Covid-19 krīze vissmagāk ir skārusi īres tirgu, taču, līdz ko situācija normalizēsies un atjaunosies tūristu plūsma, arī īres tirgus atgūsies, sacīja nekustamo īpašumu uzņēmuma "Arco Real Estate" valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

"Īres tirgus ir cietis diezgan būtiski, tas nav noslēpums, tieši tūrisma plūsmas apstāšanās dēļ. Esmu dzirdējis, ka tagad Vecrīgā ekskluzīvus dzīvokļus var dabūt par ļoti lētām īres cenām. Pirms tam izīrēja par 800 eiro mēnesī, tagad 400 eiro. Taču šādus līgumus par lētām cenām īsti neviens no īpašniekiem nav gatavs slēgt ilgtermiņā," stāstīja Šmits. Viņš piebilda, ka tiklīdz atsāksies tūristu plūsma, šādi īres līgumi tiks lauzti un pārslēgti.

"Vai šie dzīvokļi varētu saglabāties ilgtermiņa tirgū? Nedomāju vis. Tas šobrīd īpašniekiem ir īstermiņa risinājums, lai nezaudētu vispār ienākumus - 400 eiro nav 800 eiro, taču tā arī nav nulle. Vismaz ir iespējas samaksāt kredītus un komunālos pakalpojumus. Es absolūti nedomāju, ka šāda situācija turpināsies ilgtermiņā, tas ir īstermiņa krīzes risinājuma variants," sacīja Šmits.

Jautāts, vai situāciju īres tirgū nemaina īpašnieki, kuri spiesti pazemināt cenu īrnieku finansiālās situācijas dēļ, un, vai īpašnieki patlaban rēķinās ar īrnieku situāciju un iespējām, Šmits sacīja, ka īpašnieki nāk pretī īrniekiem, īres cenas samazina.

"Taču arī tas ir koks ar diviem galiem, jo, manuprāt, cenas samazināt prasa arī tie, kam tas nebūtu šajā laikā īsti nepieciešams. Ir daļa īrnieku, kas izmanto situāciju, un no tā daļēji cieš tie, kam ir reālas problēmas un nav iespējas samaksāt īri. Taču kopumā izīrētāji rēķinās un izprot īrnieku situāciju, tas ir cilvēcīgi," stāstīja Šmits.

Savukārt jautāts, par cik procentiem īres cenas ir samazinājušās šajā laikā, un, vai, situācijai normalizējoties, cenas atgriezīsies iepriekšējā līmenī, Šmits norādīja, ka cenas pilnīgi noteikti atgriezīsies iepriekšējā līmeni. "Cenu samazinājuma akaitļus es pat neminēšu, jo mums īsti nav īres maksu reģistra. Ja viens vai otrs izīrētājs samazina cenas, tas nenozīmē, ka visi tā dara. Varētu jau minēt, ka tie ir 30%, pat 40% ekskluzīvajiem īpašumiem, bet tā ir tāda mana sajūta un spekulācija," piebilda Šmits.