ASV akcijas pēc šīs valsts prezidenta vēlēšanām strauji pieaugušas. Tāpat šim procesam palīdzējušas cerības uz efektīvu vakcīnu pret Covid-19 vīrusu. 

Kopumā gan vēl tālāka akciju pieauguma ziņā viss nemaz tik viennozīmīgi neizskatās, teic ieguldījumu eksperti.

Neskatoties uz minētajām cerībām, joprojām ikdiena pasaulē paiet pandēmijas zīmē, kas šajā ziņā turpina uzturēt pietiekami lielu neskaidrību. Diemžēl epicentrs šajā ziņā ir Eiropa. 

Nebeidzamā pandēmija

Tiek izcelts, ka Covid-19 situācija Eiropā sāka kļūt nekontrolējama jau septembra vidū, kad vienā dienā reģistrēto jauno saslimšanas gadījumu skaits sasniedza rekordaugstu līmeni, ja salīdzina ar attiecīgajiem mērījumiem pavasarī. Sākumā gan Eiropas valstu valdības nesteidza ieviest stingrus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai, jo hospitalizēto pacientu un nāves gadījumu skaits joprojām bija daudz zemāks nekā gada sākumā. Taču oktobra beigās, gaisa temperatūrai pazeminoties un slimībai vēršoties plašumā, statistikas dati par smagi slimiem pacientiem un nāves gadījumiem atkal kļuva satraucoši. 

“Līdz ar to, tādām valstīm, kā Francija, Vācija, Lielbritānija un citām valstīm vairs nebija izvēles – viena pēc otras tās pasludināja jaunus, stingrus pārvietošanās ierobežojumus, kas būtībā nozīmēja vēl vienu smagu triecienu ekonomikai un problēmas vietējos finanšu tirgos, ja netiks ieviesti pasākumi šo seku samazināšanai.  Runājot par finanšu tirgiem globālā kontekstā, ar Covid-19 izplatību saistītie riski pašlaik materializējas vienīgi Eiropā, bet situācija ASV ir krietni labāka, un arī lielākajai daļai Āzijas valstu faktiski nedraud slimības otrais vilnis. Tieši šī iemesla dēļ vietējie Āzijas indeksi, tādās valstīs kā Ķīna vai Japāna, mēneša laikā gandrīz nesamazinājās, bet eiro izteiksmē - pat pieauga. Koronavīrusa ietekme uz finanšu tirgiem novembrī lielā mērā būs atkarīga no tā, vai Eiropas valstu valdības izšķirsies par jaunu finansiālo palīdzību reģionam, lai mazinātu atkārtotu pārvietošanās ierobežojumu postošo ietekmi uz uzņēmumu darbības rezultātiem un darba tirgu. Eiropas Centrālā banka jau noradījusi, ka decembrī gaidāmi jauni monetāri pasākumi, taču nav zināms, vai ar finanšu aktīvu iegādi vien pietiks, lai neļautu dažiem uzņēmumiem bankrotēt, ja tie nesaņems reālu finanšu atbalstu,” stāsta Luminor Ieguldījumu stratēģis Vitālijs Siļvestrovs. 

Viņš arī pieļauj, ka pat vēl lielākas problēmas finanšu tirgiem var radīt notikumu attīstība ASV. Tur jaunu Covid-19 pacientu skaits turpina augt, lai gan nāves gadījumu skaits vēl aizvien ir daudz mazāks nekā pavasarī un vasarā. Daudzi eksperti pauž bažas, ka līdz ar gripas sezonas pastiprināšanos arī Ziemeļamerikā hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits ar laika nobīdi tur var pietuvoties Eiropas rādītājiem. Ja tas tā patiešām notiks, un ASV tiks ieviesti jauni pārvietošanās ierobežojumi, bet nebūs pieņemti atbilstoši fiskālie stimuli, tas būs ļoti satraucošs notikumu pavērsiens, lēš Luminor pārstāvis.

ASV vēlēšanu faktors

Ar visai nospiedošu pandēmijas ziņu fonu cilvēkiem jāsadzīvo jau gandrīz visu šo gadu. Tomēr finanšu tirgus var ietekmēt arī jau minētais ASV vēlēšanu iznākums, kas pēdējā laikā arī pastiprināti aizpildījis ziņu telpu. 

“Ja par nākamo prezidentu kļūs ASV Demokrātu kandidāts Džo Baidens un Republikāņi saglabās vairākumu Senātā, panākt vienošanos par valsts turpmāko politiku būs grūti. Republikāņu vairākums ASV Senātā spēs bloķēt visas Baidena un Demokrātu piedāvātās iniciatīvas – vai tas būtu likumprojekts par milzīga apjoma fiskālajiem stimuliem, jauni ieguldījumi infrastruktūrā, izmaiņas nodokļu politikā vai kādi citi priekšlikumi. Šāds pretnostatījums var aizkavēt nepieciešamo politisko lēmumu pieņemšanu – galvenokārt - par valsts izdevumiem, lai nodrošinātu papildu ienākumus miljoniem bezdarbnieku un atbalstīt krīzes skartos uzņēmumus. Ja Covid-19 dinamika ASV pasliktināsies, bet likumprojekts par stimuliem vēl nebūs pieņemts, ekonomika cietīs vēl vairāk, nekā šobrīd tas tiek prognozēts,” lēš V. Siļvestrovs.

Viņš norāda, ka situāciju var vēl vairāk sarežģīt ASV šā brīža prezidenta Donalda Trampa šo vēlēšanu apstrīdēšana. Proti, tā kā cīņa par ASV prezidenta amatu šoreiz bijusi ļoti spraiga un Baidena pārākums svārstīgajos štatos ir minimāls, Tramps var vērsties ASV Augstākajā Tiesā un pieprasīt balsu pārskaitīšanu šajos štatos. 2000. gadā ASV prezidenta vēlēšanās tā jau notika – sākotnēji par uzvarētāju tika pasludināts Els Gors, bet balsu pārskaitīšanā atklājās, ka balsis Floridā bija saskaitītas nepareizi un īstais vēlēšanu uzvarētājs ir Džordžs Bušs jaunākais. Tāpēc līdz pat inaugurācijas ceremonijai, kas notiks janvārī, joprojām pastāvot risks, ka Tramps nesamierināsies ar sakāvi. Šāda nenoteiktība varot apgrūtināt jebkādu likumprojektu vai priekšlikumu pieņemšanu. Šī iemesla dēļ jebkurš likumprojekts par ASV fiskāliem stimuliem varētu tikt pieņemts ne ātrāk kā februārī, spriež V. Siļvestrovs.

“Tomēr, par spīti minētajiem riskiem, tirgus sākotnējā reakcija pēcvēlēšanu periodā bija ļoti pozitīva. Līdzīgi kā vasarā, visstraujāk pieauga FANMAG (Facebook, Apple, Netflix, Microsoft, Amazon, Google) akcijas, un arī akcijas citos populāros uzņēmumos ar lielu tirgus kapitalizācijas īpatsvaru. Grūti pateikt, vai investoru mānija, ko esam minējuši iepriekš, turpināsies vēl vairākus mēnešus neatkarīgi no tirgus jaunumiem vai iespējamajiem riskiem. Taču jauni monetārie pasākumi, ko centrālās bankas varētu veikt, lai stabilizētu finanšu sistēmu Covid-19 un politiskās nenoteiktības apstākļos, noteikti var veicināt kārtējo investoru eiforijas vilni. Turklāt, vēsturiski novembrim un decembrim pēc vēlēšanām ir raksturīga spēcīga augšupeja, jo investoriem vairs nav jāuztraucas par politiskajām sekām un viņi sāk domāt par Ziemassvētku dāvanām. Šis gads, protams, ne tuvu nav parasts gads. Taču, izpaliekot jauniem ekonomiskiem satricinājumiem, pirmssvētku optimisms varētu atgriezties arī šogad, stabilizējot tirgus un veicinot to pozitīvu sniegumu līdz gada beigām. Cerams, ka jau drīzumā gūsim lielāku skaidrību par turpmākajām tirgus tendencēm,” teic Luminor ieguldījumu eksperts.

Joprojām konservatīvi

Savukārt, runājot par izmaiņām ieguldījumu portfeļos, V. Siļvestrovs atklāj: “Kamēr jaunu pārvietošanās ierobežojumu noteikšanas risks Eiropā vēl nebija tik skaidrs, un varbūtība, ka ASV pieņems likumprojektu par jauniem fiskālajiem stimuliem oktobra vidū, bija vēl ļoti augsta, veicām vairākas izmaiņas ieguldījumu portfeļos, pakāpeniski palielinot risku akcijās. Palielinājām ieguldījumus attīstības Āziju reģiona akcijās, kur gandrīz nav negatīvas ietekmes no Covid-19, un iegādājāmies jaunas akcijas Ziemeļvalstīs. Vienlaikus mēs samazinājām akciju īpatsvaru citviet Eiropā, izņemot Vāciju, kur tomēr īpatsvaru palielinājām. Runājot par obligāciju klasi, mēs iegādājāmies arī attīstības valstu obligācijas, jo to riska un potenciālās peļņas attiecība šobrīd šķiet pievilcīgāka nekā līdzīgiem valsts ieguldījumiem ASV un Eiropā, it īpaši tad, ja pēdējās pieņems lēmumu ievērojami palielinātu valsts vērtspapīru emisiju, lai atbalstītu savu ekonomiku turpmākajos mēnešos.”

Viņš arī atklāj, ka dažas ieguldījumu idejas pagaidām nav realizētas, jo lemts nogaidīt līdz tam, kamēr ASV pēcvēlēšanu periods atnesīs lielāku skaidrību un mazināsies cenu svārstības. “Konkrētāk - joprojām plānojam ieguldīt zelta ieguves uzņēmumos, jo ekspansīva monetāra politika sola tiem priekšrocības; komunikāciju nozarē, jo cilvēki, visticamāk, atkal sāks vairāk laika pavadīt virtuālajā pasaulē un internetā; kā arī Āzijā, jo tur vairs nav gaidāmi pārvietošanās ierobežojumi, kas varētu kavēt šī reģiona ekonomikas atveseļošanos. Pat veicot plānotos ieguldījumus, kopumā mūsu pieeja portfeļu pārvaldībai joprojām paliek konservatīva, jo ir iespējama arī negatīvu scenāriju īstenošanās. Nevar izslēgt arī iespēju, ka mēs būtiski samazināsim akciju īpatsvaru portfeļos, ja situācija ar Covid-19 neuzlabosies, tiks ieviesti jauni pārvietošanās ierobežojumi, bet valdības un centrālās bankas nenodrošinās atbalstu,” norāda Luminor pārstāvis.