Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācijas (LNZAA) Ārvalstu investoru komiteja informējusi ministru prezidenti Eviku Siliņu par nolūku vērsties Eiropas Komisijā, jo Latvija, pieņemot jauno zāļu uzcenojuma modeli, var būt pārkāpusi starptautiskās saistības.

Veicot jaunā zāļu uzcenojuma modeļa juridisko analīzi, zāļu apgādes nozares pārstāvji secinājuši, ka Latvija, pieņemot normatīvos aktus tā ieviešanai no 2025. gada 1. janvāra, visdrīzāk ir pārkāpusi starptautiskās saistības, kas noteiktas ES primārajos tiesību aktos. Par minētajiem pārkāpumiem LNZAA plāno iesniegt sūdzību Eiropas Komisijā, kurai tiks lūgts ierosināt pārkāpuma procedūru pret Latvijas Republiku. Lai panāktu komitejas biedriem kā ārvalstu investoriem Latvijā ES tiesību aktos garantēto tiesību aizskāruma efektīvu novēršanu, biedri vērsušies pie Siliņas ar aicinājumu iesaistīties minēto pārkāpumu novēršanā, lūdzot atlikt jaunā zāļu uzcenojuma modeļa ieviešanu un pilnveidot to, lai tas būtu atbilstošs ES tiesībām. 

LNZAA un tās sastāvā esošie ārvalstu kapitālu pārstāvošie biedri jau informēja, ka daudzkārt iebilduši pret valdībā šā gada 16.jūlijā pieņemtajiem grozījumiem Ministru kabineta 2005. gada 25. oktobra noteikumos Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” un Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, kas paredz ieviest jaunu zāļu uzcenojuma modeli.

Vairākkārt vēstīts, ka minēto noteikumu grozījumi no 2025. gada 1. janvāra paredz ieviest jaunu zāļu uzcenojuma modeli, saskaņā ar kuru lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums EUR 0,50 apjomā, tādējādi ierobežojot zāļu apgādes uzņēmumu iespējas noteikt izplatīšanas un uzglabāšanas izmaksām atbilstošu uzcenojumu par vienu recepšu zāļu iepakojumu.

Zāļu apgādes nozares ārvalstu investoru ieskatā šāds uzcenojuma modelis nesamērīgi ierobežo to tiesības uz uzņēmējdarbības brīvību, jo lieltirgotavas vairs nespēs segt savas izmaksas par visu zāļu piegādēm, kā arī nebūs iespējams nodrošināt līdzšinējo aptieku un slimnīcu apgādes biežumu. Ārvalstu investori uzskata, ka jaunais uzcenojuma modelis var izraisīt lielāku zāļu fizisko nepieejamību pacientiem.  Tāpēc valdībai būtu jāatliek pieņemto grozījumu stāšanās spēkā laiks, bet Eiropas Komisijai – jāizvērtē jaunā zāļu uzcenojuma modeļa atbilstība ES tiesībām pirms iestājušās nelabvēlīgas sekas. 

LNZAA Ārvalstu investoru komiteja pārstāv zāļu apgādes uzņēmumus, kas pieder citu ES dalībvalstu komersantiem, kuri ar meitas sabiedrību starpniecību Latvijā īsteno komercdarbību zāļu izplatīšanas vairumtirdzniecībā.