Līdz ar Covid-19 krīzi konkurence darba tirgū ir pieaugusi un jauna darba meklējumi prasa vairāk laika, sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone.

"Kopumā ir redzams, ka vidējais bezdarba ilgums ir palielinājies un atrast jaunu darbu prasa salīdzinoši vairāk laika nekā pirms Covid-19 krīzes. Konkurence darba tirgū ir pieaugusi. Ja līdz pavasarim, Covid-19 krīzes sākumam, mēs varējām runāt par ļoti būtisku darbaspēka trūkumu, tad šobrīd situācija ir mainījusies, darba devējiem ir lielākas kandidātu izvēles iespējas. Šobrīd ir grūtāk atrast jaunu darbu," teica Simsone.

Viņa gan uzvēra, ka arī šobrīd jaunu darbu ir iespējams atrast.

"Ir jāvērtē prasmes, kas cilvēkam piemīt, ko var attīstīt. Šīs prasmes bieži vien nav tik specifiskas, kas der tikai vienai nozarei. Piemēram, tūrisma nozare, kurā ir nepieciešamas prasmes apkalpot klientus, šīs prasmes noder vēl ļoti daudzās citās nozarēs, tādēļ cilvēki var samērā viegli piemeklēt piemērotu darbu citās nozarēs," minēja Simsone. 

Viņa piebilda, ka no tiem, kas 2020.gadā zaudēja darbu tūrisma un viesmīlības jomā, 1200 pērn atrada jaunu darbu. Vienlaikus 2020.gadā kopumā darbu atrada 62 500 NVA reģistrēto bezdarbnieku.

Simsone atzīmēja, ka matemātiski šobrīd uz vienu vakanci pretendē pieci bezdarbnieki, proti, gada beigās Latvijā bija 14 500 aktuālo vakanču un 69 600 bezdarbnieku, taču šādi dati nav īsti korekti, jo ir jāvērtē katrai vakancei nepieciešamās prasmes. 

"Ir jāskatās katrai vakancei atbilstošā darba pieredze, kvalifikācija, iegūtā izglītība," piebilda NVA vadītāja.