«Scenārijus atstāsim shēmotājiem,» šovakar LNT raidījuma Top 10 debatēs uz jautājumu par iesaistīšanos jaunas politikas veidošanā Latvijā sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers. Saistībā ar pārmetumiem, ka rosinājums atlaist Saeimu ir savtīgs, Zatlers teica, ka personīgi tikai zaudē.

Viņš stāstīja, ka Saeimas atlaišana radītu «konkrētu politisko pieprasījumu», tādējādi tiktu panākts lūzums, radot stabilu politisko aizmuguri Latvijas attīstībai. «Šī ir iespēja,» akcentēja Zatlers, piebilstot, ka mēs kā tauta esam ieguvuši cerību.

Pēc Prezidenta sacītā, «varam panākt reālu uzrāvienu» gan politikā, gan ekonomikā.

Zatlers uzsvēra, ka, pirmkārt, ir uzņēmies politisko atbildību, otrkārt, kandidē prezidenta vēlēšanās. «Es nedrīkstu tautu pievilt,» viņš sacīja, uz jautājumu par iesaistīšanos jaunas politikas veidošanā Latvijā atbildot, ka scenāriji jāatstāj shēmotājiem.

Vaicāts, kādas ir viņa priekšrocības kā prezidenta amata kandidātam, salīdzinot ar Andri Bērziņu, viņš stāstīja, ka, lai realizētu pārmaiņas, četri gadi ir pārāk īss laika periods. Viņš akcentēja arī iegūtos kontaktus.

Savukārt Bērziņš sacīja, ka viņa stiprās puses ir spēja izvērtēt situāciju, piesaistīt padomdevējus, pieredze finanšu jomā, kā arī pieredze ar starptautiskajām institūcijām. «Latvijas cilvēki ir pelnījuši mierīgāku klimatu,» noslēgumā sacīja Bērziņš.

Debašu sākumā Zatlers apliecināja: «Ja mani ievēlēs, un tautas nobalsošanā būs negatīvs balsojums, es atteikšos no šī amata.» Valsts prezidents arī stāstīja, ka premjers Valdis Dombrovskis un Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa vakardien tikšanās laikā atzinuši, ka ir neiespējams izveidot jaunu valdību šajā Saeimā. Tas mudinājis Zatleru izšķirties par lēmumu rosināt Saeimas atlaišanu. Kā raksturoja Zatlers, lēmuma pamatā ir «stāvoklis valstī un izeja no tā». Zatlers arī skaidroja, ka par visiem notikumiem uzzinājis no preses, ticies ar ģenerālprokuroru un izmantojis iegūto informāciju lēmuma pieņemšanai. Iegūtā informācija esot nopietna.

Savukārt Bērziņš stāstīja, ka, ja ir tumši spēki, kas darbojas pret valsti, rodas jautājums, ko dara tiesībsargājošās iestādes.

Debašu laikā Zatlers arī akcentēja, ka ir radies retorisks jautājums: «Kāpēc Saeima nenoticēja tiesībsargiem?»

Sarunas laikā Zatlers vairākkārt akcentēja, ka būtiska lēmuma pieņemšanā bijusi vakardiena. «Ja kompromiss ar oligarhiem kļūst par bezkompromisa pakļaušanos,» teica Zatlers, piemetinot, ka ekonomikas ziņā mēs atpaliekam no kaimiņvalstīm.

Komentējot izteikumus, ka šis bijis savtīgs lēmums, Zatlers teica: «Personīgi es tikai zaudēju.»

Bērziņš savukārt pauda bažas, kuri cilvēki tiks likti līdzšinējās Saeimas vietā. Pašreizējā Saeimā esot ienākuši daudzi cilvēki ar lozungu - cīņa pret oligarhiem. «Simts gudros daudz grūtāk salikt kopā nekā simts jauniesaucamos zaldātus,» teica Bērziņš.

Atbildot uz jautājumu, kuri ir oligarhi Latvijā, Zatlers konkrēti atbildēja: «Lembergs, Šķēle un Šlesers.» Runājot par Saeimu, Zatlers sacīja, ka tika ievēlēti jauni deputāti, bet mainījās tikai «fasāde».

Jautāts par tikšanos ar Aivaru Lembergu Zatlers skaidroja, ka ticies ar Ventspils mēru, lai runātu par tautsaimniecības attīstību, ekonomiku. Šādas tikšanās notiekot reizi četros mēnešos. «Ar citiem mēriem tiekos biežāk,» viņš atzīmēja.

Runājot par nākotni, Bērziņš akcentēja, ka cilvēkus uztrauc nestabilitāte, un viņš saredz vairāk nekā sarežģītus laikus.

Savukārt Zatlers norādīja, ka «naudas rezerves mums ir» un bankrots valstij nedraud.

Kā vēstīts, Zatlers savā uzrunā Latvijas Radio un Latvijas Televīzijā paziņoja par ierosinājumu atlaist 10. Saeimu. Uzrunā Latvijas iedzīvotājiem prezidents pauda sašutumu par Saiemas darbu saistībā ar ceturtdienas balsojumu, kurā Saeima nedeva piekrišanu kratīšanas veikšanai deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās, tādējādi, pēc V. Zatlera domām, turpinot pieļaut oligarhu patvaļu.