Mūsdienu dzīves darba ritms paliek straujāks un intensīvāks. Attīstās tehnoloģijas un risinājumi, kuru izmantošana biznesā dod iespēju daudz ātrāk un precīzāk pieņemt lēmumus, bet tajā pašā laikā prasa arvien vairāk IT resursu, lai nodrošinātu nemitīgu virzību uz priekšu. Lai nezaudētu savas pozīcijas tirgū, uzņēmumiem jāpielāgojas un jāievieš, lai veicinātu straujāku attīstību, radot augstākas pievienotās vērtības pakalpojumus, vai samazinot izmaksas. Mākoņserveri un esošās IT infrastruktūras vienlaicīga izmantošana, tā sauktais hibrīdmākonis ir ideāls risinājums, ja uzņēmumam nepieciešama attīstība digitalizācijas virzienā.

Kas ir hibrīdmākonis?

Hibrīdmākonis ir IT vide, kas apvieno publiskā un privātā mākoņa elementus vienā. Tas ir IT risinājums, kurā uzņēmumi savus datus var uzglabāt divās vietās vienlaicīgi – privātajā mākonī, kas sastāv no uzņēmuma fiziskajiem serveriem, kuri var būt izvietoti ofisā vai datu centrā, un publiskajā jeb mākoņpakalpojumu sniedzēja mākonī. Šāda iespēja palīdz maksimāli efektīvi un elastīgi izmantot IT jaudas,
palielinot tās publiskajā mākonī, kad tas ir nepieciešams, piemēram, ieviešot jaunus produktus, veicot to testēšanu, vai uzņēmumiem, kuru IT infrastruktūrā ir vērojama sezonalitāte. Ņemot vērā, ka ir organizācijas, kuru drošības politika reglamentē konkrētu datu atrašanos serveru telpās, vai arī programmatūras specifika neļauj to izmantot mākoņu skaitļošanas sistēmās, uzņēmumiem parādās iespēja tos datus, kuriem nav šo drošības vai programmatūras ierobežojumu izvietot mākonī, lai iegūtu mākoņu platformu sniegtās priekšrocības.

Kas veido Hibrīdmākoni?

Publiskie mākoņpakalpojumi – tā ir virtuāla IT infrastruktūra, kura tiek nodrošināta attālināti, izmantojot mākoņpakalpojuma sniedzēja IT Ierobežotas pieejamības ārēja informācija infrastruktūru, kurā klienti var dinamiski veidot savu virtuālos skaitļošanas resursus, kuri starp klientiem ir nodalīti loģiskā līmenī. Šī infrastruktūra atrodas pie pakalpojuma sniedzēja un visa atbildība par tās uzturēšanu atrodas pakalpojuma sniedzēja pusē.

Privātie mākoņpakalpojumi – tā ir fiziska IT infrastruktūra, kas ir izveidota viena konkrēta klienta vajadzībām, un tā netiek dalīta ne ar vienu citu klientu. Tā nodrošina lielāku kontroli par saviem IT resursiem, kā arī pilnu atbildību par tās pārvaldību. Salīdzinot ar publisko mākoņu piedāvājumu, privātajā mākonī, izmantojot daudzus specializētus drošības rīkus var būtiski paaugstināt infrastruktūras drošības un privātuma līmeni.

Privātā un publiskā mākoņa savienošana savā starpā ar Internet pieslēgumiem, kā arī drošības risinājumu ieviešana starp šīm platformām, lai nodrošinātu augstu drošības līmeni ir hibrīdmākonis. Tas ļauj gan programmatūru, gan lietojumus, gan datubāzes izvietot vienā vai arī otrā mākonī, atbilstoši uzņēmuma drošības politikai un nepieciešamajiem skaitļošanas resursiem.

Kādam nolūkam domāts hibrīdmākonis?


20220417-1731-bloga-img-01.jpg

Hibrīdmākonis ir paredzēts, lai uzņēmums varētu maksimāli efektīvi izmantot savu esošo IT infrastruktūru, kā arī paralēli iegūt mākoņa sniegtās priekšrocības, kas ir saistītas ar iespēju dinamiski palielināt skaitļošanas jaudas, kā arī izmantot mākoņu sniegto funkcionalitāti, kas nav ieviesta privātā mākoņa pusē.

Vai hibrīdmākonis ir droša sistēma?

Privātā mākoņa drošība ir atkarīga no Jūsu uzņēmuma IT drošības politikas un ekspertu zināšanām. Ja runājam par hibrīdmākoni, tad šeit daļa drošības jautājumu ir jāuzņemas publiskā mākoņa platformas piegādātājam. Šo ir ļoti svarīgi paturēt prātā pie pakalpojuma sniedzēja izvēles. Jo profesionālāks būs mākoņu pakalpojumu sniedzējs un viņa rīcībā esošie drošības rīki, jo augstāks būs drošības līmenis. Ja tiek izmantoti tādi drošības rīki kā DDoS aizsardzība, trafika analīze, tiek veiktas regulāras ievainojamību skenēšanas, sistēma tiek pieslēgta pie SOC (Security Operation Cetre) un tā tiek online režīmā uzmanītas, jo augstāks būs drošības līmenis, kas nereti ir augstāks par līmeni, kas tiek nodrošināts privātajos mākoņos. Ļoti svarīgi ir nedefinēt atbildības robežas, ieviešot hibrīdmākoni, kā arī nodefinēt lietotāju drošības politiku, reglamentējot, pie kuriem un kādi lietotāji var tikt klāt.

Hibrīdmākoņu platformas priekšrocības

IT sistēmas elastība – Hibrīdmākonis ļauj izvēlēties labāko, kas ir starp privāto un publisko mākoni. Datus ar augstu drošības līmeni un tos, kurus drošības politika aizliedz iznest, turēt pie sevis, bet datiem, kuru apstrādei vai izstrādei nav tik augstas prasības, izvietot publiskajā mākonī un iegūt gan resursu, gan finanšu elastību.

Izmaksu efektivitāte – Jebkurā uz mākoņpakalpojumu balstītajā modelī jauda var palielināties un samazināties pēc vajadzības, ņemot vērā mainīgo pieprasījumu. Uz patēriņu balstītu cenu noteikšana palīdz uzņēmumiem ietaupīt naudu neinvestējot iekārtās, datu centrā un ekspertos, izmantojot tikai nepieciešamos IT resursus, kad ir nepieciešams.

Pielāgošanās spējas – Hibrīdmākoņa vide ir dinamiska, kas nozīmē, ka resursus var ātri pielāgot un pārdalīt, pamatojoties uz pašreizējām vajadzībām. Turklāt negaidīta pieprasījuma pieauguma gadījumā uzņēmums var pārvaldīt šādus pieaugumus, izmantojot publisko mākoņpakalpojumu.

Hibrīdmākonis nodrošina augstu IT sistēmas elastību, kas apvieno publisko un privāto mākoņu sniegtās iespējas. Tas ir ērts, izdevīgs un nodrošina ātru un drošu veidu, kā vajadzības gadījumā iegūt nepieciešamos resursus. Tās spēj apmierināt arī tos uzņēmumus, kam ir augstas prasības pret drošību, elastību un velmi strauji attīstīties.