas vadlīnijas iepirkumu dokumentācijas un energoefektivitātes pakalpojumu līgumu sastādīšanai, tādējādi sekmējot kvalitatīvu un pārdomātu energoefektivitātes projektu ieviešanu. Ja nepieciešams, tiek veikts arī energoaudits. Plašāk par šo un citiem projektiem varat uzzināt uzņēmuma Ekodoma tīmekļvietnē www.ekodoma.lv.


Visi foto: Shutterstock.com