Skanstes rajonā topošajā biroju ēku projektā "Elemental Skanste" apkurei un dzesēšanai tiks izmantoti energopāļi, informē attīstītāja "Kapitel" pārstāvji.

Pāļos iebūvētie ģeotermālie siltumsūkņi spēs saražot līdz pat 72% no ēkai nepieciešamās siltumenerģijas, tādējādi samazinot apkures izmaksas līdz pat 45%, kas efektīvi samazinās ikmēneša rēķinu par enerģiju par 35 centiem par kvadrātmetru.

Energopāļi ir zemes siltumsūkņa tehnoloģijas veids, kas ļauj ietaupīt enerģiju ēku apkurei un dzesēšanai. Klimata temperatūras svārstības ietekmē tikai augšējo 1,5 metru augsnes slāni. Zem šī dziļuma augsne saglabā nemainīgu temperatūru, kas parasti ir aptuveni +12 grādu. Slēgtās zemes siltuma cilpas izmanto šo temperatūru, lai uzsildītu aukstu ūdeni vai atdzesētu karstu ūdeni, sūknējot šķidru šķīdumu pa cauruļvadiem. Tādējādi, šķidrumam cirkulējot pa pāļiem, tas dabiski atdziest vai uzsilst atkarībā no gadalaika.

Atšķirībā no vertikāliem pāļiem šī tehnoloģija neaizņem pārāk daudz vietas, turklāt nav nepieciešams uzstādīt jaudīgas maiņstrāvas sistēmas. Tā kā energopāļu apkures process tiek uzskatīts par atjaunojamo enerģiju, apkures izmaksas kļūst daudz zemākas, nekā tās būtu, izmantojot citus apkures risinājumus.

"Elemental Skanste" pārdošanas vadītājs Imants Krēsliņš norāda, ka līdz pat 72% no ēkai nepieciešamās siltumenerģijas var saražot energopāļos, tāpēc tikai 28% varētu būt nepieciešams nodrošināt ar centralizēto siltumapgādi. Tādējādi apkures sezonā tas ievērojami samazinās apkures gada izmaksas. Piemēram, "Rīgas siltuma" siltumenerģijas tarifs patlaban ir 170,59 eiro par megavatstundu, taču "Elemental Skanste" varētu piedāvāt vismaz 45% atlaidi, kā rezultātā apkures cena būtu 83,79 eiro megavatstundā, kas ir ikmēneša atlaide 0,35 eiro uz kvadrātmetru jeb gandrīz puse no sākotnējām izmaksām.

Šī ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, lai gan Baltijā to izmanto kopš 2015.gada. Šobrīd Igaunijā šo risinājumu izmanto jau 10 biroju ēkas, bet Latvijā "Elemental Skanste" būs pirmā.

"Elemental Skanste" ir divu savstarpēji savienotu 10 stāvu ēku projekts, kuru plānots pabeigt 2023.gada rudenī un kura kopējā platība ir 33 500 kvadrātmetru, no tiem 21 000 kvadrātmetri ir A klases biroju telpas. Papildus biroju telpām plānots arī konferenču centrs, koprades zona, novietne 400 velosipēdiem, dušas, ģērbtuves un dažādas ēdināšanas un pakalpojumu zonas. Līdzās ēkai tiks izbūvētas aptuveni 500 autostāvvietas, tostarp 200 autostāvvietas stāvos zem ēkām, un 40 elektromobiļu uzlādes stacijas.

Pagājušā gada septembrī "Kapitel" un būvkompānija "Merks" parakstījuši gandrīz 49 miljonu eiro vērtu līgumu par biroju ēkas "Elemental Skanste" celtniecību. "Kapitel" kopējās investīcijas šajā projektā sasniegs apmēram 60 miljonus eiro.

"Kapitel" ir viena no lielākajām nekustamā īpašuma kompānijām Baltijā, kas attīsta un pārvalda tirdzniecības centrus, viesnīcas un biroju ēkas. Grupas nekustamo īpašumu portfelī ir vairāk nekā 244 000 kvadrātmetru īres telpu. Uzņēmumam pieder četras biroju ēkas ("Delta Plaza" un "Sõpruse Ärimaja" Tallinā, "Narbuto 5" Viļņā un "IP Pavlova 5" Prāgā) un četri tirdzniecības centri ("Spice" un "Spice Home" Rīgā, "Panorama" Viļņā un "Viru Keskus" Tallinā). 

Uzņēmumam pieder "Nordic Hotel Forum" (pārvalda "Nordic Hotels"), kas ir "Tallink Hotels" pārvaldītās viesnīcas "Tallink City" līdzīpašnieks. Uzņēmumam pieder arī 50% akciju "Nordassets OÜ", kura īpašumā ir divi loģistikas centri uz Tallinas apvedceļa.