"FabControl" izstrādā programmatūru 3D printēšanai "3DOptimizer", kas palīdz noteikt optimālus uzstādījumus konkrētai materiāla un printera kombinācijai.

"Nekorekti printēšanas uzstādījumi ir galvenais iemesls sliktiem printēšanas rezultātiem. "3DOptimizer" vienkāršo un sistematizē korektu printēšanas uzstādījumu izstrādāšanu vai atrašanu. Tā šķiet it kā pašsaprotama un neatņemama 3D drukas procesa sastāvdaļa, tomēr šādu metodi pirms mums šīs nozares aptuveni desmit gadu pastāvēšanas vēsturē neviens nebija padarījis pieejamu," biznesa portālam db.lv saka Jānis Grīnhofs, SIA "FabControl" līdzdibinātājs.

Viņš skaidro, ka, lai 3D printerī izdrukātu kādu detaļu, pirms tam jāveic drukas faila izveide, ņemot vērā dažādus konkrētā printera, materiāla un drukājamā objekta parametrus. Šo parametru esot daudz – atkarībā no programmatūras aptuveni 100 līdz 500. "Tātad tikai parametru kombināciju, neņemot vērā to iespējamās vērtības, ir vismaz 100 otrajā pakāpē — skaitlis ar 30 nullēm. Lai gan visi parametri nav vienādi svarīgi, parasti ar pirmo piegājienu zināt precīzas vērtības, kas novedīs pie laba rezultāta, nevarēs pat pieredzējis speciālists. Tāpēc 3D printeru lietotājiem nākas paļauties uz standarta uzstādījumiem, kas pārsvarā nodrošina apmierinošus rezultātus ar 3D drukai sevišķi piemērotiem materiāliem vai ar konkrētā printera ražotāja atbalstītiem materiāliem, ko par bieži vien krietni lielāku cenu pārdod pats printera ražotājs. Otrs variants – printēt vairākus testus, mainot vienu parametru pēc otra un tā joprojām cerībā atrast vajadzīgo kombināciju. Taču, lai šādā veidā katru reizi sasniegtu labu rezultātu, neatkarīgi no lietotāja zināšanām un pieredzes, nepieciešama sistemātiska metode," norāda J. Grīnhofs.

"FabControl" ir izstrādājis šādu metodi un publicējis "3DOptimizer" programmatūru, kas papildu ļauj ietaupīt laiku un materiālu, nodrošinot vairāku parametru vienlaicīgu testēšanu. Atkarībā no nepieciešamo testu skaita programmatūra ļauj īsā laikā – no pāris stundām līdz pāris dienām – un, izmantojot minimālu materiāla daudzumu, iegūt konkrētajam printerim un materiālam optimālus specifiskus printēšanas parametrus, kas ir izstrādāti, ņemot vērā kādu no trim testēšanas mērķiem: vizuālo kvalitāti, īsu printēšanas laiku vai detaļu mehānisko stiprību. "Pat printējot ar dārgu un labu materiālu, bet ar nekorektiem uzstādījumiem, detaļas mehāniskā izturība var atšķirties no gaidītās pat desmit reizes — līdz ar to ir ļoti būtiski izstrādāt atbilstošus printēšanas uzstādījumus atbilstoši lietotāja mērķim," teic J. Grīnhofs, piebilstot, ka "3DOptimizer" ir eksperimentos balstīta metode, nevis simulācija, kas aprēķiniem izmanto teorētiskus materiālu un iekārtu datus. Līdz ar to korektus uzstādījumus iespējams izstrādāt arī nestandarta printeriem un materiāliem, kas neatbilst publicētiem datiem vai par ko korekti dati vispār nav pieejami, piemēram, printeriem ar kļūdaini strādājošiem temperatūras sensoriem vai eksperimentāliem materiāliem.

Ideja pēc šādu programmatūru radās no nepieciešamības, pašiem strādājot ar sarežģītiem materiāliem un izstrādājot printēšanas uzstādījumus mazsēriju ražošanai. Šādos gadījumos ir svarīgi, lai printēšana notiktu maksimāli stabili un efektīvi, panākot iespējami augstu detaļu kvalitāti un mehānisko stiprību.

Sākotnēji uzņēmums attīstīja trīs dažādus programmatūras produktus 3D printēšanai, bet ar laiku lielāko potenciālu saskatīja tieši "3DOptimizer". J. Grīnhofs uzsver, ka tas ir unikāls, zinātnē balstīts produkts, kas izstrādāts kolēģa Dr. Georgija Bakradzes veiktajos pētījumos un pārējās komandas pieredzē saistībā ar 3D druku. Iesākumā šis produkts tika fokusēts tikai 3D printeru un materiālu ražotājiem, bet ar laiku komanda atrada iespēju to radikāli vienkāršot un padarīt lietojamu arī ikdienas 3D printeru lietotājiem.

"Kā jau katra izstrāde "no baltas lapas", arī šis paņēma savu laiku – šādā versijā mēs to izlaidām tirgū neilgi pēc jaunā vīrusa parādīšanās… Tomēr jau tuvākajā laikā varēs dzirdēt par "3DOptimizer" izplatīšanu kopā ar vairāku nozarē ievērojamu ražotāju materiāliem. Lai to sasniegtu, bija jāpierāda nozarei, ka tā desmit gadus ir dzīvojusi bez produkta un kāpēc tas ir nepieciešams – tas nav viegls uzdevums, bet šobrīd jau var droši apgalvot, ka mums sāk izdoties. To redzam arī no klientu atsauksmēm," teic J. Grīnhofs.

Līdz šim uzņēmums ir piesaistījis nedaudz vairāk nekā 200 tūkstošus eiro no akselerācijas fonda "Overkill Ventures" un privātiem investoriem. "Bez piesaistītā finansējuma un investoru atbalsta mums nebūtu bijis iespējams radīt pārdodamu produktu,kura izstrādes sākumā jāveic relatīvi ilgs pētījums un eksperimenti," uzsver J. Grīnhofs. Šobrīd uzņēmumā strādā četri pilna laika darbinieki.

Nākotnē uzņēmums vēlas parādīt, ka ar relatīvi zemas cenas 3D printeriem un atbilstošiem materiāliem ir iespējams sasniegt daudz labākus rezultātus, nekā plaši tiek uzskatīts. Tas ļautu daudziem uzņēmumiem, it sevišķi mazajiem uzņēmumiem, kuriem grūti piesaistīt 3D drukas ekspertus, ieviest savā darbībā nopietnus, laiku un naudu taupošus 3D printēšanas risinājumus ar krietni zemākām izmaksām, nekā pieņemts domāt. "Ceram, ka mūsu programmatūra palielinās reāli sasniedzamo printēšanas kvalitāti iespējami daudziem atvērto 3D printeru īpašniekiem," tā J. Grīnhofs.