Neraugoties uz Eiropas Centrālās bankas (ECB) 8. septembra lēmumu – paaugstināt procentu likmes par 75 bāzes punktiem –, 21,5% augsto inflāciju augustā un iedzīvotāju pirktspējas straujo kritumu, vēl aizvien puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pirkt dzīvokli ir izdevīgāk nekā īrēt. 

ECB lēmuma iespējamās sekas, tostarp recesija jau līdz šī gada beigām, jūtami ietekmēs nekustamo īpašumu tirgus attīstību.

Nekustamā īpašuma tirgu kopumā ietekmēs ne tik daudz ECB bāzes likmju paaugstināšana, kā joprojām nenoteiktība būvniecības izmaksās. Attīstītājiem ir grūti prognozēt pašlaik būvniecības stadijā esošo objektu būvizmaksas, kādas tās būs, projektu nododot ekspluatācijā, Dienas Biznesam pauž CBRE Baltics Vērtēšanas un konsultāciju nodaļas vadītājs Roberts Ardavs. Šāda situācija apgrūtina būvniecības gala produkta cenas noteikšanu un pašlaik veido ievērojami lielāku prognozēto sadārdzinājumu, ja salīdzinām ar ECB bāzes likmju paaugstināšanas ietekmē pieaugošajiem kredīta maksājumiem. 

Attīstības temps piebremzēs 

“Prognozēt nekustamo īpašumu attīstītāju uzvedību es neņemos, jo analīzei pieejamā informācija pašlaik ir pārāk skopa un katrs no gadījumiem ir individuāls. Rīgā nekustamā īpašuma cenas joprojām ir zemākas nekā Tallinā un Viļņā, kas arī ir rezultējies līdz šim pieaugošā būvniecības tempā,” saka R. Ardavs. Viņš arī norāda uz enerģijas cenu līmeņa pieaugumu, kas ievērojami samazina iespējas papildu tēriņiem un tādējādi apdraud iespējas aizņemties jauna mājokļa iegādei. “Jādomā, ka šāda situācija tomēr neturpināsies vairākus gadus. Iesāktie projekti, visticamāk, tiks pabeigti, un jautājums ir tikai par produkta gala cenu. Pagaidām vēl pieaugošās inflācijas radītās izmaiņas ekonomikā tikai sāk ietekmēt patērētāju uzvedību. Proti, varam tikai minēt, kā pircēji reaģēs šī gada beigās un nākamā gada sākumā. Tādēļ arī nav konkrētu prognožu par to, kādu ietekmi uz nekustamo īpašumu tirgu Rīgā un Latvijā atstāj pēdējā ECB iniciatīva. Apkopojot iepriekš teikto, arī nekustamā īpašuma attīstības tempu samazinājumam visu notiekošo procesu kontekstā ir jābūt, bet ceram, ka tikai īstermiņā!” tā R. Ardavs. 

Vēlme pirkt saglabājas Kā liecina bankas Citadele veiktā aptauja, iedzīvotāji vēl aizvien ir optimistiski. Aptuveni 50% no bankas respondentiem uzskata, ka šobrīd mājokli pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt, pat neņemot vērā agresīvo inflāciju un gaidāmo komunālo maksājumu pieaugumu. Vēl aizvien pircēju vidū galvenais arguments ir, ka kredīta maksājumi varētu būt mazāki par dzīvokļa īres maksājumu. Lēmumu par mājokļa pirkšanu kā simpātiskāku biežāk atzīmējuši Kurzemē un Pierīgā dzīvojošie iedzīvotāji, kuri ir 25–44 gadus veci un ik mēnesi atalgojumā saņem vismaz 1150 eiro.

Visu rakstu lasiet 20.septembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!