Analizējot lietotu auto tirgus datus par šā gada septiņiem mēnešiem, var secināt, ka 2020. gads ieies vēsturē ne tikai ar strauju kritumu, bet arī ātru atlabšanu. Jūlijā automašīnu reģistrācija ir atgriezusies pērnā gada līmenī.

Portāla "autoDNA" analītiķi apkopojuši datus par vairāk nekā 40 000 lietotu auto sludinājumiem laika posmā no šā gada 1. marta līdz 31. jūlijam. Lietotu auto tirgus šajā laika periodā piedzīvojis rekordlielu kritumu īsā laika periodā un teju tikpat operatīvu atlabšanu.

Straujākais vieglo automašīnu reģistrācijas kritums piedzīvots aprīlī (-60%) un maijā (-46%). Ja 2019. gadā šajos mēnešos tika reģistrētas attiecīgi 8 958 un 9 040 vieglās automašīnas, tad šogad šajā pašā laika periodā reģistrēto auto skaits saruka līdz 4 140 aprīlī un 5 389 maijā.

Salīdzinot ar pērno gadu, jūnijā kritums bija vērojams vairs tikai -12% apmērā. Savukārt jūlijs statistiski ir iezīmējis lietotu auto tirgus atlabšanu, un CSDD reģistrēto automobiļu skaits ir teju identisks tam, kāds tika piedzīvots 2019. gadā, kad tika reģistrēts par 48 automašīnām vairāk nekā šā gada jūlijā.

“Lietoto auto kritums bija līdzvērtīgs vai pat lielāks nekā jauno auto, kas saistīts ar piegāžu apstāšanos. Jūlijā kritums bija vairs tikai -3% attiecībā pret 2019. gadu, kas nozīmē, ka loģistika ir sakārtojusies un tiek piegādātas aizkavējušās automašīnas,” norāda Latvijas Auto asociācijas vadītājs Andris Kulbergs.

Asociācijas vadītājs ir optimistiski noskaņots un stāsta, ka pircēju interese par jaunu automobiļu iegādi ir atgriezusies iepriekšējā līmenī. 

Joprojām lielākais lietotu auto tirgus ir Rīgas rajons ar 57,4%, no kuriem 50,2% - tieši Rīga. Otrs lielākais Latvijas lietotu auto tirgus ir Zemgales novads ar 14,2%, kam seko Vidzemes novads ar 11,5%, Latgales novads ar 8,6%.

Rīgā un Rīgas rajonā autovadītāji visbiežāk izvēlas "BMW" markas automobiļus, kamēr pārējos novados autovadītāji tīko pēc "Audi" un "Volkswagen" markas spēkratiem.

Apkopojot datus par vairāk nekā 40 000 sludinājumu, secināts, ka 70% gadījumos tiek pārdoti automobiļi, kas ir 10 un vairāk gadus veci.

Visbiežāk Latvijas lietotu auto tirgū nonāk 13-14 gadus veci auto, kas arī atbilst vidējam reģistrēto vieglo transportlīdzekļu vecumam valstī 14,2 gadi. Situācija nedaudz uzlabojas, ja skatās uz tehniskā kārtībā esošiem auto. Tad to vecums sarūk līdz 13,59 gadiem.

Pirmoreiz reģistrēto vieglo automobiļu vecums valstī ir 8,21 gads. 

Latvijas Auto asociācija norāda kādu pozitīvu lietotu auto tirgus tendenci - ir krietni palielinājusies pircēju interese par lietotiem elektroauto.