Mobilo sakaru operators “Tele2” veicis Latvijā pirmos 5G pētniecības darbus 700 MHz frekvencē. 

Pētījuma darbi šajā frekvencē ir ļoti būtiski, jo  šī frekvence ļaus 5G tehnoloģiju izvērst visā Latvijas teritorijā, kā arī nodrošinās vēl plašāku pārklājumu kustībā esošām viedierīcēm un ēku pagrabstāvos uzstādītām lietu interneta (IoT) ierīcēm. 

Pieejamība šai frekvences joslai mobilo sakaru operatoriem pilnā apmērā varētu būt 2022. gadā vidū, kad būs arī noslēgusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izsole.

Šobrīd vienīgā platjoslas internetam atvēlētā zemo frekvenču josla (800 MHz), ko izmanto 4G mobilā interneta darbībai, labā pārklājuma dēļ nodrošina aptuveni 20% no visas mobilo sakaru tīkla noslodzes. Šī iemesla dēļ mobilo sakaru operatoriem ir ļoti nepieciešama pieeja 700 MHz frekvencei, kas nodrošinātu papildu kapacitāti un pārklājumu Latvijas teritorijā. 

“700 MHz josla ar 5G tehnoloģijām ļaus attīstīt plašāku 5G mobilo sakaru tīkla pārklājumu visā Latvijas teritorijā, jo šīs frekvences lielākā vērtība ir tā, ka spēj signālu raidīt daudz plašākā teritorijā, kā arī plašāk sasniegt ierīces, kas atrodas iekštelpās. Tas ir kritiski svarīgi turpmākai mobilo sakaru attīstībai, jo ļaus uzlabot gan mobilā interneta lietošanas pieredzi iedzīvotājiem, gan arī nodrošinās daudz plašāku un labāku iekārtu saziņu savā starpā,” atzīst “Tele2” tehniskā direktore Līga Krūmiņa. 

Pētījuma mērķis bija pārbaudīt 5G telekomunikāciju aparatūras un ierīču gatavību 700 MHz joslai, kā arī novērtēt praksē pozitīvos ieguvumus no šīs frekvenču joslas. Saņemot īstermiņa atļauju no VAS “Elektroniskie sakari”, pētījumā tika izmantota 10 MHz plata frekvenču josla no 700 MHz diapazona, jo Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes atbalsta aģentūras (BEREC) ziņojumā* ir norādīts, ka Eiropas prakse ir sadalīt pieejamo spektru vienādās daļās starp mobilo sakaru operatoriem. Latvijas gadījumā tas nozīmētu piešķirt pa 10 MHz joslu katram no trim mobilo sakaru operatoriem. 

“Maksimālais lejupielādes ātrums laboratorijā, kāds ar šādu risinājumu tika sasniegts, bija 90 Mb/s, bet reālajā dabā – 70 Mb/s, kas arī atbilst teorētiskajam aprēķinam,” saka L. Krūmiņa. 

* BEREC ziņojums par frekvenču spektra licencēšanas, piešķiršanas procedūru un pārklājuma pienākumu praksi, lai apsvērtu to piemērotību 5G (BEREC report on practices on spectrum authorization, award procedures and coverage obligations with a view to considering their suitability to 5G).