Nosvinēti «Laimas» jaunās ražotnes spāru svētki, godinot pēdējā celtniecības posma uzsākšanu.

«Jau pavisam drīz – 2020. gada otrajā pusē – Laimas ielā 6 atklāsim ražotni, kas zīmīgi notiks gadā, kad atzīmēsim arī zīmola «Laima» 150. jubileju. Patiess lepnums un prieks par to, kas paveikts līdz šim, kā arī to, kas mūs vēl sagaida!» «Laimas» ražotnes spāru svētkos sacīja «Orkla Latvija» valdes priekšsēdētājs Toms Didrihsons.

Kopējās investīcijas projektā veido 20 miljonus eiro, par ko veikta sākotnējās infrastruktūras izbūve, komunikāciju ierīkošana un noslēgts līgums ar būvkompāniju «Merks» 8,9 miljonu eiro apmērā. Šajā summā ietilpst arī investīcijas, kas tiks ieguldītas tālākā zīmola attīstībā un jaunu ražošanas iekārtu iegādei, norāda «Orkla Latvija» komunikācijas direktore Lineta Mikša.

Patlaban ir pabeigti visi jaunās ražotnes konstrukciju darbi; logus un durvis ir plānots iebūvēt līdz ziemas atnākšanai, kad turpināsies iekšdarbi. T. Didrihsons informēja, ka būvdarbi norit veiksmīgi, patreiz pat nedaudz apsteidzot plānoto darba grafiku. «Paredzam, ka ēka tiks pabeigta kā plānots - 2020.gada pirmajā ceturksnī,» pauda T.Didrihsons. Pēc būvdarbu pabeigšanas, sekos ražošanas līniju pārvietošanas process, kā arī veikto darbu saskaņošana. Ražošanu Ādažos paredzēts uzsākt 2020.gada nogalē.

Jaunā, energoefektīvā ražotne ir pielāgota ražošanas plūsmām, tādējādi veicinot iespēju nākotnē būtiski palielināt ražošanas apmērus. Ēkas pirmajā stāvā atradīsies izejvielu noliktava, otrajā stāvā - 100 m2 plaša produktu attīstības nodaļa un jauno produktu laboratorija, kā arī otrajā stāvā tiks izgatavota konfekšu masa. Tāpat pirmajā stāvā atradīsies ražošanas līnijas, kā arī ekskluzīvo, rokām izgatavoto konfekšu ražošanas nodaļa. Aiz ražošanas līnijām atradīsies gatavās produkcijas noliktava.

«Nodrošinot efektīvu ražošanas procesu, pavērsies jaunas iespējas gan eksportam, gan «Orkla» grupas darījumiem. Dubultot pašreizējos ražošanas apjomus nebūtu pārāk sarežģīti,» lēš T. Didrihsons.

«Orkla Latvija» savu produkciju eksportē uz 30 valstīm. Liels saldumu noiets ir tādās valstīs kā Krievija, Baltkrievija un Kazahstāna, kur, ieraugot «Laimas» produktus, cilvēkos vēl joprojām rodas nostaļģija. «Cilvēki vēl atceras «Laimu», pieprasījums ir un mēs turpinām to nodrošināt. Taču mūsu pamats un stratēģija vēl joprojām ir darbošanās vietējā tirgū. Pazīstam un zinām, ko vēlas mūsu patērētāji,» norāda «Orkla Latvija» valdes priekšsēdētājs. 

«Orkla Latvija» eksportē apmēram 35% no saražotās produkcijas, savukārt 65% paliek vietējā tirgū.

Ražotnē taps tādas klasiskās šokolādes konfektes kā Serenāde, Vāverīte, Magone, arī trifeles, šerberts, vafeles un vafeļu tortes, marmelādes, kā arī citi «Laimas» produkti. T. Didrihsons norāda, ka, pateicoties tehnoloģijām un jaunajai ražotnei, uzņēmums turpmāk varēs pārņemt arī to dažu produktu ražošanu, kas līdz šim tika ražoti citur, kā, piemēram, vafeļu konfektes, ko pagaidām vēl izgatavo gan Latvijā, gan Igaunijā, turpmāk tiks izgatavotas tikai Ādažos.

«Laimas» sortimentu šobrīd veido vairāk nekā 200 dažādi šokolādes saldumi. Arī veselīgāku produktu attīstīšana ietilpst «Orkla Latvija» ilgtspējas stratēģijas plānos, norāda L.Mikša. Kā piemēru viņa min graudaugu batoniņus Better 4U.

Lai gan līniju pārvietošanas laikā, saldumu izgatavošana tiks pārtraukta apmēram mēneša garumā, T.Didrihsons ir drošs, ka saldumu deficīts neradīšoties: «Mums ir pieredze šajā jautājumā. Parasti pirms ražošanas pārtraukšanas tiek saražots lielāks apjoms produkcijas kā ierasts, tādējādi nodrošinot preču pietiekamību līniju pārvietošanas laikā.»

Esošajās «Laima» saldumu ražotnes telpās Rīgā, Miera ielā arī turpmāk darbosies «Laima» šokolādes muzejs, kā arī «Orkla Latvija» administrācijas darba telpas. Jaunu pielietojumu ražošanas telpām «Orkla Latvija» vadība centīsies rast sadarbībā ar nekustamā īpašuma apsaimniekotājiem, norāda uzņēmuma komunikācijas vadītāja. 

Jautāts, vai saistībā ar jaunās ražotnes izbūvi varētu mainīties «Laimas» produktu cenas, T.Didrihsons saka, ka galvenokārt cenas ietekmē tieši izejvielu cenas, kas pasaulē turpina augt. 

Kopumā «Orkla Latvija» Ādažos ir iegādājusies 13 ha zemes, no kuriem tikai daļu aizņem jaunā ražotne. Blakus tai turpmāko divu gadu laikā ir paredzēts uzsākt cepumu un vafeļu ražošanas ceha attīstīšanu. Vēl tiek lemts, kuras cepumu ražošanas līnijas tiks pārvestas uz jaunajām telpām un kuras nomainītas pret jaunām, līdz ar to arī precīzs investīciju apmērs vēl nav zināms, informē L.Mikša.

2018. gadā tika pieņemts lēmums aptvert abu projektu kopējo attīstību, izmantojot tās iespējas, ko var gūt no infrastruktūras sinerģijām. Tas garantēs to, ka gan «Laimas» ražotnes, gan jaunās cepumu un vafeļu ražotnes projekti tiek izstrādāti atbilstoši vienādiem standartiem. Kā jau ziņots, «Laimas» jaunās ražotnes būvniecība tika atklāta šā gada 24. aprīlī.