Latvija ar lietotni "Apturi Covid" kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm, kas testē Eiropas Komisijas uzdevumā izstrādāto lietotņu pārrobežu savietojamības risinājumu.

Saskaņā ar ieceri, pateicoties šim risinājumam, dažādās valstīs izstrādātas lietotnes varēs savā starpā apmainīties ar informāciju, tādējādi sniedzot iespēju brīdināt iedzīvotājus par saskarsmi ar Covid-19 slimnieku, pat ja saslimušais izmanto citā valstī radītu lietotni.

Eiropas Komisijas lietotņu pārrobežu savietojamības risinājuma izstrādē un testēšanā līdz ar Latviju iesaistījušās arī Čehija, Dānija, Vācija, Īrija un Itālija.

"Šobrīd aktīvi esam iesaistījušies jaunā risinājuma un tā darbībai nepieciešamās digitālās infrastruktūras testēšanā. Apstākļos, kad cilvēki atkal ir atgriezušies ierastajā ikdienas ritmā, ceļo uz ārzemēm un aktīvi apmeklē publiskus pasākumus, paplašināt lietotnes "Apturi Covid" funkcionalitāti un integrēt to starptautiskā savstarpēji savienotu lietotņu ķēdē ir loģisks un akūti nepieciešams solis. Tikai šādi varam nodrošināt, ka, aizbraucot, piemēram, uz Vāciju, lietotnes izmantotājs saņems brīdinājumu, ja būs nonācis saskarsmē ar kādu Vācijas iedzīvotāju, kurš sasirdzis ar šo slimību. Vai, gluži otrādi, – atrodoties tepat, Latvijā, ir bijis kontakts ar kādu ārzemnieku, kurš slimo ar Covid-19," skaidro lietotnes "Apturi Covid" komunikācijas vadītāja Elīna Lidere.

Kā skaidro Eiropas Komisija, risinājums nodrošinās informācijas apmaiņu starp dažādu valstu lietotņu serveriem, ļaujot lietotnēm netraucēti strādāt arī ārzemēs. Tādējādi lietotājiem, pārvietojoties Eiropā, vairs nebūs jāinstalē katras konkrētās valsts izstrādātā lietotne, bet brīdinājuma un apziņošanas funkciju veiks viena un tā pati lietotne. Lietotnes izmantotājs joprojām varēs saņemt ziņu par saskarsmi ar Covid-19 slimnieku, pat ja šobrīd atrodas ārzemēs. Plānots, ka risinājums darbu uzsāks oktobrī.

Eiropas Komisijas risinājums datu drošības nolūkos starp valstu lietotnēm tikai saņems un pārsūtīs lietotāju identifikatorus. Tas neapstrādās citu informāciju, izņemot kodu atslēgas, kuras pēc mainīga algoritma ģenerējušas valstu lietotnes. Apmaiņas veidā iegūtā informācija tiks pilnībā anonimizēta, šifrēta un saglabāta vien tik ilgi, cik nepieciešams infekcijas izsekošanai, neļaujot identificēt atsevišķas personas.

Latvijas lietotni "Apturi Covid" izstrādājuši LMT, MakIT, Autentica, TestDevLab, IT centrs, Zippy Vision, Latvijas Universitātes eksperti un TechHub Riga līdzdibinātājs Andris K. Bērziņš sadarbībā ar Cert.lv un Datu valsts inspekciju, ievērojot Eiropas datu aizsardzības principus un drošības regulējumu. Lietotnes risinājuma izvērtēšanā iesaistījusies Valsts prezidenta kanceleja, SPKC, kas ir lietotnes īpašnieks, NATO StratCom, kā arī medicīnas nozares profesionāļi un epidemiologi.

.