Latvijas Bankas padome atcēlusi kredītiestādēm piemēroto paaugstināto riska pakāpi darījumiem, kas nodrošināti ar hipotēkām attiecībā uz komerciālu nekustamo īpašumu Latvijas teritorijā, informēja Latvijas Bankas pārstāvji.
Lēmums attiecas uz Latvijā un citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs reģistrētām kredītiestādēm, kuras kapitāla prasību Latvijas komerciālā nekustamā īpašuma riska darījumiem aprēķina, izmantojot standartizēto pieeju.
Pieņemtais administratīvais akts atceļ 2023.gadā izdoto administratīvo aktu, ar kuru tika sākta pakāpeniska paaugstinātās riska pakāpes pazemināšana, sākotnēji no 2024.gada 30.jūnija to nosakot 80% apmērā, samazinot to no 100% apmēra, kas bija spēkā kopš 2007.gada.
Atceļot iepriekš izdoto administratīvo aktu, no 2025.gada 1.janvāra tiek arī atcelta paaugstinātu prasību piemērošana šādiem riska darījumiem Latvijā, tādējādi uz tiem turpmāk attieksies tikai ES Regulā par prudenciālajām prasībām kredītiestādēm ES līmenī saskaņoti noteiktās prasības, to skaitā minimālā riska pakāpe 60% apmērā.
Paaugstinātā riska pakāpe atcelta, ņemot vērā, ka Latvijas komerciālā nekustamā īpašuma riska darījumu kredītkvalitāte kredītiestāžu portfeļos kopš 2007.gada ir pakāpeniski uzlabojusies un saistītie riski ir pazeminājušies. Procentu likmju samazinājums un citi faktori noteikuši to, ka pēdējā gada laikā nekustamā īpašuma tirgus nosacījumi ir kļuvuši labvēlīgāki, lai gan neskaidrība sektorā joprojām saglabājas paaugstinātā līmenī, skaidro Latvijas Bankas pārstāvji.
Būtisks faktors, lemjot pārtraukt stingrāku nacionālo prasību piemērošanu, bija arī ES Regulā par prudenciālajām prasībām kredītiestādēm veiktie grozījumi, kuru ietvaros ar 2025.gadu ir palielināts šajā jomā piemērojamo prasību riska jutīgums, kā arī no 50% līdz 60% paaugstināta minimālā piemērojamā riska pakāpe.
Latvijas Banka norāda, ka riska pakāpes samazināšanas rezultātā vairākām kredītiestādēm saruks kapitāla prasību apmērs, ļaujot tām straujāk attīstīt kreditēšanu gan komerciālā nekustamā īpašuma, gan arī citos segmentos.