Sporta tehnoloģiju uzņēmuma "Winmill" treniņu iekārtas hokejam un beisbolam ļauj spēlētājiem trenēties neatkarīgi no citiem, kuri citos apstākļos padotu bumbu vai ripu.

"Winmill" jaunākais produkts ir iekārta beisbola treniņiem. "Beisbola komandā ir līdz pieciem pičeriem, kuri met bumbas. Cilvēkam ir ierobežojums tam, cik bumbas var aizmest un vidēji tie ir 25% no tā, cik spēlētājiem ir nepieciešams treniņa laikā. Pārējo nodrošina tādi līdzīgi produkti kā mūsu treniņa iekārta," saka Mārtiņš Marenis, "Winmill" dibinātājs.

Uzņēmumam ir trīs, četri konkurenti, bet viņš teic, ka tie piedāvā vienkāršas tehniskas iekārtas, kas "šauj ārā bumbu". "Winmill" risinājums esot atšķirīgs ar to, ka spēj atdarināt jebkura veida metienu, kāds tiek mests reālajā dzīvē – tas spēj mainīt bumbas trajektoriju, ātrumu, apgriezienu skaitu utt. "To nespēj neviens no konkurējošajiem produktiem tirgū. Mums ir unikāls mehānisms, kas nodrošina bumbas rotāciju," teic M. Marenis. Iekārta tiek kontrolēta caur planšetdatoru, kur ir metienu rokasgrāmata, no kā treneris var izvēlēties treniņā piedāvātās kombinācijas, tāpat ir iespēja ieprogrammēt pašu izrēķinātus metienus.

Ar laiku iekārtā iecerēts integrēt kameru un analizēt, kā spēlētājs atsit bumbu. "Tas pavērs daudz iespēju produktu izmantot gan izklaidē, gan beisbola turnīros. Piemēram, ASV jau šobrīd notiek turnīri, kur katram spēlētājam ir jāatsit desmit bumbas, par katru no tiem tiek dots konkrēts punktu skaits un šādā veidā tiek veidoti spēlētāju rangi," saka M.Marenis.

Oktobrī beisbola iekārtu iecerēts vest uz ASV un viena no tām nonāks pie profesionālas beisbola komandas, kas ir uzņēmuma pilotklients un sadarbības partneris iekārtas izstrādē, bet pārējie klienti ir NCAA beisbola programmas un privāta beisbola akadēmija Čikāgā.

Par hokeja produktu šobrīd notiek pārrunas ar slovāku uzņēmumu, lai tas kļūtu par "Winmill" sadarbības partneri un nodarbotos ar produkta virzību tirgū. "Viņi būvē hokeja treniņu centrus un mūsu produkts labi iekļaujas viņu piedāvājumā. Iecerēts, ka nākotnē, būvējot treniņi centrus, mūsu iekārta būs to pamatpiedāvājumā," norāda M.Marenis.

Kopš 2015. gada uzņēmums strādā pie treniņu ierīces hokejam. Tirdzniecībā tās ir aptuveni gadu un līdz šim ir pārdotas desmit. Iekārtas tiek izmantotas treniņos Krievijā, Šveicē, Somijā, Čehijā. "No pirmās dienas bija plāns šo tehnoloģiju izmantot arī citos sporta veidos. Ilgi analizējām, kurā sporta veidā to piedāvāt pēc hokeja – beisbolā vai Eiropas futbolā. Par labu beisbolam izlēmām tāpēc, ka bez šādām iekārtām treniņi nevar notikt un tur tās ir pirmās nepieciešamības lieta. Futbolā tā vairāk ir ekskluzīva lieta, bez kā var iztikt," stāsta M. Marenis.

Līdzīgus produktus iespējams piedāvāt katrā sporta veidā, kur vien ir bumba vai ripa. Taču viņš teic, ka šobrīd koncentrējas tikai uz hokeju un beisbolu un tuvākajā nākotnē neplāno piedāvāt risinājumu vēl citiem sporta veidiem. Beisbolā esot plašas iespējas attīstīt dažādus virzienus, strādāt ar dažāda līmeņa klubiem, izstrādāt risinājumu īpaši bērniem utt. Tomēr tālākā nākotnē M. Marenim ir ideja arī par risinājumu kriketam, kas pasaules mērogā ir populārs sporta veids.

Stāstot par to, kā radās ideja par hokeja treniņu iekārtu, M. Marenis teic, ka vēlējās sniegt iespēju hokejistiem trenēties neierobežoti un izstrādāt ierīci, kas nodrošinātu piespēles un metienus. Tirgū līdzīgi produkti jau bija, bet viņa mērķis bija padarīt ierīci gudrāku. "Ierīce seko līdzi, kur atrodas spēlētājs, un izdara reālistiskus metienus, lai process maksimāli līdzinātos dabiskam treniņam," teic M. Marenis. Spēlētājs var autonomi trenēties bez kolēģu palīdzības ripas vai bumbas padošanā.

Runājot par nozares atsaucību, M. Marenis teic, ka tā ir atkarīga no katras konkrētās valsts. Ir tādas zemes, kur hokejam ir zināmas tradīcijas un treneri turpina savām komandām mācīt spēli tā, kā paši to apguvuši, bet viņš uzsver, ka mūsdienās viss mainās un arī hokejā daudz kas balstās uz datiem. "Visiem lēmumiem treniņu procesā ir pamatots iemesls, nevis tikai viena cilvēka viedoklis," viņš saka.

"Sākām pirms pieciem gadiem, kad Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikā tapa pirmais prototips," stāsta M. Marenis. Kopš tā laika uzņēmums ir izmantojis dažādus atbalsta instrumentus un ir strādājis arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Valmieras biznesa inkubatorā, izmantojis LIAA vaučerus un citas atbalsta programmas.

"Winmill" ir patentējis savu hokeja treniņu iekārtu un ir arī reģistrējis patenta pieteikumu beisbola treniņu ierīcei.

Uzņēmums divās investīciju kārtās ir piesaistījis 600 tūkstošus eiro, tostarp no "Buildit" akselerācijas fonda un ASV investīciju fonda "Gagarin Capital Partners". Šobrīd "Winmill" plāno piesaistīt vēl 800 tūkstošus eiro, lai ieietu Amerikas tirgū. Šoreiz uzņēmums meklē vietējo investoru, kas atrastos Čikāgas apkārtnē, jo iecerēts, ka sākotnēji bizness saistībā ar produktu beisbolam attīstīsies tur.

Šobrīd komandā strādā septiņi cilvēki. M. Marenis atzīst, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem saistās ar tehniskām lietām, jo uzņēmumam strādā pie produkta, ko neviens cits iepriekš nav veidojis. "Nav viegli sasniegt atbilstošu tehnisko līmeni ar salīdzinoši nelieliem resursiem," viņš teic.

M. Marenis spriež, ka šobrīd Latvijā ir labi attīstīts sporta tehnoloģiju jaunuzņēmumu klaseris – līdzīgi kā finanšu tehnoloģiju un citos virzienos. "Cik zinu, visi cilvēki, kuri dibinājuši sporta tehnoloģiju jaunuzņēmumus, ir sporta atkarīgie un vēlas saglabāt darbu nozarē. Arī es – gribēju saglabāt sasaisti ar sportu. Šajā nozarē ir cilvēki, kas mīl sportu un kuros ir uzņēmēja gēns. Tāpēc mums ir salīdzinoši daudz interesantu sporta tehnoloģiju uzņēmumu," viņš teic. Vaicāts par labākajiem piemēriem, M. Marenis izceļ "Hackmotion".