Lai arī, dibinot jaunu uzņēmumu, dibināšanas dokumentu iesniegšanas brīdī Uzņēmumu reģistrā ir iespējams pieteikties arī pievienotās vērtība nodokļu (PVN) maksātāja statusam, realitātē šāda reģistrācija nemaz nav iespējama.

Minētais ir saistīts ar pēdējā laikā samērā agresīvu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcību, pastiprināti pārbaudot jebkuru sabiedrību, kura vēlas iegūt PVN maksātāja statusu. Tas, protams, ir apsveicami, tomēr, vai būtu korekti balstīties uz VID iekšējām instrukcijām, kuras nav pieejamas nodokļu maksātājiem. Proti, nav iespējams paredzēt, kādi dokumenti būs nepieciešami VID, lai pierādītu sabiedrības vēlmi veikt deklarēto uzņēmējdarbību. Uz jautājumu par to, vai nodokļu maksātājs var sagatavoties iepriekš un saprast, kāda informācija VID būs nepieciešama, tiek saņemta atbilde, ka ar iekšējām instrukcijām un metodikām VID nedaloties.

Cīņa ar ēnu ekonomiku un PVN izkrāpšanu ir ļoti nopietna un vērā ņemama rīcība. Taču VID nešķiro nevienu uzņēmumu pēc tā konkrētās uzņēmējdarbības specifikas, kas ļoti apgrūtina ārvalstu investoru darbību Latvijā. Jāsecina, ka VID izvēlējies darboties pēc principa, ka visi nodokļu maksātāji ir krāpnieki.

Tipisks piemērs

Teiksim ārvalstu investors vēlas iegādāties Latvijas uzņēmumu vai kādu no Latvijas uzņēmuma aktīviem. Visbiežāk sarunu procesa laikā tiek veikta nodokļu un/vai juridiskā padziļinātā pārbaude (angliski due diligence). Ņemot vērā to, ka sarunu procesa ilgumu nevar paredzēt, ir skaidrs, ka ārvalstu investors vēlas pēc iespējas ātrāk un ērtāk pabeigt uzņēmuma vai tā aktīvu pārejas procesu. Visbiežāk Latvijas uzņēmuma aktīvu pārejai tiek dibināts jauns uzņēmums Latvijā. Ņemot vērā, ka minēto darījumu vērtība ir mērāma vairāku miljonu eiro vērtībā, skaidrs, ka PVN reģistrācija ir nepieciešama un pat obligāta. Tāpēc, lai nodrošinātu aktīvu ātrāku pāreju, ārvalstu investori jau laicīgi nodibina jaunu uzņēmumu Latvijā.

Ir tikai loģiski, ka jaundibinātam uzņēmumam vēl netiek veikta aktīva uzņēmējdarbība - īpaši, ja tiek izmantota iespēja reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā dibināšanas brīdī. Taču tas neliedz VID atteikt PVN maksātāja reģistrāciju, ja jaundibinātais uzņēmums nespēj iesniegt šādu informāciju:

·Līgums ar ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju;

·Līgums ar banku par pastāvīgu bankas konta atvēršanu (te arī jāatceras, ka Latvijas bankas ir palikušas ļoti piesardzīgas un jaundibināta uzņēmuma pārbaude tiek veikta samērā ilgi);

·VID ir jāiesniedz līgumi ar klientiem un piegādātājiem;

·Ja dibināšanas brīdī tiek norādīts, ka tiks ņemts kredīts bankā, tad jāspēj iesniegt arī jau parakstīts kredīta līgums ar banku.

Noprotams, ka šis nav galīgais saraksts ar VID nepieciešamo informāciju. Ir arī cita veida informācija, kuru VID pieprasa, taču iekšējās instrukcijas publiski nav pieejamas.

Ņemot vērā augstāk minēto, ārvalstu investoriem vairs nav iespēja nodrošināties, ka, pabeidzot pirkuma darījumu un ieguldot jaundibinātā uzņēmuma pamatkapitālā, piemēram, nekustamo īpašumu - uzreiz varēs sākt darboties bez problēmām, jo būs jāsavāc visi iespējamie līgumi ar klientiem un piegādātājiem, lai pārliecinātu VID. Proti, ir zudusi pēc būtības jēga un arī praktiskā iespējamība dibināšanas brīdī saņemt arī PVN maksātāja numuru.

Turklāt arī bieži VID izmato iespēju uzaicināt uz tikšanos jaundibinātā uzņēmuma valdes locekļus -ārvalstniekus. Protams, ka šie ārvalstnieki pirkšanas -pārdošanas darījuma pārrunu laikā ir samērā bieži Latvijā, taču ne vienmēr spēj izrauties no savām pārrunām Latvijā un citās valstīs, lai tikai apmierinātu VID ziņkāri par to, vai šī ir īstā persona, kura vēlas veikt saimniecisko darbību Latvijā. Bez tam arī VID sniedz nesamērīgi īsus termiņus (brīdinot par nepieciešamību ierasties 1 nedēļu pirms termiņa), lai ārvalstu investors varētu izbrīvēt savā grafikā brīvu dienu (vai pat divas-kas ir laiks, lai atlidotu no savas mītnes valsts un aizlidotu atpakaļ), lai aizietu uz cēlo VID augstceltni.

Arī izejot visu šo procedūru vienu reizi (iesniegti visi dokumenti un valdes loceklis ir fiziski pabijis VID), dibinot jaunu uzņēmumu nākošajam projektam ar to pašu valdi, VID atkal vēlas veikt pilno pārbaudi.

Ņemot vērā augstāk minēto, jāsecina, ka, neskatoties uz to, ka uzņēmējam ir iespēja pieteikties iekļaušanai PVN maksātāju reģistrā jau dibināšanas brīdī, prakse rāda, ka šī iespēja praktiski vairs nav izmantojama VID uzskatu un rīcības dēļ.

Tāpēc šobrīd ir divi varianti, kā saņemt PVN maksātāja numuru:

1.Iesniegt iesniegumu par iekļaušanu PVN maksātāju reģistrā pēc aktīvas darbības uzsākšanas, nevis dibinot uzņēmumu;

2.Sagatavot jau iepriekš augstāk minētos līgumus, jo VID tādus noteikti pieprasīs uzrādīt.