Mārtiņš Lauva, SEP izpilddirektors
Novembris Latvijā ir patriotu mēnesis – īstais brīdis, lai aizdomātos, ko mūsdienās nozīmē būt patriotam un ko ikviens no mums var sniegt savai valstij – Latvijai.
Kamēr pavisam netālu - Ukrainā – tūkstošiem patriotu ik dienu cīnās ne tikai par savas, bet patiesībā arī par daudzu citu valstu brīvību, neatkarību un demokrātiju, mēs savu patriotismu varam demonstrēt bez smagiem upuriem. Mēs to varam darīt pavisam vienkārši – maksājot nodokļus un saprotot, ka valsts nav stāsts par valdību, bet par mūsu vērtībām un pateicību par to, kas mums ir sniegts. Katram no mums ir sava izpratne par to, kas ir patriotisms, ko nozīmē – būt patriotam.
Mana patriotisma definīcija ir vienkārša: jo vairāk (proporcionāli ienākumiem) tiek samaksāts nodokļos, jo lielāks ir patriotisms. Uzsvars uz to, ka nodokļi ir proporcionāli ienākumiem – labi apzinos, ka cilvēkiem ar nelieliem ienākumiem ir jādomā, kā izdzīvot, taču grūti ir saprast, kā cilvēki ar augstiem ienākumiem, kuri lielā mērā gūti tāpēc, ka Latvijā ir radīti visi nepieciešamie priekšnosacījumi attīstībai, nevēlas pateikties savai valstij un deklarē savu nodokļu rezidenci ārpus Latvijas.
Arguments, ka valdība it kā tērē šos līdzekļus nepārdomāti, manuprāt, neiztur kritiku. Nodokļu maksāšana nav stāsts par valdību, bet par mūsu pašu vērtībām. Turklāt kurā valstī tad ir tā ideālā valdība, kas pieņem tikai gudrus lēmumus un rīkojas absolūti caurspīdīgi? Neviena valdība nav ideāla, bet mums ir mūsu Latvija. Vienīgā. Un tā ir svarīgāka par jebkuru valdību.
Ja kāds jautā, kādi tad priekšnosacījumi attīstībai ir Latvijā, gribētos atgādināt, ka mums ir ļoti augsta līmeņa bezmaksas vidējā izglītība. Mūsu ģimnāzijas ir tikpat labas kā elitāras ārvalstu privātskolas, taču pieejamas ikvienam, ja vien ir apņēmība un vēlme mācīties. Visā Latvijā ir pieejamas plašas interešu izglītības iespējas – bez maksas vai par simbolisku samaksu. Galu galā – Latvija ir vieta, kur strādāja mūsu vecāki, cilvēki, kuri nodrošinājuši mūs dzīves sākumposmā, pirms paši spējām stabili nostāties uz savām kājām. Visas šīs lietas daudziem cilvēkiem, kurus šodien devējam par ļoti veiksmīgiem un talantīgiem, ir palīdzējušas nokļūt līdz pirmajai iespējai – atspēriena punktam, no kura sākās panākumi.
Protams, daudz kas bijis atkarīgs no viņiem pašiem, no iespējām un atbalsta, kas gūts vēlāk, bieži vien arī ārpus Latvijas, taču mūsu valsts sniedza pašu svarīgāko – pirmo pakāpienu. Gūstot pirmos vērienīgos panākumus, ir svarīgi neaizmirst pirmsākumus – ikvienam sportistam, kurš šobrīd ir pasaules elitē, bija sava pirmā sporta skola un treneris; ikviens uzņēmējs, kurš gūst starptautiskus sasniegumus, ir gājis skolā un mācījies no saviem pirmajiem skolotājiem. Valsts sniedz daudzas neredzamas, bet svarīgas lietas, ko diemžēl daudzi no mums uzskata par pašsaprotamu. Un, ja kāds izvēlas reģistrēt savu nodokļu rezidenci ārpus Latvijas, šīs lietas tiek nodrošinātas uz to cilvēku rēķina, kuri ir atbildīgi un izvēlas maksāt nodokļus Latvijā.
No sirds priecājos par tiem uzņēmējiem, kuri īsteno dažādas sociālās iniciatīvas, ziedo labdarības projektiem, kā arī atbalsta talantīgus bērnus un jauniešus. To daru arī es, piemēram, 2014. gadā izveidoju sava bijušā pasniedzēja, profesora Andra Klausa vārdā nosaukto stipendiju, kuras mērķis ir veicināt Ventspils Augstskolas studentu aktivitāti un sasniegumus studiju, pētnieciskajā un sabiedriskajā darbā. Esmu iesaistīts arī virknē citu projektu, kas atbalsta talantīgus jauniešus.
Vienlaikus ticu, ka nodokļu maksāšana un darbavietu radīšana ir pats svarīgākais un vienlaikus arī vienkāršākais un dabiskākais veids, kā uzņēmējs var būt patriots un pateikt savai valstij paldies par sniegtajām iespējām. Nav jāizdomā nekas jauns, jāorganizē kādas īpašas akcijas.
Manis vadītais uzņēmums SEP, kas šobrīd ir lielākais arhitektūras birojs Latvijā, nodrošina 89 darbavietas (galvenokārt arhitektiem un inženieriem), un, kā liecina firmas.lv dati, pērn nodokļos nomaksājām teju miljonu eiro, bet šogad jau 1,7 miljonus eiro, vienlaicīgi maksājot pārliecinoši lielākās algas nozarē.Lai sekmētu pārliecību, ka nodokļu maksāšana Latvijā ir nozīmīga patriotisma izpausme, par to jārunā biežāk un skaļāk.
Savā apkārtējā lokā redzu daudzus cilvēkus ar šādu pārliecību, taču lieliski apzinos, ka daļa sabiedrības aizvien domā, ka nodokļus maksā tikai muļķi. Tikai atkal un atkal atkārtojot, ka nodokļu maksāšana ir labākais veids, kā pateikties savai valstij, varam mainīt domāšanu un kļūt par Latvijas patriotiem. Ne tikai patriotu mēnesī novembrī, bet visu gadu, katru gadu, daudzu gadu garumā.