Ar būvnieku SIA «Abora» netiks slēgts līgums par Liepājas cietuma būvniecību, piektdien pēc valdības ārkārtas sēdes žurnālistiem pavēstīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Šādu lēmumu Bordāns pieņēmis, «ņemot vērā apstākļus Latvijas tirgū un to, ka koalīcijā faktiski nav atbalsta finansējuma piešķiršanai būvniecībai,» jo tehniski ticis piedāvāts būvniecību atlikt uz vairākiem gadiem, kas nozīmētu, ka būtu jāsludina jauns konkurss. Bordāns lēmis izsludināt jaunu starptautisku konkursu.

«Tas ir mans kā tieslietu ministra lēmums. Nav pat būtiski, kāds ir valdības lēmums,» sacīja ministrs. "Nevaru galvot, ka pat ideālākais konkurss šo procesu padarīs lētāku. Varbūt tāds brīnums notiks, bet es to noteikti nevaru galvot,» piebilda politiķis. Šā gada sākumā noslēdzās iepirkums par jaunā Liepājas cietuma kompleksa projektēšanu, autoruzraudzību un būvniecību, kurā uzvarēja būvuzņēmums «Abora», kas piedāvāja darbus paveikt par zemāko cenu - 113,6 miljoniem eiro. Būvuzņēmējs «Abora» tika minēts saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Konkurences padomes šo otrdien veiktajām procesuālajām darbībām vairākās Latvijas būvfirmās un pie valsts amatpersonām. Tiesībsargājošās iestādes veica kratīšanas saistībā ar iespējamu kukuļdošanu un būvnieku karteli. Jautājums par Liepājas cietuma būvniecības sākšanas termiņu šodien tika skatīts valdības ārkārtas sēdē, tomēr ministri nespēja vienoties - sākt cietuma būvniecību nākamgad vai atlikt līdz 2022.gadam. Bordāns atteicās komentēt valdības sēdes slēgtajā daļā runāto, bet norādīja, ka Tieslietu ministrija ņems vērā «apstākļus» būvniecības tirgū, tādējādi ar «Abora» netiks slēgts līgums par Liepājas cietuma celtniecību. Pēc tieslietu ministra teiktā, par Liepājas cietuma būvniecību tiks izsludināts jauns iepirkums.

«Tas būs starptautisks konkurss, kurā visdrīzāk uzvarēs starptautisks uzņēmums,» piebilda Bordāns. Ministrs pieļāva, ka jauna konkursa rezultātā cietuma būvniecība varētu sadārdzināties. Šādu situāciju viņš skaidroja ar «dažādiem objektīviem apstākļiem». Bordāns kritizēja cietuma celtniecības nemitīgu atlikšanu, nesaskatot tam objektīvus iemeslus.

«Mēs braucām pat uz Parīzi, atradām kredītus, nauda nav problēma, taču projekts tika pārcelts,» teica ministrs. Iepazīstoties ar pieejamo informāciju, Bordāns uzskata, ka «daudz pareizāk un tālredzīgāk būtu rīkot jaunu iepirkumu», jo rezultātā būs iespēja pavērties «normālam tirgum».

Bordāns uzskata, ka, neparakstot līgumu ar iepirkuma uzvarētāju, būvnieks varētu vērsties tiesā. «Man būs jāargumentē, kāpēc tas ir patlaban pamatoti. Domāju, ka esošā situācija dos argumentus, ka lēmums bija pamatots,» sacīja politiķis. Politiķis gan pavēstīja, ka viņš izmantojis savas pilnvaras, mēģinot iegūt informāciju par tā dēvēto būvuzņēmēju karteļa lietu. «Maksimāli izmantojot savas iespējas, pielaides, gūstot informāciju, neguvu nekādu apliecinājumu, ka uzņēmumam būtu anulēts industriālās drošības sertifikāts,» teica Bordāns.