Ilgstoši nepildītu finansiālo saistību dēļ AS "Rīgas Centrāltirgus" nolēmusi lauzt nomas līgumu ar Centrālais Gastro Tirgus īpašnieku SIA "International SV", kas savukārt sola šo lēmumu pārsūdzēt tiesā.

"Jaunu projektu īstenošana vienmēr ir saistīta ar riskiem, diemžēl šajā gadījumā Centrālais Gastro Tirgus īpašnieks nav izvērtējis finanšu riskus, kas novedis pie tā, ka esam spiesti lauzt esošo nomas līgumu" skaidro AS "Rīgas Centrāltirgus" valdes priekšsēdētājs Artis Druvinieks.

"Pirmais brīdinājums par nomas un komunālo maksājumu kavējumu nomniekam tika nosūtīts jau 2019.gada augustā, kas nozīmē, ka faktiski grūtības segt uzņemtās finanšu saistības SIA "International SV" parādījās jau pāris mēnešus pēc Centrālais Gastro Tirgus atklāšanas", turpina A.Druvinieks.

Ievērojot visus savstarpēji noslēgtā līguma nosacījumus, AS "Rīgas Centrāltirgus" jau 2020.gada 8.janvārī nosūtīja SIA "International SV" paziņojumu par līguma izbeigšanu. Pārrunu rezultātā starp AS "Rīgas Centrāltirgus" un SIA "International SV" tika noslēgta vienošanās par parāda samaksu, kas paredzēja saistību izpildes nodrošinājuma iesniegšanu. Ņemot vērā, ka uz 2020.gada 31.martu SIA "International SV" nebija iesniegusi atbilstošu saistību izpildes nodrošinājumu, kā arī nebija vienojusies ar AS "Rīgas Centrāltirgus" par vienošanās grozījumiem, nomas līgums ir uzskatāms par izbeigtu.

"Apzinoties izveidotā projekta nozīmīgumu Rīgas Centrāltirgum un nomniekam, no savas puses esam darījuši visu iespējamo, lai saglabātu Centrālais Gastro Tirgus darbību Gastronomijas paviljonā. Tomēr, jebkura sadarbība paredz abu pušu iesaisti un situācija, kurā otra puse nepilda savas saistības, spiež mūs atbilstoši rīkoties. Izvairoties no iespējamām spekulācijām, būtiski atzīmēt, ka SIA "International SV" finanšu saistību nepildīšana pret AS "Rīgas Centrāltirgus" un minētā nomas līguma laušana nav saistīta ar nepārvaramas varas apstākļiem vai COVID-19 izraisīto ekonomisko krīzi, jo, kā minēju, pirmais brīdinājums par maksājumu kavējumu tika nosūtīts jau pagājušā gada augustā", norāda A.Druvinieks.

"Ņemot vērā, ka "food-court" jeb restorānu pagalma koncepcija, kas piedāvā atšķirīgu virtuvju ēdienu gatavošanu uz vietas apmeklētāju acu priekšā, ir pieprasīta Rīgas pilsētas iedzīvotāju un viesu vidū, līdzīga veida koncepts Rīgas Centrāltirgū tiks saglabāts. Interesi ir izrādījuši gan esošie Rīgas Centrāltirgus nomnieki, gan citi nozares pārstāvji, taču konkrēts risinājums tiks meklēts pēc ārkārtas situācijas beigām", piebilst A.Druvinieks.

"Centrālais Gastro Tirgus" ar vairāk nekā 30 ēdināšanas vietām Centrāltirgus Gastronomijas paviljonā tika atklāts 2019.gada februārī. 

Kompānija "International SV" atzīst, ka šobrīd ir izveidojušās parādsaistības. Pusgada garumā uzņēmums centies pierādīt “Rīgas Centrāltirgum”, ka ieguldījums vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā neattaisno sevi. "Pēc ilgām sarunām tika noslēgta notariāli apstiprināta pušu vienošanās par pakāpenisku parāda atmaksas grafiku. 04.03.2020. "Rīgas Centrāltirgum" tika nosūtīta vēstule uz 26 lapām ar norādi uz iznomātāja aprēķina kļūdām, par iesniegtām, patiesībai neatbilstošām finanšu prognozēm, norādēm uz darboties nespējīgu Centrālā Gastro Tirgus finanšu modeli. Visus materiālus, kas saistīti ar kompānijas aprēķiniem, esam gatavi publiskot. Tāpat International SV ir notariāli apstiprinājusi apņemšanos par parādsaistību dzēšanu 100 procentu apmērā 7 dienu laikā, ja gadījumā tiek panākta vienošanās par nosacījumu maiņu. Neskatoties uz parakstīto aktu un mutiskām vienošanām, "Rīgas Centrāltirgus" pilnībā noignorēja minēto vēstuli un šos pierādījumus," skaidro restorānu grupas "Restau-Rateur" valdes loceklis Viktors Ravdive.

13., 16. un 19.martā tika nosūtītas vēstules ar lūgumiem slēgt struktūrvienību ārkārtējās situācijas laikā, uz ko netika saņemta neviena atbilde. Tirgus vadība uzstāja uz objekta darbības turpināšanu. Visi oficiālie un neoficiālie aicinājumi un norādes par kritiskiem zaudējumiem ārkārtējas situācijas periodā tika pilnībā noignorēti, komentē V.Ravdive.

27.martā bezizejas situācijā tika nosūtīta vēstule ar norādījumu ņemt vērā ārkārtējo situāciju valstī, un par līguma nosacījumu apturēšanu. "Līdz 02.04.2020. kompānija nav saņēmusi nekādas atbildes, un 02.04.2020. plkst.9:23 uzzināja informāciju par līguma saistību pārtraukšanu no masu informācijas līdzekļiem, taču oficiālā vēstule elektroniskā formā tika saņemta tikai plkst.9:53, kas ir parakstīta ar atpakaļejošu datumu, kas, savukārt, norāda par partnera nodomu slēpt informāciju par patiesiem līguma laušanas iemesliem un bezatbildīgu darba organizēšanu," teic V.Ravdive.

Viņš piebilst, ka "Rīgas Centrāltirgus" vadība neuzskatīja, ka 99,9 procenti apgrozījuma kritums varētu būt iemesls atvieglojumiem vai nomas maksājumu "brīvdienām", kā pamatā kompānija nerada iespēju izpildīt maksājumu nosacījumus. ""Rīgas Centrāltirgus" pilnībā neatbalstīja iespēju nākt pretī ārkārtējās situācijas laikā. Izdevumi, kurus "Centrālais Gastro Tirgus" bija spiests uzņemties, lai kaut cik mainītu sabiedrības atturīgo attieksmi pret "Rīgas Centrāltirgus" teritoriju, kas gadiem ilgi izveidojās sakarā ar Centrāltirgus sociālās vides nesakārtotību un kriminogēnu apkārtni, ir nesalīdzināmi lielāki, nekā "Centrālais Gastro Tirgus" izveidojušas parādsaistības. Viss labums, ko gūst "Rīgas Centrāltirgus", tajā skaitā, kas nesis 40 procentu tūristu pieaugumu, netiek ņemts vērā," papildina V.Ravdive.

Viņš informē, ka "Rīgas Centrāltirgus" lēmums tiks pārsūdzēts tiesā.

"Centrālais Gastro Tirgus" apgrozījums visā tā darbības laikā veiojis 3 421 755,32 eiro, ar kopējo  nodokļu nomaksu 751 267 eiro, piebilst V.Ravdive.