Atklāts, pēc attīstītāju vārdiem, šobrīd energoefektīvākais industriālais parks Latvijā - 23 000 kvadrātmetrus lielais «Lidostas Parks» Mārupes novada Saleniekos.

Parka projektētājs, būvnieks un attīstītājs ir uzņēmums «PICHE». «Lidostas Parka» izveidē investēti vairāk nekā 12 miljoni eiro, tā būvniecība noritēja pusotru gadu.

SIA «PICHE» valdes priekšsēdētājs Pēteris Senkāns norāda: «Pateicoties tam, ka nodrošinām visas būvniecībā nepieciešamās daļas, sākot no arhitektiem līdz apsaimniekotājiem, varam ļaut kompānijām īsā laikā nonākt no idejas līdz telpām.»

«Lidostas Parku» raksturojot maksimāla energoefektivitāte: biroji un noliktavas ir aprīkoti ar LED apgaismojumu, nodrošinot līdz 80% zemākas elektrības izmaksas, un telpās nodrošināta vienmērīga temperatūra visā to augstumā. Parka būvniecībā izmantotas inovatīvas tehnoloģijas, tā noliktavas īpaši pielāgotas kravu iekraušanai, paletes iespējams noliktavās kraut līdz pat griestiem.

Par ēkas projektēšanu P.Senkāns teic: «Projektējot šo ēku, mēs izvēlējāmies to novietot pēc seniem indiešu vastu principiem, tādējādi nodrošinot veiksmīgu darbību kompānijām, kas šeit strādās. Lai realizētu šo principu, nācās nopirkt papildu zemi, lai «Lidostas Parks» precīzi raudzītos pretī visām debespusēm. «Lidostas Parks» ir vērsts uz ziemeļiem, ofisa telpas - uz austrumiem un ziemeļiem. Austrumi simbolizē gudrību, ziemeļi - labklājību.»

Industriālo parku ir plānots tuvākajā laikā pārdot, tādējādi atpelnot veiktās investīcijas. P.Senkāns teic, ka SIA «PICHE» ir ieinteresēta būvniecībā un attīstībā. «Citi uzņēmumi, savukārt, ir gatavi investēt un turpināt telpu apsaimniekošanu.»

Raugoties nākotnes plānos, P.Senkāns atklāj, ka uzņēmuma portfelī šobrīd Mārupē ir 300 000 m2 liela zemes platība, un, ja nesākšoties slikti laiki, plānots turpināt attīstību. Tuvākajos trīs gados plānots uzbūvēt jaunas telpas 180 000 m2 platībā. Šobrīd SIA «PICHE» jau ir uzsākusi jaunā industriāla parka «Green Park» celtniecību, kuru plānots pabeigt 2020.gada trešajā ceturksnī. «Green Park» būs vēl energoefektīvāks par tikko atklāto «Lidostas Parku», aprīkots ar vēja turbīnām un saules paneļiem.

Pieprasījums pēc jaunām ražošanas un noliktavu telpām esot, ja attīstītājs ir gatavs dažādiem risinājumiem un ir pretimnākošs. P.Senkāns stāsta: «Zinu attīstītājus, kas uzbūvējuši ēkas un nevienu telpu nav iznomājuši. Pieprasījums ir ļoti atkarīgs no paša attīstītāja. Ja tu māki ar klientiem runāt, esi pretimnākošs un esi gatavs palīdzēt jebkurā situācijā, tad klientus ir viegli dabūt. Arī mēs esam gatavi runāt par dažādām atlaidēm, ja ir nepieciešamība.»

Viņš uzskata, ka zemes cenas šobrīd Latvijā nav augstas un būvniecības izmaksas pat nedaudz samazinoties. «Latvijas ekonomika un zemes tirgus vēl joprojām nav pilnībā atkopušies kopš krīzes laika, savā ziņā tas varbūt ir izdevīgi mums. Ja mēs salīdzinām to, kas ir pirkts krīzes laikā, ar šodien pirkto zemi, cenas starpība joprojām ir trīs reizes liela,» stāsta P.Senkāns. Uzņēmums attīstībai aizvien mazāk cenšas izmantot banku līdzfinansējumu.

Kā potenciālos nomniekus SIA «PICHE» šobrīd uzrunā Skandināvijas valstu uzņēmējus. «Arvien vairāk mēģinām skatīties uz ārpusi un piesaistīt Latvijas ekonomikai jaunus līdzekļus,» stāsta P.Senkāns.