Valgā filmā iemūžināta kādas vecas koka daudzdzīvokļu mājas nojaukšana, un šī filma nākamgad tiks demonstrēta Venēcijas biennālē, alegoriski norādot uz mazpilsētu, kur arvien sarūk iedzīvotāju skaits, pielāgošanos jaunai situācijai visā Eiropā.

Divstāvu mājas nojaukšana Valgā sākās pagājušajā nedēļā, bet uz nofilmētā materiāla bāzes veidotās filmas nosaukums būs «Väärikas kahanemine» ("Cienījams sarukums").

«Arvien tukšākas mazpilsētas un cilvēku pārcelšanās uz lielajiem centriem ir problēma visā Eiropā, bet mēs esam piemērs plānošanā, kas virzīta uz šo samazinājumu,» norādījis Valgas apriņķa vecākais Markuss Lepiks.

Apriņķa arhitekts Jiri Tintera norādīja, ka subjektīvo attieksmi pret šo parādību varēs veidot katrs filmas skatītājs. «Katrs varēs pats izlemt, vai tajā saskata arhitektūras sagraušanu, pilsētas telpas kvalitātes celšanu, piekāpšanos vai cīņu, skumjo vai pozitīvo,» klāstīja Tintera.

Ēkas demontāžas procesu ar vairākām videokamerām filmēja režisores Annas Hintsas vadībā. Nākamā gada vasarā filma būs skatāma Igaunijas paviljonā Venēcijas biennālē.

Venēcijas arhitektūras biennāle ir vērienīgākā un prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē, tā tiek rīkota reizi divos gados.

Nākamgad divi galvenie Igaunijas eksponāti būs no Valgas - filma par vecās ēkas nojaukšanu un jaunais pilsētas centrālais laukums. Abiem eksponātiem ir jāsimbolizē Valgas centieni uzlabot pilsētvidi un padarīt to pievilcīgāku.

Projekts tika izraudzīts no 13 pretendentiem. Tā autori ir Jiri Tintera, Kalle Vallevogs, Garijs Rāgmā, Martins Pedaniks un Paulīna Pehna.