Kamēr Latvija vēl tikai gatavojas un domā, kā veicināt un uzturēt attiecības ar jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa komandu, analītiķi jau ar bažām gaida politiku maiņas un ko tās varētu nozīmēt gan ekonomikai, gan drošībai, turklāt visā pasaulē. 

Lēmām izpētīt, kas tad varētu būt Trampa administrācijas cilvēki un par kādām pārmaiņām varētu būt runa gan ekonomikā, gan citās jomās. Šis ir pirmais raksts no divu rakstu sērijas.

Baiba Braže (JV) pērna gada decembrī devās darba vizītē uz Vašingtonu, taču tur tikās ar vairākiem jau esošās administrācijas augsta līmeņa politiķiem un ekspertiem. Ar lielu varbūtību jaunajā administrācijā šo cilvēku nebūs. Cik efektīva bijusi šāda vizīte, diplomāti izsaka pretrunīgas piezīmes, tomēr nepievērst uzmanību ietekmīgiem jaunās Trampa administrācijas pārstāvjiem, varētu būt sāpīga stratēģiska kļūda. Kā DB anonīmi norādīja kāds diplomātiskā korpusa pārstāvis, tā vietā, lai piedalītos diskusijās "Atlantic Council" vai "HudsonInstitute", bija iespēja meklēt kontaktus un tikties ar cilvēkiem, kuri turpmākos četrus gadus lielā mērā noteiks notikumus ne tikai ASV, bet arī Eiropā, Ukrainā un Latvijā. 

Kā norāda "The Economist", lai pilnībā saprastu Trampa ekonomiskās programmas potenciālo ietekmi, ir jāskatās tālāk par Īlonu Masku, pievēršot uzmanību plašākam personu lokam. Piemēram, Budžeta direktors Rass Voutssola “pielāgot birokrātiju prezidenta gribai”. Tirdzniecības padomnieks Pīters Navarro apsver Amerikas tirdzniecības līguma ar Kanādu un Meksiku atcelšanu. Pretmonopolu amatpersona Endrjū Fergusonskritizē lielos tehnoloģiju uzņēmumus par disidentu runas apspiešanu.
Šīs ir tikai dažas no balsīm Trampa ekonomiskās politikas formētāju vidū. Prezidentiem parasti ir dažādas amatpersonas un padomdevēji, kas piedalās viņu ekonomiskajā komandā. Tomēr Trampa gadījumā šī komanda ir neparasti plaša, aptverot gan biznesa magnātus, gan akadēmiskos novatorus. 

Trīs grupas 

Pēc "The Economist" novērotā, Trampa sabiedrotos var iedalīt trīs grupās: konservatīvie tradicionālisti, “America First” piekritēji un tehnoloģiju magnāti. Daudzos gadījumos to intereses pārklājas. Lielākā daļa piekrīt, ka Amerikai ir vajadzīgs mazāk regulējumu, mazāka valdība, zemāki nodokļi, mazāka imigrācija un stingrāka nostāja pret ārvalstu pretiniekiem. Taču viņu prioritātes un ieteikumi ievērojami atšķiras. Trampa atbalstītāji uzskata, ka šīs atšķirības var radīt labākus lēmumus, ja tās tiek pareizi pārvaldītas. Pretējā gadījumā tās var radīt haotisku pārvaldību.

Konservatīvie tradicionālisti ieņem vairākus ievērojamus amatus un, visticamāk, līdzsvaros Trumponomikas izteikti protekcionistiskos impulsus. Hedžfonda vadītājs Skots Besents vadīs Finanšu ministriju. Ekonomists Kevins Hassets, kas jau darbojās Trampa pirmajā administrācijā, vadīs Nacionālo ekonomikas padomi. Tirdzniecības ministrs būs Hovards Latniks, bet Iekšlietu departamenta vadītājs – Dags Burgums.

“America First” piekritēji veido Trumponomikas mugurkaulu. Viņu mērķis ir saglabāt Amerikas dominanci globālajā sistēmā. Šīs grupas līderis Stīvens Millers pievērsīsies imigrācijas ierobežojumiem un plašākiem tarifpasākumiem, kas veicinās ražošanas atgriešanu Amerikā.

Stīvens Millers ne tikai koncentrēsies uz imigrācijas ierobežošanu, bet arī uzņemsies plašāku lomu politikas izstrādē. Pēc Trampa pirmā termiņa beigām Millers izveidoja “America First Legal Foundation”, lai cīnītos pret konservatīvo ieskatā pārmērīgu administratīvā aparāta ietekmi. Vēlēšanu kampaņas laikā viņš skaļi aizstāvēja tarifus, atbalstot stratēģiju, kurā tos izmanto kā importa nodokli, vienlaikus samazinot nodokļus “Made-in-America” produkcijai. 

Džeimsons Grīrs būs ASV tirdzniecības pārstāvis. Pirms vēlēšanām Grīrs aicināja Kongresu atsaukt Ķīnai piešķirto pastāvīgo normālu tirdzniecības attiecību statusu – solis, kas nostiprinātu augstākus tarifus un signalizētu, ka atdalīšanās no Ķīnas kļūst par jauno normu.
Vēl viens “America First” piekritējs, kurš triumfāli atgriežas Baltajā namā, ir Pīters Navarro, kurš atkal būs Trampa padomnieks tirdzniecības un ražošanas jautājumos. Kā bijušais akadēmiķis Navarro bieži darbojās kā vieninieks Trampa Baltajā namā, bieži tiekot izstumts no nozīmīgām tirdzniecības sarunām. Tomēr viņš joprojām ir dziļi uzticams Trampam, jo īpaši tāpēc, ka viņš pavadīja laiku cietumā par atteikšanos liecināt Kongresam par 2021. gada 6. janvāra nemieriem. Viņš joprojām ir viens no dedzīgākajiem plašu tarifu aizstāvjiem.

Galvenais spēlētājs Trumponomikas īstenošanā varētu būt Rass Vouts, kurš ir nominēts par Vadības un budžeta biroja (OMB) direktoru. Parastos apstākļos OMB tiek uzskatīta par spēcīgāko aģentūru Vašingtonā, jo tā koordinē prezidenta budžetu un palīdz vadīt citas aģentūras. Vouta rokās tā būs vēl ietekmīgāka. 

Trampa administrācijas efektivitātes flangā ir izvēlējies tehnoloģiju magnātus. Redzamākie no tiem ir Īlons Masks un Viveks Ramasvamijs, biotehnoloģiju miljardieris un bijušais republikāņu prezidenta kandidāts, kuri kopīgi vadīs jauno Valdības efektivitātes departamentu (DOGE). Neskatoties uz oficiālo nosaukumu, DOGE būs konsultatīva komisija, kas iegūs spēku no Maska tuvības Trampam. Tās mērķis ir samazināt federālo darbaspēku, regulāciju un izdevumus. DOGE ienākšana politikā ir izraisījusi sajūsmu republikāņu vidū, kas redz revolūcijas potenciālu Maska enerģijā, ietekmē un degsmē. Kā izteicies Ziemeļkarolīnas pārstāvis Dans Bišops: “Piecu gadu laikā Kongresā esmu gaidījis fundamentālas pārmaiņas dinamikā. Tās ir pienākušas.”

Ārpus Maska administrācijai ir pievienojušies arī citi tehnoloģiju eksperti. Daži darbojas neformāli, piemēram, Marks Andrīsens, riska kapitāla giganta AndreessenHorowitz līdzdibinātājs, Deivids Saks, daļa no tā sauktās “PayPal mafijas”, kas bija saistīta ar maksājumu uzņēmuma agrīnajiem posmiem, kļūs par Baltā nama mākslīgā intelekta un kriptovalūtu "caru". Šis amats nodrošinās viņam tiešu pieeju Trampam, apejot apstiprināšanas procesu. Saksam palīdzēs padomnieku komanda no Silīcija ielejas, tostarp Šrirams Krišnans, tehnoloģiju eksperts no Andreessen Horowitz. 

Tramps ir nominējis Skotu Kupporu, AndreessenHorowitz partneri, par Personālvadības biroja (OPM) direktoru, kas pārrauga valdības pieņemšanu darbā un resursu sadali. Tas varētu padarīt Kupporu par vienu no galvenajiem kanāliem efektivitātes veicināšanai, ko Masks un Ramasvamijs vēlas īstenot. Šis solis arī liecina, ka Andreessen Horowitz, šķiet, ir aizstājis Goldman Sachs kā platformu uzņēmējdarbības smagsvariem, kuri vēlas iekļūt valdībā. Deregulācija parasti ir izdevīga viņu uzņēmumiem – īpaši tiem, kuriem ir ievērojamas kriptovalūtu intereses. Daži, piemēram, Masks, arī cer uz ienesīgiem aizsardzības līgumiem. Daudzi arī dalās tehnoloģiski libertārajā uzskatā, ka mazāka valdība ir laba pati par sevi, un uzskata, ka Tramps, visticamāk, atcels Džo Baidena politiku, kas balstīta uz valsts iejaukšanos.