Laiks, kad uzņēmumu telpas bija lietišķas un nemājīgas, ir palicis pagātnē. Cilvēki, kas ilgstoši strādājuši mājās, sagaida līdzīgas ērtības un mājīgumu arī birojā. Tomēr tas nenozīmē, ka jāsteidz pilnībā renovēt telpas un jāpērk no jauna viss iekārtojums. Mainīt telpas koptēlu un ērtības ir iespējams arī pavisam vienkārši, neiztērējot tam veselu bagātību. IKEA interjera dizainere Linda Ribaka-Orlova iesaka vienkāršus veidus un dalās ar padomiem, kā mainīt biroja interjeru.

Pirmais likums: apdomā zonējumu

Atvērta plānojuma biroji joprojām ir modē, tomēr interjera dizainere iesaka kārtīgi apdomāt zonējumu, īpaši tad, ja biroju iekārto no jauna vai maina veco iekārtojumu.

“Zonējums ir īpaši nozīmīgs telpās, kam ir vairākas funkcijas, piemēram, birojos, kur ir jāiekārto darba vietas, atpūtas stūrītis, jāsagaida klienti, jāeksponē preces un tamlīdzīgi. Zonējums palīdz ieviest telpā kārtību un centrē noteiktas aktivitātes konkrētās vietās. Kad telpu sadala zonās, uzreiz kļūst skaidrs, kādu mēbeļu, organizēšanas risinājumu vai sīkumu pietrūkst konkrētajās vietās, tāpēc vairs nav spiediena visu pirkt no jauna – var vienkārši piepirkt klāt dažas lietas un ietaupīt,” saka dizainere.

Viņa piebilst, ka zonas var dažādi nodalīt vienu no otras, piemēram, ar plauktiem vai aizkariem. IKEA klāstā ir pat plauktu sistēmas, kas ir stiprināmas pie griestiem un regulējamas kā augstumā, tā platumā. Šādus plauktus var pielāgot dažādām telpām un situācijām.

Otrais likums: neaizraujies ar detaļām

Ja iekārtojuma atsvaidzināšanai noteiktais budžets ir ierobežots, labāk izraudzīties mazāk lietu, toties kvalitatīvas. Interjera dizainere atgādina, ka uzņēmuma telpu iekārtojums būtībā ir uzņēmuma vizītkarte. Tas var palīdzēt radīt vēlamo noskaņu un atspoguļot darbiniekiem un apmeklētājiem uzņēmuma personību.

“Darba vidē kārtība ir vēl svarīgāka nekā mājās. Vienmēr ir labāk, ja interjers ir drīzāk askētisks, telpas nav pārblīvētas. Tāpēc, ja nav iespēju pilnīgi visu iekārtot tā, kā sirds kāro, labāk ir sākt ar mazumiņu un iegādāties nedaudzas, taču kvalitatīvas mēbeles, kas harmoniski papildina cita citu. Mēbeles vēlāk var piepirkt klāt, izdevumus sadalot ilgākā laika posmā. Piemēram, izvēloties mēbeles no vienas kolekcijas, iekārtojumu var atjaunot pakāpeniski.”

Trešais likums: izlem, kur vērts izdot vairāk, un kur – ietaupīt

IKEA interjera dizainere ir novērojusi, ka biežākās kļūdas biroja iekārtojumā ir pārāk mazi rakstāmgaldi, neērti krēsli un par maz vietas mantu glabāšanai. Dizainere iesaka necensties ietaupīt uz šīm pozīcijām. Kvalitatīvi, ergonomiski galdi un krēsli, kā arī ilgmūžīgi plaukti un skapji dokumentiem un personiskajām mantām ir ieguldījums nākotnē, jo kalpos daudzus gadus un gādās arī par darbinieku apmierinātību. Dažādus sīkākus elementus var mainīt biežāk, bet lielās mēbeles spēlēs birojā pirmo vijoli ilgu laiku.

“Plānojot jaunu biroja iekārtojumu vai atjaunojot esošo, vislielākā uzmanība ir jāpievērš vietām, kur cilvēki pavada vairāk laika. Tās, protams, ir darba vietas. Tāpēc, iekams ļauties kārdinājumam radīt pašu stilīgāko un jaunākajām modes tendencēm atbilstošāko interjeru, ir jāizvērtē, vai darba vietas ir pietiekami ergonomiskas. Ir vērts investēt mēbelēs, kas ir paredzētas tieši lietošanai birojā. Ilgtermiņā tā ir iespējams arī ietaupīt, jo regulējama augstuma galdi un krēsli ir pielāgojami dažādiem darbiniekiem. Turklāt kvalitatīvas mēbeles kalpo ilgāk. Piemēram, mēs IKEA biroja mēbelēm dodam 10 gadu garantiju,” uzsver IKEA interjera dizainere Linda Ribaka-Orlova.

Svarīgi ir arī paredzēt vietu darbinieku personisko mantu glabāšanai. Ja vietas būs par maz, mantas drīz vien radīs nekārtību uz galdiem un citām mēbelēm. Tas noteikti nebūs estētiski. L. Ribaka-Orlova iesaka vispirms apdomāt, kādas mantas būs jāuzglabā, un tikai tad izlemt, cik skapju un plauktu būtu vajadzīgs. Jādomā arī par šo mēbeļu novietojumu, lai visam varētu viegli un ērti tikt klāt.

Ceturtais likums: nesarežģī

Ja biroja mēbeles ir ergonomiskas un ērtas, atjaunināt noskaņu var pavisam vienkārši. Paturot galvenās lietas, bet izmainot detaļas, var pilnībā mainīt telpas kopiespaidu, turklāt tas nepavisam nemaksā dārgi. Var nomainīt, piemēram, apgaismojumu un kancelejas piederumus.

“Apgaismojums ir būtisks ne tikai darbam, bet arī mājīgai atmosfērai birojā. Katrai zonai ir vajadzīgi savi apgaismojuma avoti. Sienas lampas noteikti jāpapildina ar galda lampām un stāvlampām. Lampas var būt arī lieliski interjera priekšmeti,” saka IKEA interjera dizainere.

Bieži gadās, ka birojs nav īsti mājīgs, jo tajā valda nekārtība. Reizēm it kā nenozīmīgi organizēšanas risinājumi var mainīt visu pašos pamatos. Tāpēc, atjaunojot uzņēmuma telpu iekārtojumu, ir vērts padomāt par dažādām iespējām: moduļu plauktu sistēmām, koka vai metāla plauktiem, skapjiem un kastēm. Šie risinājumi var būt arī ļoti ekonomiski. Arī mazāki, pavisam lēti risinājumi var daudz ietekmēt, piemēram, rakstāmgalda organizatori, vēstuļu paliktņi un dokumentu mapes.

Piektais likums: modes tendences parādi detaļās

Kad ir padomāts par darba vietām un kārtības uzturēšanu, var sākt domāt par telpas personību un interjera dizaina tendencēm.

“Atgriežoties atpakaļ birojā pēc ilgāka laika, kad strādāts no mājām, cilvēki vēlas, lai arī darbā valdītu mājīgāka atmosfēra. To var panākt, kombinējot birojiem paredzētas mēbeles ar mēbelēm un interjera priekšmetiem, kādus parasti redzam mājās. Atpūtas zonā var likt mīkstās mēbeles, paklājus, telpaugus un dažādus dekoratīvus priekšmetus. Cilvēki pastiprināti pievērš uzmanību ekoloģiskākam dzīvesveidam, un vēlas, lai šie principi tiktu iedzīvināti arī darba vidē. Atpūtai var izraudzīties mēbeles no dabiskiem vai pārstrādātiem materiāliem,” saka L. Ribaka-Orlova.

Interjera dizains uzņēmumam bez maksas

IKEA interjera dizainere ir novērojusi, ka bieži nav nemaz tik viegli izlemt, ar ko sākt, ja vēlies atjaunot vai no jauna iekārtot biroju. Šādā gadījumā var palīdzēt interjera dizaina speciālisti. IKEA interjera dizaina projektu var iegūt pilnīgi bez maksas, ja iegādājas vismaz 70 % projektā iekļauto mēbeļu un citu preču. Vairāk informācijas.

IKEA piedāvā funkcionālus un estētiskus interjera dizaina risinājumus. Interjera dizaina speciālisti sagatavo projektu, palīdz izraudzīties piemērotākās mēbeles un īstenot projektu nepieciešamajā telpā: birojā, nelielā veikalā, kafejnīcā, viesnīcā vai citviet.