Krīzes laikā nepareiza rīcība, līderiem pārkāpjot pašu uzstādītos noteikumus, izgaismojas īpaši spilgti. Taču tas notiek arī ikdienišķākos apstākļos. Kāpēc tas ir bīstami, jo īpaši – pandēmijas laikā?

Lai mazinātu Covid-19 izplatību, izslēgtu risku vēl plašākai vīrusa izplatībai, pasaules valstu līderi aicina ikvienu upurēties – atteikties no radu un draugu apciemošanas svētku laikā, atteikties no ceļošanas, iepirkšanās, sarokošanās un apskaušanās. Ja ir kāds, kuru ikviens sagaida ievērojam šos noteikumus, tad tas ir cilvēks, kurš aicina to darīt citus. Politiķi un valdības pārstāvji vairāk nekā jebkurš cits apzinās situācijas nopietnību, pastiprina ierobežojumus, ar saviem lēmumiem ierobežojot visas sabiedrības dzīvi, tāpēc no viņiem vēl jo vairāk tiek sagaidīts, ka viņi nepārkāps pašu uzliktās robežas. Tad kāpēc tik daudzi šo atbildību neattaisno un neievēro to, ko paši sludina?

Vadītāja autoritāte un ietekmīgums balstās uz faktu, ka viņš tiek uztverts kā taisnīguma simbols un paraugs. Ja viņš izturas necienīgi vai paša pasludinātājiem noteikumiem un ētikas normām neatbilstoši, cieņa citu acīs arvien plok. Vairumam līderu patīk patikt, viņi zina, ka nevienam nepatīk dubultstandarti, un tomēr pārkāpumi tiek izdarīti apzināti.

No prieka mirkļiem neatsakās

Policija lēmusi 250 eiro lielu naudas sodu piemērot rudenī Melngalvju namā notikušā pasākuma Rīgas balle organizētājiem par Covid-19 izplatības dēļ noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Pasākums notika dienu pēc tam, kad tika atcelts Rīgas maratons. Ballē pulcējās uzņēmēji, politiķi, sabiedriskie un kultūras darbinieki, tostarp, piemēram, arī labklājības ministre Ramona Petraviča un Eiroparlamenta deputāts Andris Ameriks. Balle notika laikā, kad Latvijā bija spēkā aizliegums dejot iekštelpās. Maskas neviens no viesiem nenēsāja. R. Petraviča medijiem sacīja, ka "gribas arī svētku brīžus", savukārt A. Ameriks dejojis "tikai ar sievu".

Augustā no amata atkāpās Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs Fils Hogans, kura vietā stājās Valdis Dombrovskis. F. Hogans Īrijā apmeklēja kāda golfa kluba jubilejas svinības, kurās piedalījās vairāk nekā 80 cilvēku, tādējādi pārkāpjot Īrijā noteiktos ierobežojumus. Viņš arī tika kritizēts par karantīnas noteikumu neievērošanu, ierodoties Īrijā no Briseles. F. Hogans atzina savu kļūdu, taču uzstāja, ka nav pārkāpis nevienu likumu, vien vajadzējis stingrāk ievērot Covid-19 ierobežojumus.

Skotijas galvenā ārste Katrīna Kaldervuda atkāpās no amata pēc tam, kad atklājās, ka viņa divreiz braukusi uz savu stundas brauciena attālumā esošo lauku īpašumu laikā, kad visi bija aicināti palikt mājās. K. Kaldervuda turklāt bija sociālās kampaņas seja, aicinot skotus ievērot distanci un lieki nekur nedoties. Sākotnēji viņa neplānoja atkāpties no amata, vien atvainojās sabiedrībai, taču pēc sarunām ar vairākiem ministriem izlēma atkāpties.

Jaunzēlandes veselības ministrs Deivids Klārks aprīlī pārkāpa ierobežojumus, ar ģimeni dodoties uz 20 kilometru attālu pludmali. Viņš sevi nosauca par nejēgu un piedāvāja atkāpties no amata. Viņa kolēģi tobrīd gan nelika viņam to darīt. Taču pēc vēl vairākiem ierobežojumu pārkāpumiem D. Klārkam jūlijā nācās amatu tomēr pamest. Dienvidāfrikas valdības viena no ministrēm tika sodīta ar bezalgas atvaļinājumu, kad tika nofotografēta pusdienojam ar draugu ģimeni – tas notika, kad trīs nedēļas bija jāpaliek mājās, ne ar vienu netiekoties un uz veikalu ejot vien pēc pārtikas vai zālēm. 

Visu rakstu lasiet 29.decembra žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIETlasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!