Pagājušajā gadā Eiropā tika uzstādītas jaunas vēja turbīnas 15,4 GW, 76 % no tām veidoja sauszemes vēja turbīnas. Līdz 2030. gadam Latvijai jānodrošina vismaz 45 % atjaunojamo enerģijas resursu (RES) īpatsvars valsts kopējā patēriņā, nevis iepriekš prognozētie 40 % – tas izriet no Ekonomikas ministrijas izstrādātā nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2021.-2030. gadam.

Keilā strādājošā Prysmian Group Baltics AS ietilpst pasaulē lielākajā kabeļu ražošanas koncernā Prysmian Group, kuram ir plašs produkcijas klāsts vēja parku būvniecībai, kā arī spēcīgs know-how.

Vēja enerģija sniedz konkurenci

Jūras vēja enerģijai Baltijas jūrā ir liels neizmantots potenciāls, turklāt jūras vēja parki var sniegt būtisku ieguldījumu Latvijas klimata mērķu sasniegšanā, kā arī siltumnīcas gāzu samazināšanā, ražojot elektrību. Vēja turbīnas ir kļuvušas jaudīgākas un efektīvākas, kā arī jūras vēja parku izbūve ir kļuvusi straujāka atbilstoši tam, kā ir samazinājusies to izbūves cena. Pēc dāņu Kriegers Flak jūras vēja parka parauga jūras vēja enerģijas cena šobrīd ir nokritusies līdz līmenim, kas vēja enerģiju padara konkurētspējīgu salīdzinājumā ar citiem enerģijas avotiem.

Jūras zemūdens kabeļi kilometru dziļumā

Pasaulē lielākajam kabeļu ražotājam Prysmian Group ir pieredze jūrās izvietotu vēja parku zemūdens kabeļu izbūvē. Šobrīd norisinās darbs Vācijā, kur ar Giulio Verne, kas ir viens no pasaules lielākajiem un ar vislabākajām tehnoloģijām aprīkotajiem kabeļu kuģiem, palīdzību nepieciešamos kabeļus ievietoja 2000 metru dziļumā.  Pirmo zemūdens kabeli ar nemetāla armējumu, kas ir izveidots īpaši dziļūdens pielietojumam, uzņēmums ievietoja starp divām Grieķijas salām: Eiboju un Androsu. Pateicoties šim novatoriskajam produktam, Prysmian spēj īstenot montāžu līdz 3000 metru dziļumā un piedāvāt saviem klientiem gandrīz visus nepieciešamos jūras zemūdens kabeļu maršrutus. “Piedāvājam augstākā līmeņa pazemes augstsprieguma kabeļu un jūras zemūdens kabeļu risinājumus planētas visekstrēmākajās vidēs,” stāsta Prysmian Group Baltics valdes priekšsēdētājs Tarvo Lepiks.

Elektrība miljoniem mājsaimniecību

Vienmēr ir vairāk nekā viens aktuāls projekts, ar kuru Prysmian Group ir aktīvi saistīta. Strādā, piemēram, ar Vācijā Emdenā līdz 2024. gadam pabeidzamo projektu DolWin5, kas aptver elektrības savienojuma izbūvi starp atklātas jūras vēja parku un kontinentu. Vēja parks sāks ražot 900 megavatus (MW) elektroenerģijas no atjaunojamas enerģijas avota apmēram miljonam mājsaimniecību. Francijas dienvidus atklātas jūras vēja parka projekta ietvaros tiks izbūvēta kabeļu sistēma, kuras 19 kilometri atradīsies zemē un 3 kilometri jūrā. Atbild gan par kabeļu ražošanu, transportu, montāžu, aizsardzību, gan par vēja parka apkopi.

Produkcija tiek 100 % izgatavota ar zaļo enerģiju

Visos darbos, vai tie būtu uz zemes vai ūdenī, Prysmian Group rīkojas, domājot par vidi. Nesen Morgan Stanley analītiķi ieskaitīja uzņēmumu 118 visvairāk CO2 samazinošo uzņēmumu vidū pasaulē, uzņēmums ir arī Dow Jones ilgtspējības indeksa 2019. gada saraksta otrās vietas īpašnieks elektrības un elektronikas rūpniecības sektorā. Keilas rūpnīcas produkcija jau pēdējos trīs gadus tiek 100 % izgatavota ar zaļo enerģiju.

“Visiem uzņēmumiem, kas vēlas būt veiksmīgi un ilgtspējīgi, šobrīd ir pienākums savā darbībā būt arī atbildīgiem pret vidi. Diemžēl daudz ir arī zaļās atmazgāšanas, jeb it kā ir draudzīgi videi, bet darbi netiek līdzi. Mēs esam gājuši citu ceļu: vispirms esam zaļi pēc saviem darbiem un tikai pēc tam arī runājam par to, lai būtu paraugs citiem, kā arī informētu klientus un partnerus,” saka Prysmian Group Baltics AS valdes priekšsēdētājs Tarvo Lepiks.

Tā uzņēmumā novērtē kabeļa resursu ietilpību no izejvielas ražošanas līdz kabeļa lietošanas beigām. Mērķis ir izveidot produktiem ekoloģiskās pēdas pases, lai klienti papildus produkta cenai varētu novērtēt arī tā draudzīgumu videi. Prysmian Group ir izstrādājusi 100 % atkārtoti izmantojamu kabeļa izolācijas materiālu P-Laser, kas tiek izmantots, piemēram, Vācijas projektā SuedOstLink, kas ir viens no savienojumiem no Vācijas ziemeļos esošo vēja parku produkcijas pārvadiem uz Vācijas dienvidiem. Mūsdienu gala patērētājs domā atbildīgāk un tas atainojas arī viņa vēlmēs. “Ražotājiem patiesībā ir liels prieks attīstīt videi draudzīgus risinājumus,” saka Lepiks.

Darbs ilgst no idejas līdz īstenošanai

Prysmian Group var palīdzēt kabeļu jomā no projektēšanas līdz būvniecībai un izvietošanai. Uzņēmums, kas strādā 50 valstīs un kuram ir 106 rūpnīcas un 25 zinātnes un attīstīšanas centri, kā arī apmēram 30 000 darbinieku, apkalpo dažādus tirgus un kopienas visā pasaulē. Rūpnīcas ir ar lielāko ražošanas jaunu pasaulē savās kategorijās, kā arī spēj atbalstīt arī nebijušus un sarežģītus augstākā līmeņa projektus. Keilā esošā rūpnīca bija viena no pirmajām Baltijā, kurā 1990. gadu vidū investēja ISO kvalitātes vadības sistēmā.

Par Prysmian Group:

- piegādājusi vairāk nekā 1000 km vēja turbīnu spēka kabeļu un 550 km arī uzstādījusi

- kā pirmā ir tirgū ievedusi 66 kV vēja turbīnu savstarpējo kabeļu sistēmu, kas ļauj projektu kapitāla izdevumus samazināt par līdz 15 %

- ir četru kabeļu ievietošanas jūrā kuģu īpašnieks. Šogad jūlijā tapušais Leonardo da Vinci grauj rekordus, jo jūras kabeļus spēj ievietot 3000 metru dziļumā un tam ir divi kabeļu karuseļi: ar 7000 tonnu un 10 000 tonnu ietilpību, kas ir arī pasaulē lielākā ietilpība

- Morgan Stanley analītiķi ieskaitīja uzņēmumu 118 visvairāk CO2 samazinošo uzņēmumu vidū pasaulē.