Katru dienu virtuālo valūtu vēstniecībā CryptoCash ienāk vairāk nekā desmit cilvēki, kuri vēlas gan pirkt, gan pārdot virtuālo naudu

Sākumā bija lielāka interese par virtuālo aktīvu pārdošanu, bet tagad tos arī pērk. Tipiskais darījums ir Bitcoin iegāde 700 eiro vērtībā un pārdošana 1500 eiro vērtībā. «Mēs atvērām vēstniecību, lai cilvēkiem ne vien būtu vieta, kur pirkt un pārdot kriptovalūtas, bet arī lai Latvijā būtu centrs, kur cilvēki var atnākt un iepazīties ar blokķēdes tehnoloģiju,» saka Konstantīns Vasiļenko, virtuālo valūtu vēstniecības CryptoCash līdzdibinātājs. Viņa skatījumā, pirmie mēneši vēstniecībai bijuši diezgan labi. CryproCash atvērta pagājušā gada nogalē – laikā, kad virtuālo valūtu cena bija strauji piezemējusies. «Īstenībā tagadējā cena ir ļoti reālistiska. Iepriekšējā bija vairāk spekulatīva. Interesants ir psiholoģiskais aspekts – kad Bitcoin maksāja 15 tūkstošus eiro, cilvēki nebaidījās to pirkt, bet tagad, kad tas maksā 3900 dolārus, – baidās. Šis nebija pirmais vērtības kritums vai kāpums, un tas bija diezgan normāls. Arī fondu un akciju tirgū pērn bija ļoti līdzīga tendence – 2017. gada vidū bija pieaugums, bet 2018. gada beigās tirgus nokrita. Tas ir normāls cikls finanšu pasaulē. Kad bija spekulatīvais bums un viss attīstījās, visi gribēja pirkt un nebija problēmu pārdot. Cilvēki bija dzirdējuši, ka Bitcoin vērtība aug, ka tā ir viegla nauda un vajag investēt. Problēma tāda, ka daudzi no viņiem nezina, ko tas viss nozīmē. Daži no viņiem, kas par lielu summu iepirka virtuālās valūtas, tagad gaida, kad tās pārdot ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem,» atzīst K. Vasiļenko.

Virtuālo valūtu vēstniecībā CryptoCash var iegādāties piecas populārākās valūtas – Bitcoin, Lightcoin, Ethereum, Bitcoin Cash un XRP, bet visbiežāk cilvēki pērk Bitcoin. «Tas tāpēc, ka tas ir populārāks maksājumu līdzeklis un daudzi tirgotāji pieņem Bitcoin,» spriež K. Vasiļenko.Biežāk cilvēki virtuālās valūtas pērk skaidrā naudā, jo komisijas maksa darījumiem skaidrā naudā ir 2,99%, bet ar bankas karti – 4,5%. 

50 miljoni gadā

K. Vasiļenko ir līdzīpašnieks arī uzņēmumā Paybis. «Kad iepazinos ar Bitcoin, bija diezgan grūti to nopirkt. Bija virtuālo valūtu biržas, piemēram, Coinbase ASV, bet process bija sarežģīts. Tāpēc maniem domubiedriem radās ideja uztaisīt tādu kā internetveikalu, kur jebkurš cilvēks ātri un vienkārši ar kredītkarti varētu nopirkt Bitcoin. Gadu izstrādājām platformu un tagad jau trīs gadus darbojamies,» viņš teic.Lielākā daļa Paybis klientu ir no ASV, kur to pieņem daudzi tirgotāji, ir īpašie kriptovalūtu izmaksas automāti. Tāpat daudz klientu ir no Eiropas, Austrālijas, Āfrikas un Āzijas. Vidējais darījums ir ap 500 līdz 600 dolāri.


Visu rakstu lasiet 4. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.