Situācija AS "Rīgas Centrāltirgus" teritorijā ir dramatiska un ir nekavējoties jārisina, organizējot jaunu apsardzes pakalpojumu publisko iepirkumu, lai šāda publiska vieta, kuru ik dienu apmeklē desmitiem tūkstoši iedzīvotāju, beidzot būtu droša.

Drošības nozares kompāniju asociācija (DNKA) jau vairākus gadus iepriekš ir norādījusi, ka Centrāltirgus drošības dienests nespēj pienācīgi veikt savus pienākumus, jo teritorijā bez īpašas piepūles varēja iegādāties nelegālas akcīzes preces. Vislielākais absurds ir tas, ka to zināja visi - sabiedrība, policija, tirgotāji un AS "Rīgas Centrāltirgus" administrācija, tomēr situācija netika risināta. Tikai pateicoties žurnālistu darbam, kad tika iegūti neapgāžami pierādījumi nolaidībai, atbildīgās personas ir sarosījušās. 

Publiskais iepirkumus, kas tika veikts decembrī par papildus divu apsargu klātesamību teritorijā, nav nopietni un nevar nodrošināt drošību šajā teritorijā. Pašlaik ir svarīgi saprast, kā iespējami ātrāk šo tirgus teritoriju sakārtot, tāpēc viens no pirmajiem darbiem ir drošības audita veikšana un jauna apsardzes pakalpojumu publiskā iepirkuma izsludināšana. Tas nozīmē, ka AS "Rīgas Centrāltirgus" teritorijā jānosaka iespējamās riska vietas, jāiezīmē drošības resursu izvietojums un apjoms, kā arī objekta specifika, lai šo teritoriju padarītu vieglāk uzraugāmu. 

Šādas vietas apdraud sabiedrisko drošību

Pašreizējā situācija Centrāltirgū vairāk raksturo 90. gadus - korupcija, cigarešu mafija, melnais bizness. Nelegālo preču tirgošana nav pienācīgi apkarota gadiem, un tas dod pozitīvu signālu ne tikai jauniem nelegālo cigarešu tirgotājiem, bet arī narkotiku un ieroču tirgoņiem, kas izmanto šādas teritorijas, lai realizētu savu preci. Un tas savukārt piesaista attiecīgos klientus - narkomānus un kriminālos elementus. Šādai nevajadzētu būt vietai, kuru ik dienu apmeklē tūkstošiem cilvēku, to skaitā ģimenes ar bērniem. 

Pārsteidzoši ir arī apjomi, kādos darbojās cigarešu mafija. Cigaretes tirgoja ap 10 "točkās", katrai no tām - savs priekšnieks un tirgotāji, kurus tālāk kontrolēja un cigaretes piegādāja vēl augstāk stāvoši darboņi. Kopējais kontrabandas cigarešu tirdzniecības apgrozījums Centrāltirgū varētu būt ap 5,6 miljoniem eiro gadā. Valstij tas nozīmē ap četriem miljoniem neiekasētu nodokļu. 

Policijas līdzšinējās pārbaudes un uzliktie sodi uz tirgotājiem iespaidu neatstāja, tāpēc cigarešu tirdzniecība Latvijā būtu jāsoda vēl bargāk un jāparedz kriminālatbildība arī par nelieliem tirgošanās apjomiem, jo, kā norādīja žurnālisti, dažam nelegālo cigarešu tirgotājam bijis pat vairāku simtu tūkstošu liels parāds par administratīvajiem sodiem, kurus viņš nemaksājis un darbojies tālāk. 

Jāveicina teritorijas īpašnieku atbildība 

Ja mēs skatāmies uz līdzīgām publiskām vietām kā lielveikali, kur ik dienu apgrozās tūkstošiem cilvēku, tur nav šādu sūdzību par līdzīgiem incidentiem, jo attiecīgie komersanti rūpējas par savu publisko tēlu un drošību, kuru palīdz uzturēt kvalificēti apsardzes firmu darbinieki. Šie uzņēmumi apzinās - ja tiks pieļauti tādi gadījumi kā Rīgas centrāltirgū, apmeklētāju skaits mazināsies un būs attiecīgi zaudējumi. Taču Rīgas centrāltirgus, kas ir viena no lielākajām mazumtirdzniecības vietām Rīgā, ilgus gadus ir bijusi nelegālā alkohola un cigarešu paradīze. 

AS "Rīgas Centrāltirgus" vadības rīcība neiztur nekādu kritiku, ņemot vērā, ka līgums ar konkrētās teritorijas nomnieku, kas iniciē kontrabandas preces, ir spēkā vismaz 20 gadus. Būtu jāsoda ne tikai tirgotāji, bet būtu jāliek viņus uzmanīt arī teritorijas īpašniekam. Iznomātājam būtu jābūt atbildīgam, ja viņa teritorijā notiek noziedzīgas darbības. 

Tirgus vadībai tagad ir uzdots pārtraukt līgumsaistības ar teritorijas nomnieku. Tas nozīmē, ka 14. janvārī teritorija būs atbrīvota. Taču atbildīgo personu vienaldzība var novest pie atkārtota scenārija, jo mainīsies līgums jeb forma, bet ne saturs. Paliks tie paši apsargi un cigarešu tirgošanas punkti. Loģiskākais risinājums šādos objektos - veidot iepirkumu apsardzes pakalpojumiem, lai teritorija nebūtu autonoma, no ārpasaules nošķirta vieta, kur vairoties noziedzībai.