Neskatoties uz Covid-19 otro vilni Latvijā, pērnā gada nogale Latvijas rūpniecībā ir bijusi visnotaļ veiksmīga un novembrī Latvijā ir sasniegts jauns rūpniecības izlaides rekords. 

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija, pērnā gada novembrī Latvijas apstrādes rūpniecības izlaide ir augusi par 4,3 % salīdzinājumā ar 2019. gada novembri. Tas ir straujākais pieaugums rūpniecībā kopš 2019. gada pirmās puses, un rūpniecības sniegums pērn ir būtiski apsteidzis citas ekonomikas nozares. Pozitīvās tendences rūpniecībā šobrīd vērojamas ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Ņemot vērā, ka apjomīgie stimulēšanas pasākumi ir spējuši pasargāt iedzīvotāju ienākumus, globālais ražotāju noskaņojums ir pozitīvs un pasaules tirdzniecība lielā mērā ir atkopusies no krituma pavasarī. Tomēr Covid-19 ierobežojumu dēļ būtiski sarukusi pakalpojumu pieejamība, kā rezultātā gan rūpniecības, gan tirdzniecības rādītājos arī Latvijā ir redzama patēriņa rotācija no precēm uz pakalpojumiem. 

Novembrī visstraujāk augusi kokapstrāde, poligrāfija un elektrisko iekārtu ražošana. Ražošanas apjomi šajās nozarēs novembrī palielinājās par attiecīgi 14,6 %, 22 % un 20,4 % salīdzinājumā ar 2019. gada novembri. Tāpat novembrī par 11,4 % palielinājusies dažādu iekārtu ražošana un par 6,2 % pieaugusi auto detaļu ražošana, kas īpaši priecē, jo iepriekšējos mēnešos šajās nozarēs fiksēti būtiski ražošanas apjomu kritumi. Tikmēr pārtikas, apģērbu un gatavot metālizstrādājumu ražošana samazinājās par attiecīgi 1,5 %, 1,3 % un 1,8 %. 

Lai arī vīrusa lokāli uzliesmojumi atsevišķos ražošanas uzņēmumos ir būtisks risks, šobrīd nav signālu, ka Covid-19 atkārtota izplatība būtu negatīvi ietekmējusi Latvijas rūpniecību.  Elektrības patēriņš decembrī turpināja augt un domāju, ka arī 2021. gads būs labvēlīgs Latvijas rūpniecībai, it īpaši gada pirmajā pusē. 

Latvijas ražotāju noskaņojums šobrīd ir labā līmenī, un jaunie rūpniecības pasūtījumi aug. Arī pasaulē vadošais ražotāju iepirkumu menedžeru noskaņojuma indekss ir sasniedzis augstāko līmeni kopš 2018. gada, un pasaules tirdzniecība faktiski ir atgriezusies pirms Covid-19 līmenī. Vienlaikus gada otrajā pusē, uzlabojoties epidemioloģiskai situācijai, pieprasījumus pēc pakalpojumu augs būtiski straujāk kā pēc precēm. Tas, visticamāk, piebremzēs rūpniecības pieaugumu. Tādēļ šogad izaugsme Latvijas apstrādes rūpniecībā šogad varētu būt aptuveni 4 %.