Pieprasītākajās specialitātēs potenciālo praktikantu konkurence ir augsta, prakses devēji saņem vairākus desmitus vai pat simtus studentu pieteikumu, jo iespējas nodrošināt prakses vietas ir ierobežotas – uzņēmumam tas nozīmē ieguldīt zināmus resursus, topošajiem speciālistiem nodrošināt prakses vadītājus, jārēķinās, ka uzticētie darbi uzreiz var tik labi nesekmēties, vajadzēs laiku, lai praktikants iestrādātos, iedzīvotos kolektīvā.

Prakses devējs studentam nodrošina iespēju zināšanas izmēģināt darba procesā un prakses vadītāja uzraudzībā gūt jaunas, augt profesionāli – tas ir topošā speciālista papildu ceļš uz izaugsmi un bieži vien nākamo darbavietu, tomēr vajadzētu  koncentrēties uz prakses vietas iegūšanu pašreiz, mazāk uz nākotnes darbu, noteikti nebaidīties par savām zināšanām un spējām – nenovērtēt sevi par zemu un atcerēties, ka viena no svarīgākajām prakses devēja vērtētajām īpašībām būs attieksme pret darbu prakses laikā. 

SIA ZZ Dats galvenie darbības virzieni ir vienotā pašvaldības sistēma, mākoņskaitļošana un oriģinālprogrammatūras izstrāde, ieviešana un uzturēšana, sniedzot pakalpojumus Latvijas pašvaldībām, valsts iestādēm un komercuzņēmumiem. Uzņēmuma birojs atrodas Rīgas Klusajā centrā, tajā strādā 230 darbinieki, un šogad uz prakses sludinājumu saņemti 70 pieteikumi, tai skaitā 19% no tiem bija iesniegušas jaunietes. Informācijas tehnoloģiju (IT) nozare ir viena no tām, kurā zinošiem studentiem praksi atrast ir salīdzinoši viegli, tomēr jebkuram arī no viņiem potenciālais prakses devējs jāspēj pārliecināt par sevi kā labāko kandidatūru. 

Iespēja piedalīties reāla projekta īstenošanā – programmēšanā, prakses vadītājs kā mentors un iespējamais atbalsts kursa darba, bakalaura darba vai maģistra darba izstrādē, apmaksāta prakses vieta - šīs pēc SIA ZZ Dats administrācijas un personāla vadītājas Ivetas Kažemakas vērojumiem ir galvenās prioritātes, kā IT studenti izvēlas prakses vietu. Lielākā daļa SIA ZZ Dats darbinieku ir jau ilgstoši strādājoši IT projektu vadītāji, programmētāji, testētāji un sistēmanalītiķi, kas arī ir būtisks iemesls, kādēļ jaunieši vēlas šeit būt praksē un smelties pieredzējušāko kolēģu zināšanas. 

Astoņos mēnešos šeit topošie IT speciālisti gūst vērtīgas praktiskās iemaņas, kam ir jau arī ātri redzams rezultāts – savā augstskolā iegūtais augstais kvalifikācijas darba novērtējums, piemēram, atsevišķiem programmētāju prakses dalībniekiem vidējā  kvalifikācijas darba atzīme ir 9 balles un pat augstāk!Lai sekmētu jauniešu iesaisti finanšu nozarē, banka Citadele šogad uzsāka jaunu iniciatīvu visā Baltijā – prakses programmu ELEVATE. Tā ir pilnībā apmaksāta divu mēnešu prakses programma studentiem vai augstskolu absolventiem, kuri interesējas par finanšu, ekonomikas un IT jomām un vēlas gūt pirmo darba pieredzi dinamiskā vidē. Studentu vēlme iegūt prakses vietu vienā no vadošajām bankām Latvijā bija liela – uz prakses programmas 15 izsludinātajām vietām tika saņemti teju 600 pieteikumi. 

Vislielākā interese Latvijā bija no RTU, SSE, RISEBA un LU studentiem, kuri lielākoties apgūst IT, ekonomikas, finanšu vai biznesa vadības programmas. “Šovasar ELEVATE dalībniekiem bija iespēja pilnvērtīgi iejusties bankas darbinieka lomā. Mācoties praktiski, viņi ieguva tiešu ieskatu bankas ikdienā. Tāpat organizējām dažādus pasākumus, sniedzot iespēju vairāk izprast bankas iekšējo kultūru, tostarp arī karjeras konsultācijas, un saņēmām no jauniešiem vērtīgu atgriezenisko saiti,” stāsta Jānis Mūrnieks, bankas Citadele privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs. Ņemot vērā lielo interesi jauniešu vidū un pozitīvo pieredzi, arī 2025. gada pavasarī būs iespēja pieteikties praksei vasarā.

Pēc prakses paliek strādāt uzņēmumā 

Darba devēji, kurus apmierina praktikantu prasmes, iniciatīva, interese par nozari, aicina jaunos speciālistus darba gaitas sākt tieši šajā uzņēmumā. Tā, piemēram, SIA ZZ Dats IT projektu vadītāja Ilze Zane Radziņa šeit bija praksē, bet pēc augstskolas uzņēmumā strādā jau septiņus gadus. Viņas darba pienākumos ietilpst veikt programmatūras izstrādes projektu vadību, izstrādāt projekta plānus, organizēt izstrādes komandas darbu, pēc nepieciešamības iesaistīties izstrādes procesā, atbalstot kolēģus darbu izpildē, kā arī uzraudzīt projektu izpildi, komunicēt ar klientu. 

“Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) studēju profesionālā maģistra studiju programmā Informācijas tehnoloģijas projektu vadība. Studiju laikā SIA ZZ Dats vārds bija ļoti klātesošs – bija kursa biedri, kuri jau strādāja šeit, tāpat bija mācībspēki, kas arī bija no uzņēmuma, piemēram, valdes loceklis Māris Ziema ir RTU profesors. ZZ Dats iesaistījās arī mācību procesā – mācību projektu realizācijā. Vēlāk, kad nāca laiks izvēlēties prakses vietu, izpētīju sev interesējošos variantus. ZZ Dats ļoti uzrunāja, ka tas ir 100% Latvijas uzņēmums, kas izstrādā Latvijas sabiedrībai nozīmīgus IT risinājumus,” uzsver Ilze Zane Radziņa. 

Viņai nebija īpašu gaidu par izvēlēto prakses vietu, kā saka Ilze Zane Radziņa: “Praktikantiem viena no labākajām īpašībām ir tā, ka viņi ļoti viegli pielāgojas esošajai situācijai. Sākumā, iespējams, biju satraukusies, vai darba process izdosies – gribējās parādīt sevi no labākās puses. Biju ļoti priecīga, kad sapratu, ka esmu nonākusi ļoti atsaucīgā un draudzīgā vidē, kur citi kolēģi ir gatavi dalīties ar savām zināšanām un pieredzi. Prakse ilga divus mācību semestrus – kopā 9 mēnešus. Veicamie uzdevumi bija dažādi un no dažādu amatu rakursa. Ļoti vērtīgi bija tas, ka ZZ Dats man deva iespēju iziet pilnu programmatūras izstrādes dzīvesciklu, sākot ar klienta prasību izzināšanu, tālāk definējot programmatūras prasības, veicot projekta izstrādes uzdevumu definēšanu programmētājiem un projekta darbu plānošanu, piedalījos izstrādātās programmatūras testēšanā un arī izstrādātās programmatūras ieviešanā pie klienta – produkcijā, kā arī beigās jau pieredzēju programmatūras uzturēšanas procesu.” 

Ilze Zane Radziņa novērtējusi arī to, ka SIA ZZ Dats prakses ir labi apmaksātas: “Studiju laikā studentam svarīga ir pat visnelielākā stipendija, nerunājot nemaz par apmaksātu praksi! Tā ļāva daudz veiksmīgāk koncentrēties uz mācību un prakses procesu. Šeit ļoti svarīgi ir tas, lai gan praktikanti, gan strādājošie darbinieki veiksmīgi pabeidz savas iesāktās studijas un izvēlas turpināt studijas arī augstākā līmenī. Tāpat novērtēju, ka prakses stipendijai tika nomaksāti darba algas nodokļi un jau tolaik sāka krāties darba stāžs un atvaļinājuma dienas.” 

Ar šodienas pieredzi skatoties, Ilze Zane Radziņa atzīst, ka IT studentam liela veiksme ir nokļūt praksē IT risinājumu izstrādes uzņēmumā, kur arī studentiem dod īstus darba uzdevumus, jo tas palīdz ātrāk uzsākt profesionālo izaugsmi. Kamēr Ilze Zane Radziņa šeit strādā, viņai pēc prakses ZZ Dats pievienojušies jau vairāki jauni kolēģi, un viss liecina, ka būs vēl!Ilze Zane Radziņa iedrošina studentus izvēlēties un mēģināt iegūt nozares uzņēmumu piedāvātās labākās prakses vietas, ja pat konkurence ir liela: “Tikai praksē pa īstam var uzzināt, vai izvēlētais nākotnes darbs varētu būt īstais. Lieliska iespēja saprast, cik ļoti izvēlētā specialitāte atbilst studenta iedomām. Taču, ja prakses laikā rodas šaubas par izvēlēto specialitāti, tad tomēr iesaku pamēģināt vēl kādu citu prakses vietu, jo ļoti daudz ko ietekmē atmosfēra pašā uzņēmumā un komanda, kurā esi nonācis. Es ieteiktu noteikti izpētīt pašu uzņēmumu, kurā students piesakās praksei. Padomāt par to, kas uzrunā pašā uzņēmumā – uzņēmuma darbības virziens, uzņēmuma misija un vērtības vai kaut kas vēl cits. 

Prakse - labs sākums, bet vēl meklē savu aicinājumu

“Studēju Rīgas Tehniskajā universitātē biznesa informātiku un pavasara beigās, rakstot maģistra darbu, sāku meklēt iespējas un jau vasarā sākt strādāt. Portālā CV.lv atradu sludinājumu par Citadeles piedāvāto prakses programmu, uzņēmums man šķita stabils, un gan no sludinājuma, gan vēlāk intervijā guvu labu iespaidu par banku. Mani uzrunāja sniegtā informācija par iespējamajiem pienākumiem un ko es papildus apgūtu. Piedāvātais bija tieši saistīts ar to, ko studēju universitātē, tāpēc vēlējos izmēģināt strādāt un izmantot šīs zināšanas praktiski,” stāsta bankas Citadele Operacionālo risku pārvaldības daļas jaunākā speciāliste Ieva Žube. 

Pēc skolas beigšanas viņa apzinājās, ko nevēlas darīt turpmākajā darba dzīvē, bet reizē arī nebija pārliecināta, ko tieši vēlas profesionālajā dzīvē, jo iespēju, viņasprāt, ir tik daudz: “Mans plāns bija izpētīt dažādas profesijas, līdz atrodu savu aicinājumu. Bankas Citadele ELEVATE vasaras programma sākās jūlijā, kas bija tieši laikā, lai es jūnijā bez stresa aizstāvētu maģistra darbu un vēl pagūtu nedaudz pabaudīt vasaru. Savukārt prakse ir divus mēnešus, kas ir ļoti labs laiks, lai izmēģinātu, iejustos un saprastu, vai man patīk šādi darba pienākumi un ikdiena.”

Ieva Žube uzskata, ka viņai ir zināšanas, lai strādātu atbildīgu darbu, bet vēl nav nepieciešamās pieredzes: “Es apzinos, ka nevaru uzreiz kļūt par vadītāju, bet reizē nevēlējos bez atalgojuma pildīt tikai administratīvos pienākumus. Zināju, ka savu nākamo darba vietu vēlos stabilā un prestižā uzņēmumā. Pēc skolas vēlējos atrast darba vietu, kas jau ir kā pirmais solis, lai augtu un gūtu pieredzi darba jomā, kurā redzu sevi nākotnē – par kādas jomas vadītāju vai speciālistu. Vairumā piedāvāto vakanču prasa lielu pieredzi, bet man kā tikko izglītību ieguvušai studentei ir bijušas tikai lekcijas augstskolā vai neilga laika prakses. Studiju laikā iepriekšējās divās prakses vietās man solīja darbu pēc to beigām, bet tomēr solījumi neīstenojās.” 

Ieva uzskata, ka prakses vietā ir svarīgi apgūt profesijai nepieciešamās prasmes ikdienas pienākumos, jādod iespēja praktikantam sevi pierādīt. No pieredzes viņa var teikt, ka svarīga ir arī uzņēmuma attieksme pret praktikantiem – jaunie cilvēki vēlas, lai tā būtu cieņpilna! Arī tādas detaļas kā hibrīda darba iespējas, augļi un kafija birojā vai darbavietas brīvajā laikā nodrošinātas sporta aktivitātes parāda, ka darbinieki ir svarīga kompānijas sastāvdaļa. Protams, izvēloties jaunu darbu, ir svarīga arī alga, darbavietas atrašanās vieta un veicamie pienākumi, tomēr uzņēmuma reputācijai ir liela nozīme. 

Prakses laikā Ieva pārliecinājusies, cik inovatīva un uz izaugsmi vērsta ir banka Citadele: “Tajā pašā laikā katrs jauninājums ir rūpīgi izvērtēts un pārbaudīts. Es cerēju, ka sadraudzēšos ar citiem praktikantiem un pēc prakses zināšu virzienu, kurā doties, un ko tālāk vēlos darīt. Mums tika rīkoti daudzi interesanti saliedēšanās pasākumi. Turklāt mana mentore un kolēģes ir tik jaukas un izpalīdzīgas, es varu uzdot jebkurus neskaidros jautājumus un katru dienu iemācos ko jaunu. Tā kā man nebija pieredzes, likās, ka palīdzēšu vienkāršākos darbiņos, piemēram, atskaišu veidošanā, bet jau otrajā nedēļā man deva uzdevumu, kur bija jāsazinās ar augstākā līmeņa vadītājiem. Es izjutu stresu un atbildību, bet tas arī bija ļoti forši, jo varēju izkāpt no komforta zonas un saprast, ka nav nemaz tik traki.” 

Sadraudzēties ar praktikantiem, kolēģiem un iejusties birojā Ievai bijis viegli: “Jau pirmajā dienā man iedeva sagatavotu darba datoru, tā somu un biroja lietas, kas šķita pārdomāti un jauki. Grūtāk bija pierast pie atbildības un saprast, kā strādā banka, bet kolēģes iedrošināja, ka tas nāks ar laiku un pieredzi. Guvu pārliecību par sevi, jo zināju – ja tiku tik tālu augstskolā, varēšu sevi pierādīt arī vietā, bet pirms izmēģināšanas to tik droši nevar zināt. Iemācījos, kā norisinās risku vadība un dažādas sapulces, kā banka apstiprina lēmumus un veic uzlabojumus, grozījumus, kā banka risina riskus, un pieradu strādāt ar rīkiem, kas pārvalda operacionālos riskus.”Ievas vīzija par nākotni ir būt atbildīgā amatā, bet ar iespēju strādāt attālināti, lai apvienotu ar ceļojumiem brīvajā laikā, lai darbs būtu mobils: “Es vēlos kļūt par labu speciālisti kādā no IT jomām, kas šobrīd praksē ir saistīta ar risku analīzi. Tomēr pilnībā vēl nevaru iedomāties, kur karjeras ceļš mani aizvedīs…”.

Tāpat Ieva noteikti ieteiktu citiem izmantot prakses iespējas, jo darba devēji prakses pieredzi ļoti novērtē – ja esi aktīvi iesaistījies un sevi attīstījis: “Citadeles komanda ir tik pretimnākoša un ļoti rūpējas par darbiniekiem un praktikantiem. Mums, praktikantiem, organizēja arī dažādas meistarklases, bija pieejami mācību kursi un, protams, sporta zāle bankas ēkā un citi darbiniekiem ikdienā pieejamie labumi. Liels bonuss ir tas, ka prakse ir apmaksāta. Te ir viss, ko, manuprāt, vajag studentam, kurš gatavs ieguldīt sevis attīstībā. Šī ir labākā iespēja, ko atradu šovasar, kā sākumpunkts, lai kāptu pa karjeras kāpnēm!”