Pēc 17. maijā Stokholmā Bite grupas parakstītā līguma ar Ericsson par 5G tehnoloģiju piegādi ir skaidrs, ka jau drīzumā telekomunikāciju kompānijas privātajiem klientiem būs iespēja izmantot visas 5G priekšrocības. Par to, kādas perspektīvas ir biznesam, Dienas Bizness jautāja Bite Latvija ģenerāldirektoram Kasparam Bulam.

Ko nozīmē nupat noslēgtais līgums ar Ericsson? Tās ir 5G apraides kastītes vai arī programmatūra un viņu veselas dienas garumā aprakstītās iespējas, programmatūra un izgudrojumi, tostarp Bites klientiem? 

Jā, tie pirmajā mirklī ir dzelži, aprīkojums, kas nodrošinās 5G tīkla radīšanu. Pats līgums ir gan par 5G tehnoloģijas ieviešanu, nodrošināšanu, gan arī esošo iepriekšējo paaudžu sistēmu atjaunošanu uz Ericsson tehnoloģijām. Ericsson kopš 17. maija ir Bites ģenerālais partneris. 

Dienas garumā mediju pārstāvjiem Ericsson inženieri stāstīja par tehnoloģijām un iespējām, tostarp par iespējām uzņēmējiem. Kā būs ar šīm tehnoloģijām – ostām, noliktavām, raktuvēm, loģistiku? 

Acīmredzami būs nepieciešams laiks, lai kaut vai saprastu, kādas ir jūsu piedāvātās iespējas biznesam. Ericsson jau arī stāstīja, ka pirmie un ātrākie lietošanā ir privātie klienti. To parāda Dienvidkorejas pieredze. Tur hologrammas un virtuālās realitātes pakalpojumi ir populāri un tieši privātajā segmentā. Protams, biznesa pusē ir šo pakalpojumu piedāvātāji, un noteikti viņiem būtu jāreaģē pirmajiem. Privātais klients jau zina, kādēļ vēlas lielāku ātrumu, un iet pie servisa nodrošinātāja to prasīt. 

https://www.db.lv/zinas/bite-un-ericsson-nosledz-ligumu-par-5g-ieviesanu-latvija-507673

Ja runājam par ražošanu, loģistiku, kravu pārvadājumiem – kad un kādi ir 5G risinājumi? 

Ražošanā, kravu pārvadājumos un citās nozarēs ar 5G pielietojumiem ārpus privātā klienta sapratnes lietas ir mazliet sarežģītākas. Ir vajadzīgi kompleksi risinājumi, nodrošinot telekomunikācijas, ir vajadzīgi risinājumu izstrādātāji. Proti, Ericsson iedod ideju, piemēru, iespējams, pat paraugu risinājumam, bet tas tik un tā ir jāpielāgo konkrētai ražotnei. Tāpat ir vajadzīga pašvaldību un valsts iesaistīšana šo risinājumu atbalstīšanā. Tas ir par iemeslu, kādēļ sarežģīti risinājumi biznesam nāk otrajā 5G attīstības vilnī.

Kur konkrēti nepieciešama valsts un pašvaldību iesaiste?

 Ir jābūt pārraugošai ministrijai vai institūcijai gadījumos, ja runa ir par apgaismojumu, skaitītājiem, apraides frekvencēm vietējiem 5G tīkliem un daudzos citos gadījumos, kad ir runa par regulējumiem valstī vai konkrētā pašvaldībā. 

Ericsson rīkoja stundu ilgu prezentāciju par viedpilsētu risinājumiem, bet, ja paraugāmies tepat Rīgā, tad, piemēram, Bolt skūteru nomai vien 5G tīkls nav nepieciešams, pietiek ar esošo apraidi un iespējām. Kur sākas šie kompleksie risinājumi, kur nepieciešams lielāks ātrums? 

Runājot gan par viedpilsētām, gan biznesa risinājumiem, ir jāsaprot tā sauktā IoT (Internet of Things) tehnoloģija, ko tā piedāvā. Proti, runa ir par kompleksiem risinājumiem ar lieliem datu apjomiem tiešsaistē un to apstrādi, dodot ātru risinājumu. Piemēram, tepat, Rīgā, varētu būt sistēma vai lietotne, kas braucējam pasaka priekšā, kur ir tuvākā brīvā stāvvieta. Tas nozīmē, ka visām stāvvietām jābūt aprīkotām ar sensoriem, kas nosaka, vai tā ir tukša vai aizņemta, un autovadītājiem ir jādod iespēja lietotnei noteikt savu atrašanās vietu. To zibenīgi salāgo mākoņdatos un dod atbildi, kurp doties, lai veiksmīgi noliktu mašīnu un neriņķotu pa centru vēl un vēl.

Visu interviju lasiet 24.maija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!