«Skonto» grupas uzņēmumu kopējam apgrozījumam nākamajā gadā ir jābūt ap 300 miljoniem eiro, un vairāk nekā puse no šī apmēra tiks radīta ārvalstu tirgos, intervijā aģentūrai LETA sacīja «Skonto» grupas īpašnieks Guntis Rāvis.

«»Skonto« grupas uzņēmumu darbība Latvijā drīz jau būs mazāk par 50% no kopējā grupas apgrozījuma. Pašlaik esam ļoti plaši pārstāvēti gan Apvienotās Karalistes tirgū, gan Ziemeļvalstu tirgos un citās valstīs. Esam analizējuši, kas būvniecībā notiks attiecīgajās valstu grupās, plānojuši, uz kurām valstīm vairāk koncentrēties, kur mūsu piedāvājums varētu būt interesants. Tas segments, kurā strādā »Skonto« grupa, ir vidējais līmenis - apartamenti, dzīvokļi un viesnīcas, kurš ir visplašāk pieprasīts un kurā nav novērojamas cenu svārstības,» stāstīja Rāvis.

Viņš informēja, ka grupā ietilpstošais fasāžu ražotājs «Skonto Plan» jau pašlaik 98% no produkcijas nosūta ārpus Latvijas, jo tādas fasādes, kuras tagad tiek ražotas Eiropai, Latvijā neviens īsti nevarot atļauties. Dzelzsbetona konstrukciju ražotājs un montētājs «Skonto Prefab» arī ap 90% darbu veic Skandināvijā, lai gan ir arī daži objekti Latvijā. Rāvis norādīja, ka abiem šiem uzņēmumiem pēdējā gada laikā apgrozījums audzis aptuveni par 40%, tas viss uz ārvalstu tirgu rēķina.

Tāpat Rāvis sacīja, ka līmēto koka konstrukciju ražotājs «Cross Timber Systems» arī nopietni apgūst ārvalstu tirgus - produkcija ir sūtīta uz Kanādu, Šveici, Franciju. Šim uzņēmumam uz ārvalstu tirgu rēķina pieaugums ir aptuveni 30%.

«Pašlaik uzņēmums būvē astoņstāvu koka māju Stokholmā, kas būs augstākā Zviedrijā. Diemžēl Latvijā pagaidām nav valsts atbalsta programmas koka būvniecībai, un mūsu vienīgais resurss tiek zāģēts dēļos un vests pa visu pasauli. Domāju, ka koka ēku būvniecību varētu attīstīt arī Latvijā, vajag tikai pasūtījumus,» stāstīja Rāvis.

Viņš norādīja, ka arī uzņēmums «Skonto būve» pašlaik jau sāk darbu kā ģenerāluzņēmējs Zviedrijā, kur ir izveidots meitasuzņēmums. Attiecībā pret pagājušo gadu «Skonto būvei» apgrozījuma pieaugums ir gandrīz 100%, un Rāvis pauda cerību, ka jau tuvākajos gados ap 50% darbu tiks veikti ārpus Latvijas.

«Latvijas tirgū zināmākais un lielākais objekts ir biznesa un tirdzniecības centrs Origo One. Tad vēl vienam zviedru uzņēmumam tiek būvēts biroju komplekss. Starp nozīmīgākajiem projektiem var minēt arī Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvi un Nākotnes nama būvniecību, jauna korpusa būvniecību Rīgas Tehniskajai universitātei. Šie visi objekti būtībā ir nākamā gada projekti, kad tie tiks pabeigti. Tāpat piedalāmies arī iepirkumos, kuri tiek izsludināti tagad. Galvenokārt pie lieliem pasūtījumiem pašlaik strādājam Zviedrijā - tie ir vairākus simtus miljonu eiro vērti,» sacīja Rāvis.

Viņš norādīja, ka pagājušajā gadā grupas uzņēmumu apgrozījums bija 200 miljoni eiro, šogad plānotais ir ap 250 miljoniem eiro. Savukārt 2019.gadā grupas uzņēmumu kopējam apgrozījumam jābūt ap 300 miljoniem eiro, vairāk nekā puse no šī apjoma tiks radīta ārvalstu tirgos. Visām grupas rūpnīcām 2019.gads jau ir pārdots, līgumi jau ir saslēgti, piebilda Rāvis.