Pandēmijas – 2020. – gadā par vairāk nekā 26 600 kompānijām samazinājās to uzņēmumu skaits, kuri nodokļos samaksāja 0 eiro, tajā pašā laikā par nepilniem 2000 kompāniju palielinājās to skaits, kurām valsts atmaksājusi vairāk, nekā tās samaksājušas.

To rāda SIA Lursoft pētījums pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem. Vairāki aptaujātie atzīst, ka ir interesanti dati, tomēr to vērtēšanai ir vajadzīgi vēl papildu dati, piemēram, par to, kādu nozaru uzņēmumi ir tie, kuriem valsts nodokļos piemaksā, un vai tie, kuri nodokļos pērn samaksājuši 0 eiro, nav no tām nozarēm, kuru darbība Covid-19 pandēmijas ierobežošanai tika liegta. 

Dīvaina aina 

SIA Smart Law valdes loceklis, nodokļu eksperts Kaspars Rumba akcentē, ka to uzņēmumu skaits, kuru samaksātie nodokļi nepārsniedz 5000 eiro gadā vai pat ir negatīvi, kopš 2017. gada ir samazinājies par vairāk nekā 26 tūkstošiem jeb apmēram 20%. “Būtu jauki, ja šāda statistika būtu izaugsmes rezultāts. Diemžēl Uzņēmumu reģistra jaundibināto un likvidēto uzņēmumu dinamika liecina, ka šajā pašā laika posmā ir likvidēti par 36 tūkstošiem vairāk uzņēmumu, nekā nodibināti. Spriežot pēc datiem, varētu pieņemt, ka 26 tūkstoši likvidēto uzņēmumu ir ilgstoši bijuši tukši, jo nodokļos ir maksājuši tieši nulli,” skaidro K. Rumba. 

Savukārt to uzņēmumu skaits, kas strādā ar mīnusa zīmi, 2020. gadā ir pieaudzis par apmēram diviem tūkstošiem. “Lai gan tas ir lēciens par veseliem 30%, domāju, ka pandēmijas gadam šis vēl ir labs rādītājs. Turklāt nevienmēr nodokļu mīnuss nozīmē zaudējumus – šajā kategorijā var nonākt arī uz eksportu vērsti uzņēmumi un uzņēmumi, kas attiecīgajā periodā investē vairāk, nekā nopelna, piemēram, saskaņā ar Lursoft datiem 2019. gadā arī Lidl Latvija no valsts budžeta saņēma par miljonu vairāk, nekā tajā iemaksāja,” tā K. Rumba.

Stabili, bet daudzskaitlīgi 

Visinteresantākais, pēc K. Rumbas domām, ir jautājums, ko 2021. gadā uzrādīs dati par daudzskaitlīgo mazo uzņēmumu likteni, kas gadā nodokļos samaksā līdz 5000 eiro. “Šo uzņēmumu skaits kopš 2017. gada ir bijis pārsteidzoši stabils un turas apmēram 55 tūkstošu līmenī. 2020. gadā šo uzņēmumu skaits ir samazinājies tikai par 2%, tomēr nevar izslēgt, ka virkne uzņēmumu ir tikusi likvidēta, bet attiecīgajā kategorijā pandēmijas dēļ ir noslīdējuši uzņēmumi, kas iepriekš nodokļos maksāja vairāk,” tā K. Rumba. Viņaprāt, jāņem vērā, ka daudzi krīzi ir izvilkuši, pateicoties valsts atbalstam un sedzot zaudējumus uz īpašnieku rēķina, cerībā, ka Covid trešās sezonas nebūs.

Visu interviju lasiet 12.oktobra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!