«Jūsu kredītiestāžu kontos 2018.gadā kopējā saņemtā summa ir lielāka nekā ienākums, kas uzrādīts Valsts Ieņēmumu dienesta iesniegtajos pārskatos.» Šādu paziņojumu saturošas vēstules šoruden sāk saņemt daudzas privātpersonas, kuru kontos iepriekšējā gada kopējā kredīta vai debeta apgrozījuma summa bija 15 tūkstoši eiro vai vairāk un ienākumu apjoms varētu būt pārsniedzis deklarēto. Ar augstu varbūtību līdzīgas VID vēstules tuvākajos mēnešos saņems liels skaits fizisku personu.

VID paziņojumos fiziskajām personām aicina izvērtēt, vai aizvadītajā gadā nav gūti ienākumi, par kuriem būtu maksājams iedzīvotāju ienākuma nodoklis, un, ja šādi ienākumi bijuši, deklarēt tos. Jāatgādina, ka saskaņā ar likuma «Par nodokļiem un nodevām» grozījumiem, kas stājās spēkā pērn un izraisīja plašu rezonansi, kredītiestādēm līdz katra gada 1. februārim jāsniedz VID informācija par fiziskām personām rezidentiem, kuru pieprasījuma noguldījumu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes ietvaros ir 15 tūkstoši eiro vai vairāk. VID rīcībā nonāk informācija par kontu atlikumu iepriekšējā kalendārā gada beigās, kā arī kopējais debeta un kopējais kredīta apgrozījums, bet ne konkrētu darījumu informācija.

15 tūkstoši eiro nav ļoti augsts slieksnis, līdz ar to, visticamāk, šā gada sākumā VID no bankām saņēma informāciju par lielu skaitu klientu. Tā tiek analizēta un, ja dienests atklāj nesakritību starp faktiskajiem un deklarētajiem ienākumiem, privātpersonai var nākties dienestam to paskaidrot. Un paskaidrot pārliecinoši, iesniedzot VID pamatotu, korektu un ticamu skaidrojumu, ja nepieciešams, papildinot to ar deklarāciju vai deklarācijas precizējumu.

Iemesli, kāpēc izveidojusies nesakritība starp faktiskajiem un deklarētajiem ienākumiem, var būt daudz un arī ļoti specifiski, sākot ar pašu vienkāršāko, kad veicat pārskaitījumu starp saviem kontiem dažādās bankās, tādējādi veidojot dubulto apgrozījumu, līdz pat aizdevumu, vērtspapīru darījumiem un citiem. Pat pārskaitījums starp dzīvesbiedru kontiem vai regulārs ārzemēs gūtas peļņas pārskaitījums vecākiem noteiktās situācijās var būt iemesls faktisko un deklarēto ienākumu nesakritībai. Katrs gadījums ir individuāls, un pamatotas un pārliecinošas atbildes sagatavošanai var būt nepieciešama rūpīga personas kredīta un debeta apgrozījuma analīze un zināšanas par likumu prasībām. Tāpēc nav vienas standarta atbildes, kas noderētu ikvienam, gatavojot skaidrojumu VID.

Katrā gadījumā pati svarīgākā rīcība ir neignorēt saņemto paziņojumu. Ja paziņojums saņemts, tas nozīmē, ka VID saskatījis neatbilstības. Mūsu pieredze rāda, ka arī gadījumos, kad fiziska persona ir pārliecināta, ka visus ar nodokli apliekamos ienākumus ir deklarējusi, kā to prasa likums, joprojām paliek daudz specifisku situāciju, kurās iespējams kļūdīties.

!15 tūkstoši eiro nav ļoti augsts slieksnis, līdz ar to, visticamāk, šā gada sākumā VID no bankām saņēma informāciju par lielu skaitu klientu.

Tāpēc aicinu nelauzties cauri šim procesam vienatnē, bet piesaistīt profesionālu grāmatvedības pakalpojumu, kas palīdzēs izanalizēt visas situācijas, kuru dēļ radās nesakritība starp faktiskajiem un deklarētājiem ienākumiem, izvērtēs deklarāciju iesniegšanas vajadzību un sagatavos pamatotu paskaidrojumu Valsts Ieņēmumu dienestam. Personas interesēs ir maksimāli korekti un pārliecinoši izskaidrot savus darījumus, turklāt iesakām to izdarīt rakstiski līdz vēstulē norādītajam termiņam arī tajā gadījumā, ja esat izvērtējis savus darījumus un uzskatāt, ka deklarācija vai tās precizējums nav jāsniedz. Katrā ziņā, paziņojuma ignorēšana vai nesadarbošanās ar VID var radīt nepatīkamas sekas līdz pat iespējai, ka tiek uzsākts fiziskās personas audits.

Rezumējot – UIN grāmatvedības kārtošana ir kļuvusi sarežģītāka. Un tikai zinošs grāmatvedis palīdzēs orientēties jaunajos nosacījumos un sakārtot grāmatvedību visām prasībām.

Katrā gadījumā pati svarīgākā rīcība ir neignorēt saņemto paziņojumu. Ja paziņojums saņemts, tas nozīmē, ka VID saskatījis neatbilstības. Mūsu pieredze rāda, ka arī gadījumos, kad fiziska persona ir pārliecināta, ka visus ar nodokli apliekamos ienākumus ir deklarējusi, kā to prasa likums, joprojām paliek daudz specifisku situāciju, kurās iespējams kļūdīties.