Varšavā notikušajā tehnoloģiju nozares pasākumā «CEE X-Tech Awards» akselerators «Startup Wise Guys» novērtēts kā gada labākais investīciju fonds Centrāleiropā un Austrumeiropā.

«Esam ļoti gandarīti par šo balvu. Konkurence bija sīva, nominēts bija arī igauņu «Karma Ventures», kas mūsu reģionā ir ļoti spēcīgs investīciju fonds. Mums ir būtiski, ka esam saņēmuši šo atzinību tieši kā investors, jo visbiežāk cilvēki «Startup Wise Guys» asociē ar akselerācijas programmu, varbūt nepamanot vai aizmirstot, ka kopš darbības uzsākšanas esam investējuši 145 agrīnās stadijas jaunuzņēmumos, tostarp 15 kompānijās no Latvijas,» saka Zane Bojāre, Startup Wise Guys mārketinga vadītāja.

«CEE X-Tech Awards» labākā investīciju fonda balvai bija izvirzīts «Startup Wise Guys», «mAccelerator», «Experior Venture Fund», «Karma Ventures», «Inovo Venture Partners» un «Alfabeat».

Z. Bojāre novērojusi tendenci, ka daudzi Eiropas labākie akseleratori cenšas virzīties tuvāk investīciju fondu darbības veidam, samazinot akselerācijas programmas ilgumu vai intensitāti, nereti to daļēji pārceļot uz virtuālo vidi, kā arī veicot investīcijas arvien vēlākā stadijā. Tas esot saprotami, jo risks mazinās, ja jaunais uzņēmums ir ticis tālāk savā attīstībā un tam ir labāki biznesa rādītāji. «Mēs esam uzņēmuši gandrīz pretēju kursu, paliekot uzticīgi klātienes programmai, joprojām riskējot un lielākajā daļā gadījumu ieguldot kā pirmais investors mūsu programmā uzņemtajos jaunuzņēmumos. Esam izveidojuši arī virtuālo pirmsakselerācijas programmu vēl agrīnākas stadijas projektiem. Tas ir saistīts ar mūsu misiju palīdzēt dibinātājiem ar tehnisko zināšanu bāzi kļūt par veiksmīgiem uzņēmējiem. Pat tad, ja viņu bizness cieš neveiksmi, ir nenoliedzama pozitīvā ietekme uz ekosistēmu kopumā, jo viņi visdrīzāk dibinās jaunus uzņēmumus vai kā citādāk ar iegūto pieredzi radīs pievienoto vērtību,» viņa teic.

Pēdējā pusotra gada laikā mūsu reģionā ir būtiski palielinājies pieejamo investīciju apjoms agrīnas stadijas jaunuzņēmumiem. «Startup Wise Guys» pieredze rāda, ka šīs stadijas uzņēmumiem daudz vairāk par finansējumu nepieciešama t.s. gudrā nauda, sakārtoti biznesa pamati un plašs kontaktu tīkls sev vēlamajā tirgū. «Prieks redzēt, ka arī ārvalstu investīciju fondi arvien vairāk uzmanību pievērš Baltijas reģionam. Piemēram uz mūsu neseno «demo dienu» kiberdrošības programmai Tallinā speciāli bija atbraukuši vairāki investori no Turcijas un Polijas. Tas ir nozīmīgs sasniegums, jo parasti investori sagaida, ka jaunuzņēmumi sevi prezentēs kādos viņu reģiona pasākumos,» saka Z. Bojāre.

Līdz šim «Startup Wise Guys» pilna laika klātienes akselerācijas programmās Baltijā ir piedalījušies 145 uzņēmumi, tostarp 15 no Latvijas, piemēram, «Anatomy Next», «CastPrint», «Zeew», «Lahdes», «Orocon», «Motivio», «Vartus.eu», «CEnOS». Jaunuzņēmumi, kas piedalījušies «Startup Wise Guys» akselerācijas programmās, līdz šim ir piesaistījuši 29 miljonus eiro tālākās investīcijas. 77% kompāniju joprojām strādā un kopumā nodarbina vairāk nekā 700 cilvēkus.