
Rīga ir vienīgā galvaspilsēta Baltijas jūras reģionā, kas turpina sarukt un zaudē iedzīvotājus, secināts pētījumā.
Sadarbojoties ekonomistiem, sociālajiem zinātniekiem, antropologiem, pilsētplānotājiem un arhitektiem, tapis pētījums “Riga X”. Tā mērķis ir palielināt Rīgas ilgtermiņa konkurētspēju un ilgtspēju, izstrādājot optimistisku un uz nākotni vērstu, tomēr reālu redzējumu par pilsētas attīstību turpmākajā desmitgadē.
Pētījumā secināts, ka pēdējo 20 gadu laikā
Rīgas centru pametusi
vairāk nekā trešdaļa
iedzīvotāju. "Līdz ar mērenu, tomēr
pakāpenisku labklājības
pieaugumu mainījušās iedzīvotāju prasības pret
mājokļa platību un apkārtējās
dzīves vides kvalitāti. Pie esošā scenārija tuvāko 10
gadu periodā Rīga zaudēs vēl
25 tūkstošus iedzīvotāju," liecina pētījums.
Secināts, ka periodā starp 2000. un
2020. gadu iedzīvotāju
skaits tuvējā Pierīgā
pieaudzis par 20%. Kamēr galvaspilsētā
dzīvojamais fonds atjaunojas
lēnām un tā izmaksas ir
augstas, dzīve piepilsētā
piedāvā lielāku dzīves telpu
(Rīgas centrā vidēji 56 m2,
Pierīgā 92 m2). Dzīve Pierīgā
piedāvā privātu, zaļu ārtelpu,
drošu vidi, pieejamas
pirmsskolas un pamatskolas
izglītības iestādes, sociālos
pabalstus, kas vidējā
termiņā nodrošina ģimenēm
pievilcīgāku dzīves vidi.
Līdz ar vispārēju automašīnu
skaita pieaugumu arvien
lielāks iedzīvotāju skaits
var balansēt starp darbu
galvaspilsētā un dzīvi Pierīgā.
Daudzdzīvokļu namu rajonos dzīvo 72% rīdzinieku. "Kamēr interese par kvalitatīvu dzīves vidi pieaug, sarežģīta īpašumu struktūra daudzdzīvokļu namos nozīmē, ka iespējas vienoties, atrast līdzekļus un uzlabot dzīves telpu ir ļoti ierobežotas (kāpņutelpas, pagalmi, autostāvvietas, bērnu laukumi). Rezultātā straujākais iedzīvotāju skaita kritums fiksēts tādās pilsētas apkaimēs kā Purvciems, Ķengarags, Pļavnieki un Imanta," liecina pētījums.
Tajā arī secināts, ka faktiskā Rīgas teritorija būtiski pārsniedz Rīgas administratīvās robežas: "Ja daļa Rīgas iedzīvotāju migrācijas koncentrējas tuvajā Pierīgā (Mārupe, Stopiņi, Babīte, Garkalne), būtiska iedzīvotāju daļa izvēlējusies arvien tālākas pilsētas - Salaspils, Jūrmala, Carnikava, faktiski izvēršot Rīgas metropoles areālu līdz pat Mērsragam. "
Pētījumā arī norādīts, ka Rīgā darbaspējīgo iedzīvotāju skaits samazinās, kamēr pensijas vecumu sasniegušo skaits palielinās. Šāda iedzīvotāju struktūra rada arvien lielāku demogrāfisko slodzi uz strādājošiem un būtiskus izaicinājumus pilsētas sociālajam budžetam. Nodokļiem aizplūstot uz Pierīgu, dzīve Rīgā sadārdzinās. Sociālo pakalpojumu izmaksas pieaug gan Rīgas administrācijai, gan iedzīvotājiem.
Pētījumā identificēti un iezīmēti trīs galvenie nākotnes virzītājspēki Rīgas attīstībai tuvākajā desmitgadē: pilsētas kultūras ekonomika, topošā Rīgas studentu pilsētiņa Daugavas kreisajā krastā un plaukstošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju sektors. Pētījums rāda, ka viens no drošiem veidiem, kā atdzīvināt pilsētu, bremzēt negatīvo demogrāfijas tendenci un veicināt konkurētspēju, ir izmantot kultūru kā instrumentu pilsētas attīstībai. “Kompaktāka un dzīvojamāka Rīga palīdzēs izbeigt talantu un darbspējas vecuma iedzīvotāju aizplūšanu uz Rietumiem un piesaistīs tai ļoti nepieciešamos jaunus ieguldījumus un darbavietas. Kultūra var kalpot kā dzinējspēks ekonomikai un talantu piesaistei, tā ir īpaši svarīga pilsētas dzīvojamības zīme,” pētījuma rezultātus komentē pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.