ASV akcijām pagaidām viss patīk

Investors
2020. gada 6. novembris 13:11

ASV akciju cena, reaģējot uz saspringto ASV vēlēšanu gaitu, visai strauji palielinājusies.

Pagaidām izskatās, ka krietni lielākas izredzes par nākamo ASV līderi ir kļūt šīs valsts Demokrātu partijas prezidenta amata kandidātam Džo Baidenam. Tiesa gan, Donalds Tramps vērsis uzmanību uz vēlēšanu nelikumībām un šajā ziņā galavārdu var nākties teikt tiesai. Tas kādu oficiālo vēlēšanu iznākumu, iespējams, var pat atlikt uz pāris nedēļām.

Lai nu kā - skaidrs ir tas, ka ASV Demokrātu partijas dominance uz ASV politiskās skatuves nebūs tik liela, kā tika lēsts vēl vien pirms pāris dienām. Tas arī nozīmētu, ka jebkādu "lielāku" lēmumu pieņemšana ASV būs ļoti grūta, kas no vienas puses, iespējams, tik slikti nemaz nav. Proti, jebkādas pārmaiņas ASV var nebūt tik straujas un radikālas, un politika kā tāda var būt paredzamāka jeb – politiķu nevarēšana visur iebāzt savu degunu un visu krasi mainīt potenciāli var nozīmēt arī to, ka mazāk kaut kas tiks sačakarēts. Arī vēsturiski ASV gadījumā – tad, kad šajā valsī ir sašķelts Kongress, akciju tirgiem pat mēdz klāties visai labi.

Viena no lietām, ko tādējādi var būt grūtāk ASV mainīt, ir, piemēram, nodokļi. Džo Baidena režīms pārsvarā ticis saistīts ar krietni augstākiem nodokļiem un stingāku regulāciju. Ja tam būs asa un ievērojama pretstāve, šādi lēmumi var būt pieticīgākai. Attiecīgi šādu scenāriju mēģina izvērt arī akciju tirgu dalībnieki. Mazāk straujš nodokļu pieaugums liek domāt par ātrāku ekonomikas izaugsmi un kompāniju peļņu. Faktiski sāk veidoties bāzes pieņēmums, ka šāda sašķelta ASV vara būs mazāk ekonomikai uzmācīga, neuzdrošināties tik ļoti celt nodokļus un regulējumus attiecībā uz ASV uzņēmumiem.

20201106-1307-asv-akciju-cena-aaaa.png


Pēdējā laikā sevišķi strauji palielinājusies ASV tehnoloģiju grandu akciju cena. Abi ASV vadošie politiskie spēki vēruši uzmanību uz to, ka šo kompāniju vara jau ir pārāk liela. Tiesa gan, šajā pašā laikā tiem tomēr nav kādas vienprātības, ko ar šo situāciju īsti darīt – katram par to ir savs viedoklis. Tas var nozīmēt, ka arī ASV lielo tehnoloģiju uzņēmumu varas ierobežošana var būt lēnāka un mazāk izšķirīga ar kādiem, piemēram, jauniem visaptverošiem likumiem.

Kopumā gan būtu jāizceļ, ka aina ir pietiekami neskaidra, un jebkādi secinājumi var būt pāragri. Šādos laikos arī var būt grūtības, piemēram, vienoties par nākamo pandēmijas ASV palīdzības paku savai ekonomikai.