A/s Latvijas valsts meži izsludinātā konkursa nolikumā ietvertais pretendentu algas slieksnis draud ar bankrotu daudziem Kuldīgas rajona mazajiem uzņēmumiem.

Tā atklātā vēstulē zemkopības ministram Jānim Dūklavam apgalvo Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, lūdzot šo punktu izņemt no nolikuma. A/s Latvijas valsts meži (LVM) atklātā konkursa «Par apaļo kokmateriālu piegādi 2011. gada I pusgadā» nolikumā iekļauta jauna prasība pretendentiem - «[..] darba ņēmēju mēneša vidējie darba ienākumi pirmajos trijos gada ceturkšņos pēdējo četru gada ceturkšņu periodā līdz piedāvājuma iesniegšanas dienai nav mazāki par 70% no darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem valstij minētajā periodā attiecīgajā nozarē atbilstoši NACE2.red. klasifikācijas divu zīmju līmenim pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotajiem datiem».

Vidējās algas nozarē pēc šiem VID datiem ir 302 lati. 70%  būtu 212 lati.

I.Bērziņa vērš ministra uzmanību uz to, ka VID vidējo algu uzņēmumā aprēķina, saskaitot visas algas kopā un izdalot ar strādājošo cilvēku skaistu. Bet mazajos uzņēmumos darbinieki strādā uz uzņēmuma līguma pamata un veic specifiskus pienākumus pēc vajadzības, viņu peļņa ir atkarīga no nostrādāto stundu skaita. Dažkārt tās ir dažas dienas mēnesī par kurām tiek samaksāti no 50 līdz 100 latiem, atkarībā no nostrādātajām stundām, teikts vēstulē.

«Ja uzņēmumā regulāri parādās trīs četri šādi darbinieki, tad vidējā alga uzņēmumā neveido Ls 302, jo VID saskaita visas algas kopā un izdala ar cilvēku skaitu, kas vispār mēneša laikā ir parādījušies algu sarakstos. Tādējādi tiek samazināta vidējā darba samaksa uzņēmumā. Diemžēl realitāte ir skarba, jo lielākā daļa Kuldīgas novada kokrūpnieku pēc šādas vidējās algas aprēķināšanas metodes vairs neatbilst izsoles nolikuma prasībām,» norāda I.Bērziņa.

Šobrīd LVM esot  praktiski vienīgais mežizstrādātājs, kas nodrošina kokapstrādātājus ar izejmateriālu, privātajā sektorā mežistrāde esot minimāla. Kuldīgas novadam šādas LVM nolikuma izmaiņas var radīt traģiskas sekas. Ja uzņēmējiem izdevās pārdzīvot krīzes smagāko punktu, tad tagad, liedzot iespēju mazajiem ražotājiem iepirkt kokus no LVM, tiem draud bankrots. Tā rezultātā novadā bez darba var palikt vairāk nekā 100 cilvēku. Kuldīgas novadā jau tagad ir viens no augstākajiem bezdarba līmeņiem Latvijā, tādēļ šāda situācija neesot pieļaujama.