Portatīvie datori mūsdienās ir kļuvuši par ikdienas darba rīku, kas palīdz gan darbos, gan izklaidē. Bet kā uzturēt savu darba rīku kārtībā? Apskatīsim dažus vienkāršus paņemienus.

Datora korpusu ieteicams tīrīt tikai ar mīksto audumu. Vislabāk izmantot mikrošķiedras audumu. Audums var būt sauss vai nedaudz samitrināts ar neagresīvo mazgāšanas līdzekli. Neizmantojiet abrazīvus materiālus, tīrīšanas pulveri un šķīdinātājus, piemēram, spirtu, kas var kaitēt plastmasas virsmai. Uzturiet tīru arī datora ekrānu. Daudziem uz monitora ir taukaini traipi, pirkstu nospiedumi, putekļi. Noslaukiet ekrānu ļoti uzmanīgi un tikai ar speciāliem līdzekļiem. Vislabāk tam ir piemērotas speciālas vienreizējās lietošanas tīrīšanas salvetes, kas ir ļoti ērtas un neatstāj svītras, var izmantot arī mikrošķiedras audumu.

Noteikti nepieļaujiet datora ekspluatāciju telpās, kur ir paaugstināts mitruma līmenis, gaisa temperatūra virs 35°C vai zem 0°C, kā arī jaudīgi magnēti vai skaļruņi bez magnētiskās ekranēšanas. Nenovietojiet elektronisko aprīkojumu datora tuvumā. Elektromagnētiskie lauki var izraisīt tā nepareizu darbību.

20201027-1644-shutterstock-1475498504.jp

Ir svarīgi ievērot temperatūras režīmu. Pārkaršana ir viena no aktuālākajām problēmām, ar ko saskaras portatīvie datori. Ļoti svarīgi uzturēt normālus temperatūras apstākļus. Nenovietojiet datoru uz spilvena, segas, gultas vai ilgi neturiet klēpī. Jūsu uzdevums ir nodrošināt piekļuvi ventilācijas atverēm, lai ventilatoru izkliedētais gaiss brīvi cirkulētu "atvērtajās telpās". Šim nolūkam lieliski piemēroti speciālie dzesēšanas paliktņi, daži no tiem pat ir aprīkoti ar ventilatoriem. Portatīvie datori grūti pārnes arī temperatūras svārstības. Ja aukstajā laikā dodaties ar savu datoru ārpus mājas, pēc atgriešanas telpās noteikti dodiet tam nedaudz laika "iesildīties", vismaz 30-40 minūtes. Var gadīties, ka no temperatūras svārstībām iekša ir izveidojies kondensāts, bet mitrums jebkurai elektroierīcei ir kaitīgs.

20201027-1644-shutterstock-161026343.jpg

Cenšaties neieturēt maltītes pie datora – no šādām darbībām visvairāk cieš ierīces tastatūra, neatkarīgi no tā, vai tie būtu stacionārie, vai portatīvie datori. Tastatūra uzreiz pārvēršas par kaut ko lipīgu un netīru, turklāt, taustiņi pārstāj normāli reaģēt uz spiedienu. Bet izlijušais šķidrums var pilnībā nogalināt mātesplati, un novest pie ļoti dārgā remontā. Ja tas ir noticis, nekavējoties atvienojiet portatīvo datoru no elektrotīkla un izņemiet akumulatoru, tad noslaukiet izlijušu šķidrumu. Regulāri tīriet datora tastatūru. Vislabāk to darīt ar saspiesta gaisa baloniņu. Spēcīga gaisa plūsma lieliski palīdz tikt vaļā no netīrumiem un drupačām starp taustiņiem.

Portatīvie datori jāsargā no triecieniem un kritieniem. Viens nejaušs kritiens, pat no neliela augstuma, var novest pie nopietniem ieguldījumiem ierīces remontā. Bet spēcīga pastāvīga kratīšana var sabojāt kustīgos elementus datora iekšpusē. Visbiežāk tiek bojāts cietais disks un dzesēšanas sistēma.

Jāatceras, ka portatīvie datori vienmēr jāatvieno no tīkla pirms tīrīšanas, un apkopi jāveic regulāri, tad jūsu ierīce kalpos vairākus gadus. Bet ja ir pienācis laiks mainīt jūsu veco tehniku pret jaunu, jaudīgie datori plaša klāstā par izdevīgām cenām ir pieejami interneta veikalā rdveikals.lv – vairāk ka 700 portatīvie datori gan darbam, gan mājas lietošanai, kā arī spēlēm.