Jaunjelgavas Kultūras veicināšanas biedrība Jaunjelgavas no­vada domē iesniegusi priekšlikumus par pilsētas vēsturiskā centra un visa novada seno ēku, kurām vairāk nekā 50 gadu, vēsturiskā izskata saglabāšanu, vēsta reģionālais laikraksts Staburags.

Biedrības sašutumu izraisījuši jaunie baltie plastmasas logi, kas jau ielikti atjaunotajā senajā koka ēkā Jaunjelgavā, Lāčplēša ielā, un tikko remontētajā Seces Vecajā skolā.

Jaunjelgavas pilsētas vēsturiskais centrs ir viens no novada pazīstamākajiem un unikālākajiem apskates objektiem. Tas ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, kas datējams ar 17. — 19. gadsimtu. Namu īpašnieki periodiski cenšas veikt uzlabojumus, tomēr bez attiecīgas uzraudzības galarezultātā ēkas kļūst raibas un zaudē vienojošo veclaicīgo šarmu. Kultūras veicināšanas biedrības dalībnieki ir apņēmības pilni cīnīties par novada saistošo noteikumu par vēsturiskās apbūves nebojāšanu un saglabāšanu pieņemšanu.

Iesniegumā, kuru biedrība iesniedza domē, kā veiksmīgs paraugs nosaukta Kuldīga, kurā šādi noteikumi pieņemti un darbojas. Biedrības pārstāvji sagatavojuši arī vairākus priekšlikumus, kas palīdzētu vēsturisko ēku saimniekiem saglabāt to izskatu. Viens no ierosi­nājumiem ir nekustamā īpašuma nodokļa atlaide par tiem namiem, kuriem saglabāts autentiskums.Pusgadsimtu vecos namus, kuru novadā ir daudz, skāris laikazobs. Ēku nolietojumu pastiprina saimnieku vienaldzība, arī nespēja uzturēt mājas fasādi pieklājīgā izskatā. Lai veiktu uzlabojumus un vienlaikus saglabātu vēsturisko izskatu, nederēs mūsdienās vairumtirdzniecībā iegādājamie materiāli. Biedrības valdes priekšsēdētāja Vaira Lejniece kopā ar domubiedriem veikusi aptaujas, un rasts iespējamais risinājums arī šai problēmai. «Aptaujājot sabiedriski aktīvus un ar amatnieku prasmēm apveltītus cilvēkus, tiek pausta vēlme palīdzēt atjaunot vecos logu rāmjus, durvis, māju fasāžu koka detaļas. Tomēr tikai privātā kārtā ne visiem tas ir pa spēkam. Manuprāt, vajadzētu rīkoties līdzīgi kā Kuldīgā — pašvaldība kopā ar privāto amatnieku ar abpusēji izdevīgiem noteikumiem rīko koka darbnīcu. Katras mājas īpašnieks kopā ar tehnisko personālu atjauno tās koka daļas, kuras katrai mājai nepieciešamas,» kā piemēru nosauc Vaira Lejniece.

Biedrība rosina sekot Sunākstes pagasta piemēram un visā novadā izvietot māju norāžu zīmes gan esošajiem, gan bijušajiem krogiem, muižām un citām vēsturiskām ēkām.