Ekonomikas ministrija (EM) rosina noteikt samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 5% apmērā viesmīlības nozarei vismaz uz diviem gadiem, kā arī vairākus citus atbalsta pasākumus.

Tā liecina saskaņošanai ministrijās iesniegtais EM informatīvais ziņojums "Par atbalsta sniegšanu tūrisma nozarei".

EM rosina sagatavot grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, paredzot noteikt 5% likmi no 2022.gada 1.jūlija uz diviem gadiem Covid-19 vistiešāk skarto nozaru pakalpojumiem - izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs, ēdināšanas pakalpojumiem.
Pēc EM aprēķiniem, PVN likmes samazināšana izmitināšanas, ēdināšanas un sporta nodarbību, izklaides un atpūtas pakalpojumiem no 21% vai 12% līdz 5% uz diviem gadiem valsts budžetam papildu prasīs 152 miljonus eiro.

EM informatīvajā ziņojumā norāda, ka PVN samazinātās likmes noteikšana var atstāt pozitīvu ietekmi uz ēnu ekonomikas rādītājiem, vienlaikus paredzams, ka ar šo lēmumu patērētājiem kļūs pieejamāki viesmīlības nozaru pakalpojumi. Attiecīgi PVN samazinātās likmes 5% apmērā mērķis ir veicināt uzņēmēju motivāciju atgriezties ekonomiskajā apritē un nodrošināt preču un pakalpojumu pieejamību, mazināt ēnu ekonomikas riska faktoru, tādējādi sekmējot uzņēmumu izaugsmi tautsaimniecības rādītājos kopumā.
EM rosina kā sasniedzamos rezultatīvos rādītājus noteikt pakalpojuma pieejamības pieaugumu par 5% 2023.gadā, salīdzinot situāciju ar 2021.gadu, kā arī radītas jaunas darba vietas vismaz 5% apmērā 2023.gadā, salīdzinot situāciju ar 2021.gadu.

https://www.db.lv/zinas/turistu-atvesanai-janovac-birokratiski-skersli-506372

Ministrija rosina arī sniegt atbalstu Covid-19 vistiešāk skartajai tūrisma nozarei par laika periodu no 2021.gada 1.decembra līdz 2022.gada 28.februārim un sagatavot grozījumus Ministru kabineta 2020.gada 10.novembra noteikumos par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai un noteikumos par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos.

Lai nodrošinātu minēto atbalstu, nepieciešams valsts budžeta finansējums 18 miljonu eiro apmērā atbalstam apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai un 18 miljonu eiro apmērā algu subsīdijai.

EM arī rosina sniegt atbalstu viesnīcu telpu platību maksājumiem, sagatavojot grozījumus Ministru kabineta 2021.gada 9.novembra noteikumos par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem tirdzniecības un sporta centriem un kultūras, atpūtas un izklaides vietām.
Lai nodrošinātu minēto atbalstu, nepieciešams palielināt valsts budžeta finansējumu par 18 miljoniem eiro, informatīvajā ziņojumā norāda EM.

Vienlaikus, EM ieskatā, lai nodrošinātu lielo komersantu darbības ķēžu nepārtrauktību un nodrošinātu tirgus pārorientāciju, īpaši apstākļos, kas saistīti ar Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu, nepieciešams nodrošināt Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmas ietvaros uzņēmējdarbības veicināšanas aktivitātes lielajiem komersantiem, kas šobrīd paredzētas mazajiem un vidējiem komersantiem. Nepieciešamais finansējums ir 45,6 miljoni eiro. Šis atbalsts ir nepieciešams no valsts budžeta līdzekļiem.

Tāpat EM rosina izveidot valsts atbalsta programmu lielu investīciju projektu tūrisma attīstībai četros Latvijas novados, paredzot arī tādas atbalsta aktivitātes, kas popularizē un stiprina Latviju kā tūrisma galamērķi starptautiskajā tirgū. Šādas atbalsta programmas īstenošanai būtu nepieciešami valsts budžeta līdzekļi 40 miljonu eiro apmērā.

Pēc saskaņošanas informatīvais ziņojums būs jāskata valdībā.